Sürdürülebilirliğin Üç Kuralı: Z9 Resort

Dersyn Studio tarafından tasarlanan, Z9 Resort,  BCI Asya Ödülleri’nde Misafirhane, konaklama kategorisinde ödül kazanmış, Tayland’ın Srinakarin Barajı üzerinde konumlandırılmış bir yüzer tesistir.

Tesis, malzemelerin uygun kullanımı ve özel arazide konaklama ve rahat konaklama sunan doğa odaklı yapısıyla ünlüdür  Her bina, doğal havalandırmayı , şekilleri ve rengi, dağ ve göl manzarasının çekiciliğini harmanlanarak tasarlanmış. 

Bu oran aynı zamanda çevreye de uygundur. Çevreyle uyum sağlayan bu yaklaşımda aynı zamanda çizgiler doğal göl çerçevesini takip ederek ay yönüne doğru dizayn edilen lobi alanlarını oluşturmuştur. Bu da tesis misafirlerinin “Gün Doğumu ve Gün Batımı” manzarasının tadını çıkarabileceği anlamına gelir.

Z9 Resort sahipleri, doğal ortamın tadını çıkarmanın en iyi yollarından birinin, sürdürülebilir tasarım konseptini benimseyen tesiste kalmak ve dinlenmek olduğuna inanmaktadır. Bu nedenle, Azaltma ( reduce) , Yeniden Kullanım(reuce) ve Geri Dönüşüm(recycle) olan “3R” kavramına dayanan sürdürülebilir tasarım yaklaşımları bu projede birçok yönden kullanılmıştır.

İlk olarak, Yeniden kullan. Yeniden kavramı,  yapının mevcut kullanımındaki ahşap malzemenin tesisin kurulumunda tekrar kullanılarak tatil dekorasyonun ana ögesi olmuştur.Tavan olarak kullanılan OSB Kurulu, yeniden kullanım konseptinin bir başka yönüydü. Bunun nedeni, OSB Kartının ahşap yonga tabakalarını sıkıştırarak oluşmasıdır.

İkincisi, Azalt. Sitede zengin doğal bağlamı olan herhangi bir bina inşa etmenin en iyi yollarından biri, mümkün olduğu kadar az ekolojik ayak izi yaratmaktır. Bu yaklaşıma göre çok az saha konturu ayarı uygulanmıştır. Bu tesisi inşa etmek için çelik yapı gibi hafif bir yapı kullanılmıştır.Çelik yapı, birçok yönden çevre dostu sonucu  teşvik eden toprağa dokunmadan on-toprak metoduyla mevcut şartlara daha hızlı ve kolay uyum sağlayacak bir somut yapı ortaya koymaktadır. 

Üçüncü olarak, geri dönüşüm. Mevcut ahşabın bir kısmı oldukça geniş olduğundan, iç mekan mobilyaları için ayarlanmış ve kullanılmıştır. Ayrıca, drenajdan önce suyun gölde işlemesi için kapalı devre su arıtma uygulanmıştır. 

Proje Künyesi: 

Proje Adı: Z9 Resort

Mimari & Tasarım: Dersyn Studio 

Bölge: Tayland

Yıl: 2017

Fotoğraf: Beer Singnoi , Jagkree Phetphosree 

Kaynak:  arch2o


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)