Sürdürülebilir Mimarinin 10 Yolu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarların yapılı çevreyi insanlar ve gezegen için yeniden şekillendirmesinin 10 yolu aşağıdaki gibidir. Birleşik Krallık Yeşil Bina Konseyi'ne göre, Birleşik Krallık'ın 2019'daki karbon emisyonlarının %40'ının yapılı çevreden gelmesiyle, binaların çevre üzerinde büyük bir etkisi var. 2018 Birleşmiş Milletler raporunun insanlığın küresel ısınmayı yavaşlatmak için on yıldan daha az zamanı olduğu konusunda uyardı. İnşaat sektörü, çalışma şeklini yeniden düşünmeye zorlanan birçok sektörden biridir. Şehirlerdeki atıkları azaltmak, yeşili en üst düzeye çıkarmaktan değişimi savunmak için birlikte çalışmaya kadar, gezegendeki baskıyı hafifletecek çözümler artık gündemin ön saflarında yer alıyor. Daha sürdürülebilir mimarinin 10 yolu işe şu şekildedir. 

Ahşapla inşa etmek 

Sürdürülebilir Mimarinin 10 Yolu

Ahşap, tarih boyunca yapıların inşasında kullanılmış. Ancak, sürdürülebilirliği ve çapraz lamine ahşap gibi ürünlerdeki gelişmeler nedeniyle son zamanlarda bir yapı malzemesi olarak popülerlik kazandı. Ahşap yapıların en büyük avantajlarından biri, atmosferden büyük miktarlarda karbonu yakalayabilmeleri ve ayakta kaldığı sürece bina içinde depolayabilir. İnşaat ve işletme tarafından üretilen karbon ayak izinin dengelenmesine yardımcı olarak karbon negatif binaların elde edilmesine yardımcı olur.

Karbon nötr olmak

Binaları iklim nötr veya hatta daha fazla nötr olacak şekilde tasarlamak bugün birçok mimar için temel bir endişe kaynağıdır. Genel olarak net karbon nötr olan bir bina tasarımında, yapımında kullanılan malzemelerinde ve bunu yapmak için gereken kaynakları azaltmak için dikkate alan bir binadır. Bina CO2 yayma ve onu ortadan kaldırır. Karbon negatif bir bina tükettiği ısı ve enerjiden, üretilen operasyonel karbon ve inşaat emisyonlarından, üretimden ve ulaşımdan üretilen somut karbon dahil, ömrü boyunca yaydığından daha fazlasını atmosferden çok uzaklaştırır. Şaşırtıcı bir şekilde," karbon pozitif" terimi, "karbon negatif" ile aynı şeyi tanımlamak için de kullanılır.

Ekolojik restorasyon "vahşileştirme"

Sürdürülebilir Mimarinin 10 Yolu

İnsanların doğal ekosistemlerin ve Dünya'daki yaşamı destekleyen biyolojik çeşitliliğin kaybolduğunu fark etmesiyle, son zamanlarda yeniden vahşileştirmeye ilgi arttı.Yeniden vahşileştirme, doğanın işini en az insan müdahalesi ile yapmasına izin veren bir ekosistem restorasyonudur. Mimarlar için bu malzeme seçimi ve imalatının doğal kaynakları göz önünde bulundurmasını sağlar. Böylece mimarlar hem proje peyzajında ​​hem de malzeme seçiminde biyoçeşitliliği hesaba katar. 

Pasif ev standartlarını bulundurmak

Sürdürülebilir Mimarinin 10 Yolu

1990'lardaki başlangıcından bu yana pasif ev enerji verimliliği standardı, sürdürülebilir mimarinin en bilinen yollarından biri haline geldi. Kâr amacı gütmeyen Passive House Trust tarafından verilen standart, yüksek düzeyde yalıtım ve hava sızdırmazlığı olan binaları teşvik eder, bu nedenle minimum ısıtma ve soğutma gerekir. Mikhail Riches ve Cathy Hawley, pasif ev standartlarını karşılayacak şekilde tasarladıktan sonra yüksek yoğunluklu bir sosyal konut projesi olan Goldsmith Street için 2019 RIBA Sterling Ödülü'nü kazandı. Galibiyet, Londra merkezli stüdyo Architype'ın "Pasiv evi olması gerektiği zamanda ön plana çıkardı"  söylemesiyle geniş çapta kutlandı.  Mikhail Riches'ten Sophie Cole, "Pasif ev tasarımının [sıfır karbon mimarisi] için iyi bir temel sağlayabileceğini" söyledi. Çünkü pasif evler zaten enerji talebini önemli ölçüde azalttı.

