EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​Tardets’deki Turist Evi İç Mekan Tasarımında Siyah Kuvarslı Beton Zemin Uygulaması

İç mekan tasarımında kullanılan siyah kuvarslı beton zemin ile mobilyaların açık ladin ahşap rengi ve orjinal beyaz duvarlar ile kontrast yaratılmış. 

Fransa’da Tardets’de bulunan bu tarihi ev Dr Elisseche’nin eski evi. Soule Xiberoa köyleri topluluğu ile Haute Soule Turizm Ofisi bu evi ‘Soule Vadisi’nin turizm merkezi haline getirme kararı almış. Bir renovasyon projesi olan bu turist evinin yenileme projesini ise  V2S Architects yapmış. 

Binanın arsa üzerindeki derinliğinin yarattığı doğal ışık eksikliği mimarların tasarım kararlarında en büyük etken olmuş. Bu nedenle tasarımda; hem sokak tarafından hem de bahçe tarafından gelen ışıktan maksimum derecede yararlanabilmek için birbirine bağlı alanlar mümkün olduğunca serbest bırakılmış. Binanın ağırlıklı cam olan zemin katında bulunan danışma alanı; direkt binanın içinden geçilerek ulaşılan, nehir ve meyve bahçelerine bakan, açık bir terasa bağlanmış. Birinci katta idari bölüm ve ofisler ile grup çalışması için ayrılan ortak alanlar konumlandırılırken, en üst katta ise, restore edilmiş ahşap çerçevenin altında bir sergi alanı ile karşılama-hazırlık alanları konumlandırılmış.

İç mekan tasarımında kullanılan siyah kuvarslı beton zemin ile mobilyaların açık ladin ahşap rengi ve orjinal beyaz duvarlar ile kontrast yaratılmış. Evin duvarları sırlı ve geleneksel tarzda beyaz yıkanarak duvarın yapımında kullanılan çakılların ortaya çıkması sağlanmış. Ayrıca evin hatırası olan mevcut kolon ve kirişler de açık bırakılarak korunmuş, aydınlatma ve havalandırma sistemleri sergilenmiş.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)