Sürdürülebilir Tasarım ve Teknolojiyle Porselen Yüzeylerin Kullanımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yapılar mevzubahis olduğunda gerçekten lüks bir şey oluşturmaya katkıda bulunan birkaç unsur vardır; detaylara gösterilen ilgi, birinci sınıf, yüksek kaliteli malzemelerin kullanımı ve eşsiz tasarımlar. Son zamanlarda bina yapım kararlarının çevresel sonuçları da bu denkleme büyük ölçüde girdi ve lüks bir projenin geliştirilmesi, tüm aşamaların ve ürünlerin sürdürülebilirliği dikkate almasını gerektirir. Dubai silüetine yeni katılan One Za'abeel'de bütün çözümlerin, üreticilerin ve zeminlerin dikkatli bir şekilde seçilmesi, kentsel bir dönüm noktası olmayı ve BAE'deki yapıların seviyesini yükseltmeyi hedefleyen binanın son görünümü ve havası üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmuş.

Japon Nikken Sekkei firması tarafından Ithra Dubai LLC için tasarlanan kompleks iki kuleyi birbirinden ayıran ve yapıyı özellikle ikonik hale getiren fütüristik, panoramik bir yatay hacimle bir araya getirilen otel, ofis ve konutların yer aldığı iki kuleden oluşuyor. Kompleksin bu çıkıntılı yatay bölümünün ismi olan "The Link" yerden 100 metre yükseklikte, 226 metre boyunca uzanır ve barlara, on bir restoran ve butiğe, sağlıklı yaşam merkezlerine ve panoramik bir terasa ev sahipliği yaparak projenin kalbini oluşturur. Biri 300, diğeri 235 metre yüksekliğindeki iki kule her türlü rahatlık ve deneyimle uluslararası bir müşteri kitlesini çekmeyi amaçlayan birçok imkan sunar.

Sürdürülebilir Tasarım ve Teknolojiyle  Porselen Yüzeylerin Kullanımı

Bu özel proje için FIANDRE Architectural Surfaces, ham doğal malzemelerle harmanlanmış teknoloji aracılığıyla yüzeylerde en yüksek mükemmellik standartlarını elde etmek için geliştiricilerle ortaklık kurdu. Fiandre, iç ve dış alanlarda kullanılmak üzere porselen yüzey üretiminde uzmanlaşmış bir İtalyan şirketidir. Dayanıklılığı ve çok yönlülüğü ile bilinen porselen yüzeyler çeşitli renk, desen ve yüzeyler sağlar. One Za'abeel'in konut kulesindeki resepsiyon alanı ve lobideki zeminler için de aynı durum geçerli olup, Calacatta Statuario 120x60 cm cilalı bir yüzeyde kullanılmış ve yaprak şeklinde pirinç işlemelerle zenginleştirilmiş. Klasisizmden ilham alan aynı ürün, koridorlardan asansör katlarına ve diğer iç alanlara kadar konut kulesinin katlarını ve ortak alanlarını kaplamak için ve ayrıca 264 dairedeki yüzeylerde, duvar kaplamalarında, duş teknelerinde ve banyolarda çeşitli farklı yapılandırmalarda tezgahlarda da kullanıldı.

Bu zemin doğal Calacatta Statuario mermerinin lüks görüntüsünden ilham alınarak ileri teknoloji ile üretilmiş. Güzelliği içinden akan ince gri damarlar ile fildişi beyazı renginde yatar ve hem geleneksel hem de modern iç ortamlarda iyi işleyen zamansız ve elegan bir görünüm sağlar. Estetik niteliklerinin yanı sıra porselen aynı zamanda son derece sağlamdır, çizilmeye karşı dayanıklı ve bakımı kolaydır, bu da onu yoğun kullanım alanları için uygun bir seçenek haline getirir.

Tüm süreci organize etmek için Fiandre proje danışmanı ve müşteriyle iletişim merkezi olarak kilit bir görev üstlenen yerel distribütör Arteco Ceramics'in ortaklığına güvenmiş. Arteco Ceramics çevre dostu teknolojilerle üretilen gelişmiş malzemeler konusunda uzmanlaşmış olup Abu Dabi ve Dubai'de ofisleri bulunuyor. Örneğin zeminler ve dekorasyonlar için yapılan özel işlerde Arteco, kullanılan zeminlerin olabildiğince az malzeme atığı üretmesini, malzemelerin geri kazanılmasını ve atıkların en aza indirilmesini temin etmiş. Alanlara güzellik ve şıklık katmak için bazı duşlar, ilginç bir doku yaratmak için atık parçalardan yararlanan 'balıksırtı' desenleriyle dekore edildi.

Sürdürülebilir Tasarım ve Teknolojiyle  Porselen Yüzeylerin Kullanımı

BAE'nin 2050 yılına kadar sıfır net karbon emisyonuna erişme amacına yönelik olarak One Za'abeel, tasarımının ve fonksiyonelliğinin tüm aşamalarında LEED Gold sertifikası şartlarını yerine getirerek en yüksek sürdürülebilirlik standartlarını sağlamayı hedefliyor. Aynı anlayışla tasarlanan Fiandre zeminlerin seçimi, sürdürülebilir malzemelerin kullanımıyla bir konfor ortamı yaratırken çevreye saygı duymayı ve çevreyi korumayı amaçlayan bu görüşle kusursuz bir uyum içindedir. Fiandre Architectural Surfaces da dahil olmak üzere Iris Ceramica Group bünyesindeki markalar tarafından İtalya'da üretilen teknik seramik yüzeyler güvenli, döngüsel ve duyarlı ürünlerin tasarımı ve üretimi için en iddialı küresel standartlardan biri olan Cradle to Cradle Products Innovation Institute tarafından verilen Cradle to Cradle Certified® Silver sertifikasını aldı.

Sürdürülebilir Tasarım ve Teknolojiyle  Porselen Yüzeylerin Kullanımı

One Za'abeel projesi sürdürülebilirlik, yenilikçilik ve güzellik arasındaki bu ilişkiyi kusursuz bir şekilde kuruyor ve bu tür şehir projelerinin çıtasını yükseltiyor


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)