Organik Mimari Örneği: Taichung Kültür Merkezi

BAT (Bilbao Mimarlık Ekibi) tarafından tasarlanan yeni Tayvan Kültür Merkezi önerisi, dünyaya Tayvan'ın nasıl olduğunu, Taichung'un nasıl geliştiğini göstermek için denizin ve dağların gücüyle topraktan yükselir gibi görünüyor. Tasarımın bu şekilde yükselmesi, kültür merkezini uluslararası alanda yansıtabilecek şaşırtıcı bir peyzaj mimarisini yapılandırmak için kullanıyor.

Deniz ülkesi olarak bilinen Tayvan, dağların ve doğal güçlerin etkisiyle muhteşem formların ve peyzajın oluştuğu yerdir. Tayvan’ın dalgaları, gelgitleri, sahili, çayırları, dağları ve çok içinde barındırdığı doğal unsurları, kent kadar halkına da yansıyan özellikler olmuştur. Bu bağlamda gücünü doğasından alan Tayvan halkı, güçlü, inatçı ve yorulmaz bir yapıya sahiptir.

Kültür Merkezi Örnekleri

Taichung Geçidi Parkı, Tayvan adasını şekillendiren tektonik plakaların kıvrımlarından ilham alınarak tasarlanıyor. Kültür merkezinin tasarımına, tektonik hareketlerin oluşturduğu dalgalı şekilleri yapılandırarak arazinin nasıl yükselmesine ilham veriyor. Tayvan kültür merkezinin bu görüntüsü, ünlü çay tarlaları da dahil olmak üzere, Tayvan'daki harika dağ manzaralarını hafızamıza getiriyor. Taichung Gateway Park ve yeni Tayvan Kültür Merkezi, proje alanında entegre bir cevap vererek eşsiz bir manzaraya dönüşüyor. Taichung Ağ Geçidi Parkı’nın tasarımını tanımlayan yollar bize neredeyse doğal bir şekilde yeni şehir merkezinin kültürüne erişimi gösteriyor. Park ile yarışma amacı arasında doğrudan ve net bir ilişki, açık ve net akışlar kullanılarak yönetiliyor.

Parametrik Tasarım Örnekleri

Kentsel Park Tasarımı

Tayvan Kültür Merkezi’nin Park Avenue 2'deki manzarası tamamen farklı. Parktan büyüyen kıvrımlı cisimler ilk olarak bir “açılma” hareketi gösteriyor ve bize denizi hatırlatan şekiller çizerek “kapanıyor”. Bu şekiller, kullanıcıya sanki kıyıya giren dalgaların ve yüzlerini okşayan deniz melteminin görüntülerini anımsatıyor. Bina kendini bu şekilde gösteriyor, şehre açık ve geçirgen bir şekilde bakıyor, onunla yoğun bir ilişki arıyor.

Organik Mimari Örnekleri

Kültür merkezinin taşıyıcısı, büyük derinlikte lamine ahşap kirişlerden oluşan bir yapının birleştirilmesiyle yönetilmektedir. Bu taşıyıcılar bir metrede bir yerleştirilebiliyor ve yanal konektörlerle birleştiriliyorlar. Yapısal görevin yanı sıra, bu konektörler bazı bina sistemlerini taşımak için kullanılıyor. İç gereksinimlere bağlı olarak farklı çatı kaplamaları buraya entegre edilebiliyor. Çatı yüzeyinin çoğu yeşil bir halı ile kaplıdır, ancak iç mekanlara, güneş panellerine veya ahşap döşeli alanlara ışık sağlamak için cam yüzeyler de bulunmaktadır.

Yaşam Merkezi Örnekleri

Sürdürülebilir Kültür Merkezi

Enerji ve sürdürülebilirlik gereksinimlerinin çoğu, çalışılan şekilleri ve kesitleri sayesinde, nervürlü döşemenin içinde yönetilir. Sağlanan farklı hava odaları, kapılar ve boşaltma sistemleri, bilgisayarlı bir yönetime ek olarak, termal, aydınlatma ve akustik kontrole izin verecek ve bina dünya çapında bir yeşil bina referansı haline gelecektir.

Bunun yanı sıra, Tayvan Kültür Merkezi’nde Taichung Gateway Park ve Park Avenue 2'yi birbirine bağlamak için büyük bir toplantı alanı veya plaza öneriliyor. Bu birleşim alanı, biri parktan diğeri ise caddeden olmak üzere, iki büyük salonun entegresi olarak tasarlanıyor. Parktan gelen yeşil yol bu alana sokulur ve daha kentsel bir görünüm kazandığı caddeye ulaştıkça gölgelenir. İki binanın girişlerinin yerleştirildiği yer burasıdır.

Gençlik Merkezi Örnekleri

Tayvan Kültür Merkezi’ne Ait Müze

Tayvan Kültür Merkezi’nde bulunan meydandan, müzenin arkasında yer aldığı büyük cam cepheyi görmek mümkündür. Perde duvarlarda en son teknolojiler kullanılarak inşa edilen bu cam cephe, farklı berraklık ve UV koruma seviyelerine sahiptir. Dahili projektörleri kullanarak, netlik, ışık ve gölgeye sahip oyunlar, Çin gölgelerinde bulabileceğimiz efektler sağlamaya çalışır. Geceleri, cephe bize içerideki olayların reklamını yapabilecek farklı görüntüler sunabilir.

Müze Örnekleri

Bina kendini bir Kültür Tapınağı olarak göstermeyi amaçlıyor. Bu amaca ulaşmak için iç mekanlar özenle tasarlanıyor. Müze salonu, üç katlı büyük salon, ziyaretçiyi şok edici bir vizyonla karşılıyor. Ziyaretçi burada müze dükkanını, müze resepsiyonunu ve Eğitim ve Araştırma alanlarına çıkan merdivenleri bulabiliyor.

Müzenin farklı katları yatay yumuşak şekilli levhalar halinde düzenleniyor. Sınırları ne cepheye ne de nervür yapısına dokunmuyor. Aralarında binaya bir müzeye yakışır mekânsal zenginliği veren interaktif boş alanlar bırakılıyor.

Galeri Boşluğu Örnekleri

 
Tayvan'ın en önemlilerinden biri olmaya aday gelecek kütüphanesi, büyük salonun etrafında düzenlenmiştir. Bu salon ziyaretçiye insanlık için okuryazarlık rolünü kazandırmaktır. Böylece tüm katları birbirine bağlayan bir galeri boşluğu tasarlanıyor.

Tayvan Mimarisi Örnekleri

Mimarlıklar

BAT (Bilbao Mimarlık Ekibi)

 Konum

Taichung, Tayvan

 Mimarlık Ekibi

Peru Cañada Omagogeascoa, Xabier Arranz Diez, Alejandro Iturbe Legasa, Julen Quevedo Corral, Jon Andoni Iparraguirre Apraiz, Ubay Calle Garcia

İşbirlikçiler

Borja García, Igor Gonzalez, Rodrigo Cearra, Joseba Salbide, Ander Barandiaran, Imanol Goenaga

Proje Yılı

2013

Fotoğraflılar

Bat'ın izniyle (Bilbao Mimarlık Ekibi)

Mimarlıklar

BAT (Bilbao Mimarlık Ekibi)
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)