​Tasarruf Bilinci Bireyde Başlar

ELMOR A.Ş. Genel Müdürü, Hakan Günderen

Armatürün hammadesini oluşturun pirinç alaşım içirisindeki kurşun miktarı insan sağlığı açısından çok önemli. Bu kurşunun serbest salınımI nedeniyle suya karışma oranları var. Amerika bunu 18 mikrograma kadar çekTİ. Bizim değerlerimiz ise 10 mikrogramlar seviyesinde.

Kurumunuzun sürdürülebilirlik anlayışından bahsedebilir misiniz?

Sürdürülebilir bir marka olmak, çağın getirdiği gereklilikleri sağlamak ve hatta onun ötesine geçmek zorunluluğu gerektirir. Eğer bu zorunluluğun farkında ve bilincindeyseniz tüm süreçlerinizi buna göre dizayn edersiniz.


Biz bunun sonuçlarının neler olabileceğinin bilincinde olan bir kurum olarak tüm ürün geliştirme ve Ar-Ge süreçlerimizde bu bilinçle hareket ediyoruz. Dolayısıyla E.C.A SEREL olarak tüm ürün gruplarımızda ürünlerimizin doğal kaynakları tasarruflu ve minimum düzeyde tüketmeleri bilincini uzun süredir koruyoruz. İkinci bir unsur daha ekliyoruz tasarruf bilincine ve insan sağlığı diyoruz... Biz insan sağlığına maksimum düzeyde önem vererek tüm ürün gruplarımızın endüstriyel tasarım süreçlerinde hem su ve enerji verimliliğini hem de insan sağlığını ön planda tutuyoruz.

Ürünlerinizin su tasarrufuna ve su verimliliğine katkılarından bahsedebilir misiniz?

Su verimliliği konusunda 2000’li yılların öncesinden beri su armatürlerinde normal bir armatürün su tüketiminin önce yarısı kadar daha sonra da %60-70’lere varan oranlarda tasarruf sağlayacak şekilde ürünler geliştirdik. Normal bir armatür hala 12 ile 18 litre arasında su tüketimi yaparken, E.C.A armatürleri 4 ile 8 litre arasında değişen su tüketim değerlerine sahipti. Elektronik ürünlerde hemen hemen %70’lere kadar inen bu değer fotoselli dediğimiz ürünlerde 1.9 litrelere kadar iniyor, böylece ciddi bir su tasarrufu yapılıyor. Biz ürünlerimizi tasarlarken tasarım kriterlerimiz içinde su tasarrufu her zaman estetik kaygıların önüne geçmiştir. Doğal kaynakları verimsiz bir şekilde tüketecek ama estetik olarak çok güzel bir tasarımı tercih etmiyoruz açıkça söylemek gerekirse.

Ayrıca insan sağlığı açısından bir diğer unsura değinmem gerekirse bu da armatür grubunun pirinç ham maddesini kendi tesisimizde üretiyor olmamız. Özellikle armatür grubunda pirinç alaşımın içerisindeki kurşun miktarı insan sağlığı açısından çok önemli. Bu kurşunun serbest salınım nedeniyle suya karışma oranları var ve Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul ettiği oran 1 litre suya 25 mikrogram oranıdır. Bu miktarın suya karışmasının insan sağlığına karşı bir tehdit oluşturmayacağı varsayımından yola çıkarak bir standart oluşturulmuştur. Amerika bunu 18 mikrograma kadar çekmiştir. Bizim değerlerimiz ise 10 mikrogramlar seviyesindedir. Aynı zamanda sıfır kurşunla da üretilmiş ürünlerimiz var, bunları da belli pazarlara özellikle Amerika pazarına yapıyoruz. Talep olursa Türkiye için de böyle bir ürün yapabiliriz.

