Tasarım Kullanıcının Gözünde İlgi Uyandırmalı ve Kullanıcıyla Bir Bağ Oluşturmalıdır

Dünyaca ünlü tasarımcı Sezgin Aksu ile yapmış olduğumuz röportaj ORKA BANYO sponsorluğunda hazırlanmıştır.


TASARIM FELSEFEMİZ HER ŞEYDEN ÖNCE İŞLEVSELLİK ÜZERİNE KURULU. FİRMALAR BİZE GÜVENEREK İŞİMİZE BÜYÜK YATIRIMLAR YAPIYOR VE BİZ DE ONLARA ULUSLARARASI PAZARDA SATIŞ YAPAN DOĞRU ÜRÜNÜ VERMEYE ÇALIŞIYORUZ.


Ortağı olduğunuz Aksu/Suardi’deki çalışmalarınız, faaliyet alanlarınız ve tasarım anlayışınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çok fazla tecrübe edindiğimiz Michele De Lucchi ile 10 yıl çalıştıktan sonra 2007 yılında Silvia Suardi ile birlikte kendi yolumuza gitmeye karar verdik ve Milano merkezli kendi stüdyomuz AKSU/SUARDI’yi kurduk. Silvia mimar, ben de tasarımcı ve iç mimarım, stüdyomuzda yapmak istediğimiz işler de bu yöndeydi. O zamandan beri farklı ülkelerden markalar için çok sayıda ürün, iç mimari tasarım projesi ve daha küçük mimari projeler tasarladık.

Tasarım felsefemiz her şeyden önce işlevsellik üzerine kurulu. Firmalar bize güvenerek işimize büyük yatırımlar yapıyor ve biz de onlara uluslararası pazarda satış yapan doğru ürünü vermeye çalışıyoruz. Ama tasarım sadece işlevsellikten ibaret  değil, estetikte çok önemli, tasarım kullanıcının gözünde ilgi uyandırmalı ve kullanıcıyla bir bağ oluşturmalıdır. Eğer bu başarılırsa o zaman ortaya iyi bir iş çıkıyor. 

Sezgin Aksu

Tasarımın kalbi olarak bilinen Milano’da Türk bir tasarımcı olarak kabul görmeniz büyük bir başarı. Bu başarının sırrı nedir? 

En başından beri Milano’da çalışacağımı biliyordum, çünkü benim için tek seçenek buydu. Önce Michele de Lucchi ile çalışmak, olabildiğince çok deneyim kazanmak ve sonra kendi işimi yapmaktı. Michele’nin bana çok yardımcı olduğunu söylemem gerek, hâlâ harika bir arkadaşlığımız var. Onunla çalışırken ben kendi müşterilerim için de çalışabiliyordum, Michele’nin yanında bu mümkündü. Dolayısıyla 10 yıl çalışma sürecimiz sonunda yeni iş hayatımıza başlamak için yeterince müşterimiz olmuştu.

Michele’nin yanında uluslararası bir grup olduk, dünyanın her yerinden, Japonya’dan, Brezilya’dan ve Türkiye’den tasarımcılar ve mimarlar vardı. Çoğu marka nereden geldiğinizden daha çok ne ürettiğinize ve yaptığınız işin kalitesine bakıyor. Aslında nereden geldiğiniz önemli değil; önemli olan işinizi tutkuyla yapmanız, profesyonel olmanız ve her zaman meraklı olmanız!

Milano, tasarımcılar için zor bir yer çünkü dünyanın her yerinden gelen çok sayıda ve yetenekli tasarımcı var. Bu kalabalığın içinde var olabilmek için çok savaşmak gerekiyor.

Orka Banyo
Orka Banyo – Amorf Serisi, Boxes - Orka Banyo – Amorf Serisi, Aura

Uluslararası platformda başarılı bir tasarımcı olarak Türkiye’deki ve dünyadaki tasarıma ve tasarımcıya bakış açısını, tasarımcılar ve müşteriler açısından değerlendirir misiniz?

Ürünlerini yurt içinde ve yurt dışında satan markalarla iş birliği yapma şansına sahibiz. Öncelikle uluslararası düşünüyoruz ama yerel olarak da düşünebiliyoruz. İş birliği yapmaya karar verdiğiniz markanın ihtiyacını karşılamak çok önemli. Ürünün sadece tasarımı değil aynı zamanda malzeme seçimi ve sonlandırma işlemidir. Bazı pazarlar ayrıntıları, belirli biçimleri ve belirli son işlemleri kabul etmezler. Bazı markalar için mümkün olan en iyi seçenekleri önerebilirsiniz ancak bazı markalar için bunu yapamazsınız çünkü hazır değillerdir.

