Sürdürülebilirliğin Ötesinde Tasarlanmış Bir Kafe

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Meksika menşeli Arkylab firması, Aguascalientes'teki bu kahve dükkanı projesinde kahvenin kokusunu, toprak duvarların dokusunu, ahşap ve metal kabuğu etraftaki bitki örtüsüyle görsel bir uyum içinde mekansal olarak bir araya getiriyor.

Kentin kuzey kesiminde konumlanan 250 m2'lik alan,  sürdürülebilir mimari özel bir kafeyi bünyesinde barındıran iki kata yayılan bir mimari program uyguluyor. Sürdürülebilir mimari projelerden kafe girişi, kullanıcıları merkezi iç alana yönlendirirken o katın bütün unsurlarını kuşatan sıkıştırılmış toprak bir duvarla işaretlenmiş.

Sürdürülebilirliğin Ötesinde Tasarlanmış Bir Kafe

Batı cephesi servis alanlarını donatırken, küçük bir çevre bahçesi alanı kuşatarak onu dışarıdan ayırıyor ve eğlenceli bir içe dönük mekan oluşturuyor.

Sürdürülebilirliğin Ötesinde Tasarlanmış Bir Kafe

Üst kata çıkıldığında, cephe üzerinde yüzen ve arka tarafa doğru çift yükseklikte bir alan oluşturan bir asma kat keşfediliyor. Ahşap panellerle kaplı hafif bir metal yapı, bu yeni yemek mekanını kuşatarak farklı fonksiyonların manzarasını ve mekansal aykırılıklarını sunuyor.

Çatı tasarımı alanı batı güneşinden korurken, bitkilerin büyümesini destekliyor ve böylece yaprakların arasından sızan Komorebi güneş ışığı hissini uyandırıyor. Ayrıca doğu cephesi iç alanları dış mekanla sorunsuz bir şekilde bağlayan geniş bir açıklığa sahip.

Sürdürülebilirliğin Ötesinde Tasarlanmış Bir Kafe

Sürdürülebilir mimari örneklerden tasarım minimum çevresel etki oluşturmak için gayret gösterir. Bu malzeme seçimine ve kullanılan inşaat tekniklerine de güçlü bir biçimde yansımış. Sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler seçilmiş. Sahadan çıkarılan malzemeler kullanılarak yapılan sıkıştırılmış toprak duvarlar ve merkez çekirdeğin çevresindeki yoğun bitki örtüsü doğal ve etkili bir alan oluşturuyor. Ahşap bir kabuk çapraz havalandırmayı kolaylaştırır ve kendi kendine yeterli bir iklim sağlar. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş.

Sonuç iç ve dış alanlar arasında kesintisiz bir diyalog oluşturan, sürükleyici bir ortam yaratan, duyuları uyandıran ve insanı duyusal bir gezintiye çıkaran sürdürülebilir mimari bir kafe.

Sürdürülebilirliğin Ötesinde Tasarlanmış Bir Kafe

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)