Tamamen Ahşaptan Yapılmış Sürdürülebilir Bir Pavyon

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Rice Üniversitesi kampüsünde çok sayıda mikrohabitatın ortasında bulunan ve yeşilliklerle kaplı, biraz eski bir Yunan tapınağına benzeyen küçük bir pavyon göreceksiniz. Fakat bu sürdürülebilir mimari pavyon çağdaş bir tasarıma sahip olacak biçimde dikkatle hazırlanmış. Sürdürülebilir, güzel ve dünyanın dört bir yanındaki kampüslere esin olabilecek bir örnek.

Islak savanlar, çalılıklar ve yoğun ormanlar kampüsün bu kısmında bir araya gelir. Rice Üniversitesi eşsiz. Ülkedeki en biyolojik çeşitliliğe sahip kampüslerden biri ve bütün Kuzey Amerika kampüslerinden daha fazla kuş çeşidine sahip.

Tamamen Ahşaptan Yapılmış Sürdürülebilir Bir Pavyon

Sürdürülebilir mimari örneklerden pavyon her şeyin ortasında, manzarayla kaplı bir konumda bulunuyor. Açık ve basit, doğayla ilişkili ve doğal objelerden yapılmış. Cam ya da bölme yok. Doğal dünya burada akıp gidiyor ve sizi de onun bir parçası haline getiriyor. Çalışmak ya da arkadaşlarınızla takılmak için harika bir yer.

Sürdürülebilir mimari projelerden Mass Timber Pavilion yerel ormanlardan elde edilen çapraz lamine ahşaptan yapılmış ve negatif karbon kullanımlı bir yapı. Bu da oluşturduğu CO2 emisyonundan daha fazlasını azalttığı manasına gelir. CLT boyanmamış veya kaplanmamış. Çevresindeki tabiat gibi saf bir biçimde bırakılmış. Bu bilinçli olarak yapılmış, böylece ahşabı gerçekten görebilir ve tüm ihtimalleri gözünüzde canlandırabilirsiniz. Sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Tamamen Ahşaptan Yapılmış Sürdürülebilir Bir Pavyon

Ayrıca CLT hafif ancak dayanıklı bir ahşap panel. Sismik aktiviteye ve yangına karşı iyi dayanıyor. İnşa edilmesi hızlı, kolay ve düşük çevresel etkisiyle az atık oluşturur. Duvarlar, zeminler ve çatılar için kullanılabilir. Sürdürülebilir yapılar için gözde bir malzeme haline gelmeye başlamış. Sürdürülebilir yapılarda neden bu kadar yaygın bir malzeme olduğunu ve bu harika binayı tasarlayan öğrencilerin niçin ilk aşamada bu malzemeyi tercih ettiklerini anlamak çok basit.

Tamamen Ahşaptan Yapılmış Sürdürülebilir Bir Pavyon

Yüksek lisans öğrencileri Pouya Khadem ve Lene Sollie tasarım ekibine liderlik etmek üzere yapı mühendisi Tracy Huynh ile birlikte çalıştı. Bu proje Profesör Jesus Vassallo'nun Rice'daki masif ahşap semineri tarafından tasarlanmış.

Tamamen Ahşaptan Yapılmış Sürdürülebilir Bir Pavyon

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)