Farklı ülkelerde bir tasarımcının önemi, değeri aynı değildir. Avrupa’da markalar tasarımcıya çalışmaları için saygı duyuyor ve bedelini ödüyorlar, diğer ülkelerde durum aynı olmayabiliyor. Türkiye’de 15-16 yıl önce çalışmaya başladığımda sadece birkaç marka tasarımcılarla iş birliği yaparken, bugün çok sayıda marka yerel ve uluslararası tasarımcılarla işbirliği yapıyor, bu iyi bir işaret. Sonuçta farklı Türk markaları küresel olarak aktif ve her yerde satış yapabiliyor. Bizim işimiz de tasarımın kalitesini ve ürünün kalitesini  kontrol etmektir. 


COVİD 19 BİR SAĞLIK KRİZİYDİ VE İNSANLIK İÇİN YENİ BİR ŞEYDİ, YAŞAMA VE ÇALIŞMA HAYATIMIZI DEĞİŞTİRDİK, YENİ ÜRÜNLERE İHTİYAÇ DUYULDU. GENEL OLARAK SAĞLIK, ESKİSİNDEN DAHA ÖNEMLİ HALE GELDİ.


Sadece güzel ürünler yeterli değil, iyi kaliteye de ihtiyacımız var. Son yıllarda Çin markaları ile çalışmaya başladık. Genellikle Çin markalarını düşündüğümüzde; seri üretim, ucuz ürünler, kötü kalite aklımıza gelir ama bugün Çin, tasarım pazarında önemli bir aktör, büyük fuarlara ve pazara sahipler, yeni ürünlere açlar. Geçmişte hatta bugün bile diğer markalardan kopyalanmış, Amerikan ve Avrupa markaları için ürettiler ve bunu yaparken işi öğrendiler. 

Muhtemelen 10 yıl önce yabancı tasarımcılardan yeni ürünler tasarlamalarına yardım etmelerini istemeye başladılar. Deneyimlerimiz, tecrübemiz onlar için çok önemli, onlara know-how veriyoruz  ve uluslararası  stili öğretmeye çalışıyoruz. Bu süreçte biz de Çin pazarını öğreniyoruz. Büyük ve aç bir pazar, şimdiye kadar hep olumlu deneyimler yaşadık, kesinlikle Çin markaları ve tabii ki Türk markalarıyla iş birliğine devam edeceğiz.

Orka Banyo
Orka Banyo – Amorf Serisi, Aura

Teknoloji hızla gelişiyor, dolayısıyla dünya da hızla değişiyor. Bu devinim tasarım dünyasını nasıl şekillendirecek. Geleceğin tasarım trendleri hakkında biraz ipucu alabilir miyiz?

Geçmişte hatta bugün bile büyük değişiklikler çoğunlukla yeni teknoloji, yeni malzemeler, yeni üretim süreci ve araştırma ile geldi. Günlük hayatta yeni ihtiyaçlarımız doğuyor ve  bu ihtiyaçları karşılamak için yeni ürünlere ihtiyacımız oluyor. Küresel ısınma gibi küresel bir sorun bile, elektrikli araçlardan, geri dönüşebilir ve doğa dostu ürünlerden başlayarak birçok konuda bu sorunları çözmeye yardımcı olacak ürünler için yeni yollar açıyor.  

Covid 19 bir sağlık kriziydi ve insanlık için yeni bir şeydi, yaşama ve çalışma hayatımızı değiştirdik, yeni ürünlere ihtiyaç duyuldu. Genel olarak sağlık, eskisinden daha önemli hale geldi. Aslında bugün ve gelecekteki her türlü sorun, bizi yeni teknoloji, yeni ürünler, farklı davranışlar yaratmaya zorlayacaktır.

Orka Banyo
Orka Banyo – Amorf Serisi, Boxes

Tasarladığınız ürünler ile büyük başarılara imza atıyorsunuz. Bir ürünün tasarım süreci sizin zihninizde ve tasarım ve üretim sürecinde hangi aşamalardan geçiyor. İlhamınızı nereden alıyorsunuz?

İlk eskizlerden gerçek ürüne kadar tüm süreç çok zaman alıyor ve bu büyük ölçüde ne tür bir proje üzerinde çalıştığınıza bağlı. Düşünmeniz gereken çok önemli detaylar var. Firma böyle bir tasarımı üretebilecek mi? Tasarım süreci ne kadar komplike? Yatırım ne kadar büyük? Şirkete karşı büyük bir sorumluluğumuz var. Yeni ürünlere çok büyük yatırımlar yapıyorlar. Tasarım çok ciddi bir iş ve hedefimiz her zaman mümkün olan en iyi ürünü doğru fiyata tasarlamak oluyor.

Yeni bir ürün için tasarım fikrimizi belirledikten sonra, üç boyutlu çizimlerini hazırlıyoruz ve hepimiz hem fikir olduğumuzda şirket bir Mockup model hazırlıyor. Bu çok önemli bir an. Bu model üzerinden tüm kararları alıyoruz; formu, işlevselliği, finishing, ergonomisi ve son olarak prototip üretiliyor ve seri üretime geçiliyor. Sonuçta tasarımınızın başarısına pazar, son kullanıcı karar veriyor.  İlham aldığım belirli bir an veya yer yok. Her zaman ve yerde olabiliyor.