Su tasarrufuyla ilgili olarak diğer ürün gruplarımız olan klozet ve lavabolarımızdaki su tüketim değerlerini karşılaştırırsak eğer üçte iki oranında bir tasarruf sağlıyoruz. Özellikle Türkiye’nin kullanmaya alışmış olduğu konvansiyonel klozetlerin rezervuar düğmesine bastığınızda 6 ile 12 litre arasında su tüketilir. Biz bu değerleri 3 litre ile 4,5 litre arasına çektik ve yaklaşık üçte bir oranında bir tasarrufla temizlik yapabiliyorsunuz.

Seramik sağlık gereçleri alanında özellikle insan sağlığını tehdit eden önemli bir unsur da klozet ve lavaboların üzerindeki bakteri oluşumu. Bizim ‘hijyen plus’ dediğimiz teknolojimiz sayesinde hem su ve deterjan tasarrufu hem de hijyen sağlıyoruz.Ürünün üzerine yapılan sırlama sırasında gümüş iyon molekülleri kullanarak ürün üzerinde bakteri oluşumunu engelleyen bir yapı elde ediyoruz ve bu yapı bakterileri öldürüyor. Kolay temizlenmesini sağlayan unsur ise ‘hijyen plus’ın ‘plus’ özelliği. Ürünlerin üzerinde camsı bir yüzey oluşturarak ürünün yüzeyine partiküllerin tutunmasına olanak tanınmıyor. Bu durumda temizlik sırasında minimum su ve deterjan kullanılarak su ve deterjandan tasarruf edilmesine olanak sağlıyor.

Su tasarruflu banyo ve mutfak ürünlerine ulaşmak isteyenlere önerileriniz nelerdir? Nelere dikkat etmeliler?

Öncelikle ürünlerin su tüketim deklorasyonlarına baksınlar ve ya satıcıya sorsunlar. Tüm ürünlerin broşür ve kataloglarında her ürünün deklorasyonları yayınlanmak zorunda ve dolayısıyla bunu ne şekilde sağladığını da sorsunlar ki satıcı bu konuyla ilgili bilgi vermesi gerektiği konusunda kendisini zorunlu hissetsin.
Bilinçli tüketici olarak sadece fiyat estetik karşılaştırması değil aynı zamanda ürünlerin deklorasyonlarını bilmek ve o ürünlerdeki deklorasyonların ne ifade ettiğini de bilmek gerekiyor. Örneğin beğendiğiniz ve fiyat olarak da bir birine yakın iki farklı marka armatürü yan yana koyduğunuzda su tüketim deklorasyonlarına bakmadan birini seçerseniz farkında olmadan yılda 120 ton daha fazla su tüketebilirsiniz. Yaptığınız bilinçsizce bir seçim sonucu yılda 120 ton suyu gereksiz ve kirletilmiş su olarak doğaya atmış ve temiz su kaynağını tüketmiş oluyorsunuz.

Bitmiş bir projeden ev alırken de kişi kendisine evi gösteren satıcısına ürünlerin su tüketim değerlerini sorarsa eğer, müteahhitler de bunu önemseyecekler ve tüketim değerleri en düşük ürünleri tercih etmeye başlayacaklar. Gelenekselleşmiş bir laf vardır; tasarruf bilinci bireyde başlar, önce birey tasarruf edecek ki aile tasarruf etsin, aile tasarruf edecek ki ülke tasarruf etsin, ülke tasarruf edecek ki dünya yarar sağlasın...

SEREL’DEN RITA VE SAPPHIRE SERİLERİ, BANYOLARDA MODERN ESİNTİLER YAŞATIYOR

E.C.A. SEREL, minimalist çizgisinden ödün vermeden tasarladığı Rita ve Sapphire serilerini tüketiciler ile buluşturuyor. Banyolarda modern rüzgârlar estiriyor.

Modern tasarımları ve akıllı teknolojileri ile kullanıcıların dikkatini çeken E.C.A. SEREL, kendine özgü sade çizgisini koruyarak, Rita ve Sapphire serileri ile banyolardaki üstünlüğünü sürdürüyor. Dikdörtgen formların ve yuvarlak hatların en estetik halini yansıtan Rita ve Sapphire serileri, entegre asma klozet, duş teknesi, tezgah üzeri veya tezgah üzeri gömme lavaboları ile banyolarda eşsiz bir hava yaratıyor.