Geri dönüşümlü tasarım

Sürdürülebilir Mimarinin 10 yolu

Geri dönüşümlü mimari, tüm binanın kullanım ömrünün sonunda sökülebilmesini ve bileşenlerin yeniden kullanılmasını sağlar. Böylece hiçbir bileşen boşa harcanmaz. Geri dönüşümlü bir mimari oluşturmak döngüsel ekonomi hedefleriyle uyumludur. Diğer bir deyişle, israfı önlemek için tüm malzemeleri yeniden kullanan bir sistemdir. Çıkarılabilir bir bina oluşturmak, bileşenlerinin başka projeler için yeniden kullanılabileceği anlamına gelir.

Ekstraktif mimari

Ekstraktif mimari, İtalyan araştırma stüdyosu Space Caviar tarafından kullanılan bir terimdir. Space Caviar'ın kurucu ortağı Joseph Grima bir röportajda "Binanın bir yerde kaçınılmaz olarak bir tür geri dönüşü olmayan hasara veya tükenmeye neden olması gerektiği ve mimarlar olarak yapabileceğimiz en iyi şeyin verilen hasarı sınırlamaktır." dedi. Bu fikir Space Caviar tarafından mimarları dünyanın doğal kaynaklarını tüketmeyen binalar tasarlamaya çağıran bir manifestodur. 

Biyomimikri

Mimarların sürdürülebilir mimaride yardımcı olabileceği bir başka yol da mercan resifleri gibi doğal sistemleri taklit eden bir yaklaşım benimsemedir. Bu malzeme kullanımını en aza indiren ve yararlı süreçleri potansiyel olarak çoğaltan yüksek verimli bir yapıyla sonuçlanır. Bitkiler, atmosferik karbonu selüloza ve diğer bileşiklere dönüştürmek için fotosentezi kullanır. Mimar Michael Pawlyn'e göre, deniz mikropları gibi organizmaların karbonu kireç taşına ve diğer karbon açısından zengin minerallere dönüştürdüğü biyomineralizasyon sürecini taklit ederek karbon atmosferden uzaklaştırılabilir. 

Restoratif mimari

Sürdürülebilir mimarinin 10 yolu

Rejeneratif mimari olarak da adlandırılan restoratif mimari çevre üzerinde olumlu etkisi olan yapıları ifade eder. Biyomimetik mimar Pawyln, mimarların "sadece olumsuz yönleri azaltan" mimarinin yeterli olmadığına inanarak, mimarların günümüzün çeşitli çevresel zorluklarını ele almaları gerektiğine inanıyor. Exploration Architecture adlı stüdyosu, Katar'daki Sahra Ormanı Projesi aracılığıyla bu idealleri gerçekleştirdi. Bu proje, çölde tatlı su toplamak için Namibya sisli böceğinin fizyolojisini taklit eden, deniz suyuyla soğutulan bir seradır. Çevredeki manzarayı canlandırmak için ekstra su kullanıldı. 

Güçlendirme

Sürdürülebilir mimarinin 10 yolu

Güçlendime veya iyileştirmeler tipik olarak bir binanın enerji verimliliğini ve termal performansını iyileştirmek, ısıtma ve soğutmaya olan bağımlılığı azaltmak ve aksi takdirde yıkılabilecek yapıları modernize etmek için yapılır. Mimarlar, yıkım yerine mevcut yapı stoğundaki iyileştirmelere öncelik vererek, malzemeleri ve içerdikleri karbonu daha uzun süre kullanabilir ve yıkımdan kaynaklanan ek emisyonları geciktirebilir. Geçen ay, önemli bir yenileme savunucusu olan Fransız mimarlar Lacaton & Vassal, bu yılki Pritzker Mimarlık Ödülü'nü 'Restorasyon Mimarisine Bağlılık' ödülünü kazandı. Diğer savunucular arasında Londra'daki Straw Vale House'un son revizyonunda yenilemenin değerini kanıtlayan ve yıllık karbon ayak izini %62 azaltan Sarah Wigglesworth yer alıyor.

İklim eylem gruplarının oluşturulması

Mimarlar ayrıca sürdürülebilir mimari konusunda farkındalığı artırabilecek ve bilgi paylaşabilecek İklim Eylem Grubu aracılığıyla yapılı çevrenin gezegen üzerindeki etkisini ele alıyor. Endüstrinin ön saflarında yer alan Architects Declare, tüm Birleşik Krallık mimarlarını "davranış değişikliğine"' davet etmek için kuruldu. Sanal etkinlikler aracılığıyla işbirliği yapan dünya çapında büyüyen bir imzacı ağı var. Bir diğer örnek Birleşik Krallık'ta daha katı mevzuat için kampanya yürüten Birleşik Krallık merkezli Mimarlar İklim Eylem Ağı (ACAN) grubudur. Yakın zamanda somut karbon düzenlemeleri için bir kampanya başlattı. Mimarlık okullarında sürdürülebilir mimari konusunda eğitimle mücadeleye yardımcı olmak için öğrenci odaklı bir bölüm kurdu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)