Sürdürülebilirlik: Yeni Estetik Düzen

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Gezegenimizin sürdürülebilirliği ve geleceği ile ilgili endişeler, tüm insan faaliyetlerinin merkezinde yer alıyor ve mimari de bir istisna değil. Bugün doğal kaynakların ve geri döndürülemez iklim değişikliğinin yaklaştığının farkında olmak bir lüks haline geldi. Doğal çevre üzerinde minimum etkisi olan, düşük karbon emisyonu olan, yerel malzeme ve işgücü kullanan evler inşa etmek bir lüks haline geldi. Sürdürülebilirlik anlayışıyla büyük, üst düzey şirketler bunu pazarlama stratejilerinde bir slogan olarak kullanıyor, ancak bu her zaman doğru değil.

Daha önce sınırlı bütçelerle ilişkilendirilen yapı malzemeleri ve teknikleri, artık bir zorunluluk değil, bilinçli bir seçim olarak başka bir manaya geliyor. Üst düzey estetiğin bu yeniden yapılandırılması, belirli unsurları içermesi nedeniyle bir süredir ortalıkta dolaşıyor. Gerçek bir eylem olsun ya da olmasın basit unsurların, hatta yüksek kaliteli binalar için bile dahil edilmesine dikkat etmek önemli. Böylece güzellik kavramı mimari idealleri yeniden tanımlıyor.

Sürdürülebilir mimari malzemeler arasından sıkıştırılmış toprak duvarların büyük bir yer işgal ettiğine şüphe yok. Ekonomik, sürdürülebilir ve çevre dostu bir çözüm olan sıkıştırılmış toprak, sayısız uygulamasıyla üst düzey mimaride yer alıyor. Mantiqueira'daki Brezilya proje evinde sıkıştırılmış toprak duvarlar simetrik denge ve ahşap yapılarla etkileşime giriyor. Sürdürülebilir mimari Meksika'daki Earth House örneğinde yerel ve çağdaş mimari arasında uyum yaratmak amacıyla sıkıştırılmış toprak duvarlar geçmişle günümüz arasında bir köprü olarak kullanılmış. Portekiz bağ evi gibi Layer House da yerel ustalar tarafından inşa edilen duvarları için yerel toprak kullanıyor.

Wabi House

Sürdürülebilir ve yapıcı çözümlerin harika bir örneği olarak yeniden tasarlanan ancak çevresel konfor açısından verimli olan bir diğer unsur da sazlardır. Sürdürülebilir mimari tam da bu nedenle üst düzey inşaatlarda yerini almış. Meksika'daki Punta Caliza Hotel, ana doğal unsur olarak saz kullanıyor ve yemyeşil manzaraya karışıyor. Japonca "wabi-sabi" kelimesinden türetilen Wabi House, öncelikle doğal sazdan çatısıyla tercüme edilen, doğanın kusurlarında, süreksizliğinde ve derinliğinde güzellik bulan estetik bir ideal öneriyor.

Punta Caliza Hotel

Sürdürülebilir yapı malzemelerinden bambu evinde adından da anlaşılacağı gibi alışılmadık bir balıksırtı şeklinde düzenlenmiş bu malzemeden yapılmış paneller ana odak noktasıdır. Akdeniz'e yelken açmış evli bir çift için inşa edilen ev beton bloklar, doğal taş ve bambuyu bir araya getiriyor. Residência EA'nın kaplama örgüsünde olduğu gibi bir örtü olarak veya Casa Petro örneğinde olduğu gibi bir esinti olarak bambu, olağan çerçevenin ötesine geçiyor ve yeni tahsisler yaratıyor.

Residência EA

Son olarak mantar, lüks binalara dahil edilen bir başka popüler malzemedir. Sürdürülebilir yapı malzemelerinden mantar, kabuğu yenilendiğinden doğası gereği geri dönüştürülebiliyor ve yenilenebiliyor. Hasat sürecinden etkilenmeyen mantar görsel olarak güçlüdür ve kendisini çevresel olarak sürdürülebilir bir bina projesi seçeneği olarak sunuyor. Herzog & de Meuron ve Ai Weiwei tarafından 2012 yılında tasarlanan Serpentine Gallery Pavilion kullanılan mantarın birçok farklı kullanım şekli var.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)