Sürdürülebilir Pasif Ev 'Casa En Cerros De Madrid'

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Slow Studio'dan 'Casa En Cerros De Madrid'

Casa En Cerros De Madrid

Slow Studio, İspanyol kompakt pasif evine endüstriyel tonlar katıyor. Sürdürülebilir mimari örneklerden"Casa en Cerros de Madrid", İspanya'da Slow Studio tarafından tamamlanan dört kişilik bir aile için kompakt ve kendi kendine yeten bir rezidanstır. Uzatılmış bir arsa üzerine inşa edilen tasarım, 10 metre uzunluğunda ana cephe ve bağlantılı odalar ile kare bir kat planına sahip. Yapı enerji tüketimini en aza indirmek için doğal ışık ve güneş ısısını etkin bir şekilde birleştirerek pasif ev standartlarına ulaşır. Güneş ışığı, yeni bir güney cephe görevi gören bir yan avlu ve gün ışığını evin kalbine getiren çok sayıda eğimli ve çatı penceresine sahip yükseltilmiş, endüstriyel benzeri bir çatı aracılığıyla elde edilir.

Casa En Cerros De Madrid

Slow Studio "Çok kompakt bir kat planı, cephelerden kaynaklanan enerji kayıplarını azaltmak için başlı başına önemli bir stratejidir. Bu kompaktlık yalnızca kuzey tarafındaki odalara güneş ışığı getiren bir avlu ile kesintiye uğrar. Ayrıca çatının yükseltilmesi güneye ışık ve ısı getirir. Yaz aylarında mülk sahipleri güney ve kuzey cepheleri açarak uygun çapraz havalandırma oluşturabilirler." dedi.

Casa En Cerros De Madrid

Sürdürülebilir mimari projede yaşam, yemek ve mutfak alanları güneydeki ana cephede yer alır. Arkalarında bir ara şeritte, avludan girilen ve küçük bir okuma odası ve ebeveyn yatak odası olarak hizmet veren bir salon var. Kuzey cephe ise giyinme odası, makine dairesi, açık ofis ve banyolara ev sahipliği yapıyor. Mekansal akışkanlık için mimarlar, odaların bağlantılı ve bağımsız bölgeler arasında esnek bir şekilde salınmasına izin veren bir tür açık çatı katı yaratarak sürdürülebilir mimari evi çok fazla iç sirkülasyonla donattı.

Casa En Cerros De Madrid

Sıcak Estetikle Güçlendirilmiş Isı Yalıtımı

Casa En Cerros De Madrid

Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler ugyulanmış. Slow Studio termal durağanlık elde etmek için yalıtım tabakalarıyla çift tuğlalı ve havalandırmalı cepheler yarattı. Doğramacılık, kapılar ve çatının tamamı ahşaptan yapılmış ve sıcak estetik ile enerji verimliliği arasında hoş bir denge sunar. Genel kaplama, esas olarak açıkta bırakılan tuğla duvarlar ve çatı kaplama yapıları ile endüstriyel bir hava yayar. Mimarlar son olarak banyolar ve ısıtma için bir sıcak su deposuna bağlı bir termal soba ve ayrıca soğuk iklim için ısı geri kazanımıyla çalışan bir havalandırma sistemi kurdu. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)