Sürdürülebilir Tasarlanmış Bir Dağ Tesisi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Vigilius Mountain Resort | Güney Tirol'deki Meraklılar

Vigilius Mountain Resort

Sahibi Ulrich Ladurner ile İtalyan tasarımcı ve mimar Matteo Thun'un ortak çalışması olan Vigilius Mountain Resort Güney Tirol, İtalya'da karaçam ormanının ortasında bulunan sürdürülebilir bir eko-dinlenme tesisi. Tamamlanan sürdürülebilir mimari proje, Avrupa çapında 90'dan fazla otel, özel kiralık tasarım konutlar ve konukevinden meydana gelen bir seyahat kaynağı olan The Aficionados'un bir üyesi ve hizmeti tamamlayan 100'den fazla yaratıcı ile New York'ta bir merkez. The Aficionados ayrıca dört basılı dergi yayınlıyor: Blueprint Beauts, Farmhouse Fabulous, Casa Gorgeous ve Neu Heritage. The Aficionados Iain Ainsworth tarafından kurulmuş.

Vigilius Mountain Resort

Tabiata bir övgü niteliğindeki sürdürülebilir mimari tesis, doğal rahatlığın öne çıktığı modern bir tasarım oluşturmak için dış ve iç alanı çabasızca birbirine bağlayan ahşap ve geniş cam alanlardan meydana geliyor. Matteo Thun'un deyimiyle proje, "taş, ahşap, kil ve cam kullanılarak yerel yapı geleneklerinin çağdaş bir şekilde yeniden yorumlanması." Bu yüzde sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Matteo Thun'dan İç ve Dışı Bulanıklaştıran Bir Eko - Rekreasyon

Vigilius Mountain Resort

San Vigilio'nun dağ manzarasının içinde kaybolan sürdürülebilir mimari örneklerden Vigilius Mountain Resort, Güney Tirol'ün topografyasına kök salarak dağ yamacının kıvrımlarını izleyen yoğun bir manzara deneyimi sunarak tabiatla bütünleşen bir tasarım manifestosu ortaya koyuyor. Matteo Thun mimariyi karaçam ormanının ortasında, sanki kendisi de devrilmiş bir ağaçmış gibi, orman ve çayırlarla sarmalanmış olarak tasarlamış.

Vigilius Mountain Resort

Genel tasarıma yapılan bu hatırlatıcı dokunuş mimarın kullandığı malzemelerle destekleniyor: yöreden karaçam ağacı, gümüş kuvarsit ve doğal kil. Bu arada spa Dolomitler'in panoramik manzarasına sahip sonsuzluk havuzundan başlayarak, misafirleri açık hava jakuzisine yönlendiren, kokulu karaçam ağaçlarından meydana gelen, küçük bir ağaç tarafından muhafaza edilen cam bir kapı ile şifalı spa uygulamalarının her birinde kullanılan, yerel bitkilere bağlanan iç ve dış alan arasındaki ayrımları zekice bulanıklaştırıyor.

Ahşap Panelli İç Alanlar ve Doğal Manzaralar Arasında Gevşemek

Vigilius Mountain Resort

Sürdürülebilir mimari Vigilius Mountain Resort'ta hiçbir şey aşırıya kaçmazken rahatlık, tasarım ve stil de bolca mevcut. Karaçam ahşap panelli yatak odaları ormanlık komşularını yansıtırken ısıtmalı taş, çayırlara, menekşe renginde kararan gökyüzüne ve Dolomitler'e bakan panoramik camlara açılıyor. Konuklar yerleştikten sonra pak, doğal bir paletin yanık kehribar ve dokunsal, rahat kumaşların sofistike vurgularıyla süslendiği ham kil duvarlar arasında rahat edecek.

Tesisin sahibi Ulrich Ladurner'in San Patricia Parinejalio ve Vigilius Mountain Resort bölgesiyle çocukluğundan beri özel bir ilişkisi var. Etrafındaki çevreye dokunarak ve bölgenin olağanüstü iyileştirici enerjisinin tümüyle bilincinde olarak, mimar Matteo Thun'un desteğiyle fikrini hayata geçirdi ve gelecekteki misafirlerine Ladurner'in tanımıyla 'dağın tepesindeki bir adaya' kaçış olanağı sundu.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)