Suudi Arabistan'ın Yeni Murabba Mega Projesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Suudi Arabistan Bir Sonraki Anıtın Açılışını Tanıttı: Yeni Murabba

Suudi Arabistan'ın Yeni Murabba Mega Projesi

Suudi Arabistan'ın 'Riyad'ın yeni yüzü' olarak adlandırılan en yeni anıtı, Yeni Murabba mega projesi ile kentsel planlama parametrelerini ve başkentin şeklini yeniden tanımlamaya hazırlanıyor. Şehri bir dizi sürükleyici kültürel, ticari ve konut deneyimiyle dönüştüren Yeni Murabba çığır açan dijital ve sanal teknoloji üzerine inşa edilmiş, bölgenin kültürüne dayanan, dünyanın en büyük modern şehir merkezi olarak şehir manzarasının ortasında meydana çıkıyor.

Fütüristik megapolisin kalbinde Mukaab simgesi yer alır. 20 Empire State Binası'na sığacak kadar büyük, küp şeklindeki gökdelen, krallığın emellerinin bir simgesi olarak şehrin üzerinde yükseliyor. Heybetli ama karmaşık olan hacim krallığın İslam tarihini simgeleyen ve silüete karşı 400 metre yüksekliğindeki geleneksel Necdi mimarisini hatırlatan, özenle oyulmuş geometrik motiflerle kaplanmış.

Holografik Dünyalar Ziyaretçileri Gökdelenin İçine Çekiyor

Suudi Arabistan'ın Yeni Murabba Mega Projesi

Riyad'daki Yeni Murabba mega projesi, yakın zamanda Majesteleri Mohammad bin Salman tarafından Kamu Yatırım Fonu (PIF) otoritesi liderliğindeki Suudi Vizyon 2030 stratejisinin en son girişimi olarak duyuruldu. Şehir merkezindeki gelişme, dünyanın en büyük inşa edilmiş yapılarından biri haline gelecek olan ikonik Mukaab süper yüksek gökdeleninin merkezinde yer alacak. Mimari olarak Necd tasarım ögelerinin modern bir yorumundan esinlenmiş. Mukaab, dijital ve sanal teknolojiyle gerçekleştirilen, fütüristik bir misafirperverlik deneyimi sunan dünyanın ilk sürükleyici destinasyonu olacak.

İçeride yığılmış organik formlardan oluşan, anıtsal yükselen spiral bir yapı ile işaretlenmiş kaliteli restoranlar, perakende ve konut yaşamı dahil olmak üzere günümüz lükslerinin fütüristik bir birleşimini oluşturacak. Kuleyi çevreleyen atriyumun dış kubbesi, son teknoloji holografik ve sanal gerçeklik ekranlarıyla donatılacak. Ziyaretçileri ve yerlileri başka bir dünyaya açılan bir kapıya taşımak için gerçeküstü, doğal manzaraları yansıtır. 

Riyad Dünyanın En Büyük Modern Şehir Merkezine Ev Sahipliği Yapacak

Suudi Arabistan'ın Yeni Murabba Mega Projesi

Suudi Vizyonu 2030'un bir parçası olan Yeni Murabba Geliştirme Şirketi şehrin büyümesini hızlandıracak ve Suudi Arabistan'ı lider bir küresel turizm destinasyonu olarak konumlandıracak. 2030 yılına kadar hayata geçirilecek olan Yeni Murabba mega projesi iki milyon m2'lik dükkan, kültürel ve turistik mekanlarla tamamlanan eşsiz yaşam, çalışma ve eğlence deneyimlerini bir araya getirecek. Hepsi 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alır ve bir iç ulaşım sistemi ile birbirine bağlanır.

104.000'den fazla konut birimi, 620.000 m2'lik eğlence yeri ve topluluk tesisleri için 1,8 milyon m2'lik alanıyla Riyad'ın yeni şehir merkezi ikonik bir müzeye, teknoloji ve tasarım üniversitesine, çok amaçlı sürükleyici bir tiyatroya ve 80'den fazla kültür ve eğlence mekanına ev sahipliği yapacak. Planın petrol dışı gayri safi yurt içi hasılaya 180 milyar SAR (40 milyar £) eklemesi ve 334.000 iş yaratması bekleniyor. Ayrıca Riyad'ın Yeni Murabba'sı refahı artırmak için sürdürülebilirlik kavramlarını benimseyecek. Fütüristik kompleksin tamamında yeşil alanlar, yürüyüş ve bisiklet yolları örerek yaşam kalitesini yükseltir ve sakinleri ve ziyaretçileri için doğaya dayalı topluluk etkinliklerini teşvik eder. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)