Sürdürülebilirlik, yeşil tasarım, yeşil ürün, sertifikalı ürün kavramları son yıllarda çok popüler. Bu kavramlar sizin tasarım anlayışınızda nasıl yer buluyor?

Sürdürülebilirlik, yeşil tasarım, yeşil ürün konuları bizim için her zaman çok önemliydi ve önemli olmaya devam edecek. Belki geçmişte genç bir tasarımcı iken yaratıcılığımın en yüksek noktasında ilginç ürünler tasarlamakla daha çok ilgileniyordum ve tasarımımızın pazarda olması bizim için çok önemliydi. Deneyim kazandıkça bugün gelmiş olduğum noktada çok sayıda kişinin kullanabileceği işlevsel ürünler tasarlamakla daha çok ilgileniyorum. Tasarımlarım farklı malzemelerden yapılmış olsalar bile, bu malzemelerin kolayca ayrıştırılıp geri dönüştürülebilmesi benim için çok önemli ve tasarımlarımda her zaman geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmaya çalışıyoruz.

Orka Banyo
Orka Banyo – Amorf Serisi, Aura

Banyolar yaşam alanlarının en önemli parçası. Son yıllarda banyolarda tasarım kavramı daha çok öne çıkmaya başladı. ‘Banyo ve Tasarım’ bu iki kelime sizin için ne ifade ediyor? Günümüzün banyo tasarım trendleri hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Evet, banyolar aslında yaşam alanlarımızın en önemli parçalarından birisi. Bu yüzden banyolar biz tasarımcı için çok önemli. Geçmişte sadece ihtiyaç alanı iken günümüzde banyo, bir yaşam alanı haline geldi. Artık mesele sadece ihtiyaç değil, günümüzde banyodan keyif alıyoruz. Banyoda bulmayı hayal bile edemeyeceğiniz mobilyalar kullanabiliyoruz, aydınlatma artık ışık sağlamak için değil, atmosfer yaratmak için kullanılıyor, bitkiler, şezlonglar gibi bizi iyi hissettirebilecek unsurları ekliyoruz.

Oturma odası veya mutfak gibi banyo tasarımı da sahibinin kimliğini yansıtıyor. Banyo için yeterli alana sahipseniz, tasarım konusunda her şeye izin vardır. Yeni bir eve taşınırken değiştirmek isteyebileceğiniz ilk mekân çoğunlukla banyodur. Alanın sizin alanınız olmasını istersiniz. Bu nedenle bir iç mekân tasarlarken ilk önce orada yaşayacak kişiyi anlamaya çalışıyoruz. Birbirlerine uymaları gerekiyor. 

Orka Banyo
Orka Banyo – Amorf Serisi, Aura

ORKA için farklı ve alışılmışın dışında ürünler tasarladınız . ‘Bokses’ ve ‘CYO (Create Your Own)’. Bu iş birliği ve  tasarım süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?

Hep banyo mobilyası tasarlamak istemişimdir, geçmişte banyo mobilyası tasarımı konusunda da bazı tecrübelerim olmuştu.  Ev, restoran ve bar tasarımı yapmamız banyoyu bir alan olarak anlamamıza çok yardımcı oldu. Bu nedenle banyo mobilyası tasarlamayı heyecanla bekliyordum. Orka beni bir iş birliği için aradığında konu çok ilgimi çekti ve kısa süre içinde ilk sunumumuzu hazırlayarak çalışmaya başladık. Benim fikrim, tasarımların Orka’yı ifade etmesi ve insanların ürünleri gördüklerinde bunun bir Orka ürünü olduğunu anlamalarını sağlayacak bir tasarım yaratmaktan yanaydı.  Aslında tüm müşterilerimiz için bu yaklaşımı deneriz. Bokses, farklı büyüklükte konteynerler veya sadece kutulardan oluşan bir sistem. Her şey banyoyu döşemeye yardımcı olacak şekilde tasarlandı. Lake kaplama ahşap, gerçek ahşap kaplamadan kumaş kaplamaya kadar farklı yüzeyler, farklı ambiyanslar yaratmaya yardımcı oluyor. 

CYO’ise, ikonik bir tasarım önerisi. Banyo mobilyalarının çoğu duvar boyunca konumlandırılırken, bu free-standing bir çözümdür. Sistem, farklı yükseklikleri olan farklı yuvarlak şekilli kaplara sahip, üstüne bir lavabo veya bir ayna ya da sadece küçük bir masa tablası yerleştirilebilir. Yuvarlak şekilli kaplar lake ahşap veya benzeri olabilir. Yuvarlak şekilli lavabo, seramik veya renkli cam olabilir. Kullanıcı zevkine  göre ihtiyaç duyacağı parçaları seçebilir. Her iki koleksiyon da halen devam eden çalışma durumundadır. Bu durumlarda yeni detaylar, yeni parçalar, yeni malzemeler eklenebilir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)