Lavabo ve duş teknelerinde Rita ve Sapphire farkı

SEREL, her iki seride de bulunan lavabolarında gömme ve tezgâh üstü opsiyonları ile kullanıcıları pratik alternatifler ile buluşturuyor. Rita serisindeki dikdörtgen ve Sapphire serisindeki oblong formlu lavabo tasarımları, kullanıcılara temizlik kolaylığı sağlarken, estetikten de ödün vermiyor. Rita ve Sapphire lavabolar, 60x40cm ölçüleriyle tezgâh ve mobilya ile kullanımda da uyum sağlayarak banyo dekorasyonunda ön plana çıkıyor.

Rita ve Sapphire serilerinde yer alan duş tekneleri ise banyolarda işlevselliği ve tasarımları ile dikkat çekiyor. Rita Serisi, kurulanma alanlı veya sıfır zemin duş teknesi seçenekleriyle kullanıcıların beğenisini kazanırken, Sapphire Duş Teknesi ile Sapphire Serisi, kullanım kolaylığı sayesinde tüketicilerin tercih nedeni oluyor.

Rita ve Sapphire asma klozetler kullanım kolaylığı sunuyor

Rita ve Sapphire serilerinde bulunan klozetler ise kullanım kolaylığı sayesinde hijyene önem veren tüketicilerin ilgi odağı oluyor. Yalnızca 4 litre su ile tam temizleme fonksiyonu sağlayan Rita ve Sapphire serilerindeki entegre asma klozetler, E.C.A. SEREL’in en son teknolojiler kullanarak tasarladığı, ankastre klozet bataryası ile birlikte kullanıldığında, kişisel hijyen konusundaki kullanım kolaylığı farkını gözler önüne seriyor. Yavaş kapanma özelliği sağlayan SEREL SilentClose ve klozet üzerinden kolayca sökülüp-takılmayı sağlayan SEREL EasyRelease fonksiyonlarına sahip olan yeni nesil SEREL klozet kapakları, Rita ve Sapphire asma klozetler ile mükemmel bir uyum sağlıyor. Bu uyum, klozet temizliğini kolaylaştırdığından, kullanıcı ihtiyaçlarına tatminkar bir yanıt verebiliyor.

E.C.A. ELECTRA SERİSİ DİJİTAL TEKNOLOJİYİ SUYLA BULUŞTURARAK TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATIYOR

E.C.A. Electra Serisi ile Türkiye’de ilk defa, suyu dijital panel üzerinden kontrol etme özgürlüğü sunuyor. E.C.A. yüksek teknolojinin olanaklarından faydalanarak yarattığı ELECTRA Serisi’yle, Türkiye’de ilk defa, dijital teknolojiyi suyla buluşturarak armatür sektöründe fark yaratıyor.

Türkiye’de kullanıcıyla buluşan ilk dijital batarya olma özelliğine sahip ELECTRA Serisi, yenilikçi tarzı ve minimalist duruşuyla iç mekan tasarımlarına değer katıyor. Dekorasyonda teknolojik dokunuşların, ince tasarımla buluştuğu ürünlerin öne çıktığı günümüzde ELECTRA Serisi, armatürde farklılık arayanların tercihi oluyor. Su çıkış sistemi ve “eco mind “ modu sayesinde ELECTRA Serisi, enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasını destekleyen doğa dostu ürünler arasına katılıyor.

Zarif, İnce, Estetik, Yeni Nesil

Dijital teknolojide son yılların gözde tasarımlarından ilham alan ELECTRA Serisi, diğer bataryaların zorunlu tasarım öğelerini, dijital bir panele entegre ederek, yüksek teknoloji ve ince tasarımı bir araya getiriyor. Electra Serisi bataryalarında, düz ve geniş gövdelerin köşelere doğru yumuşayan tasarımı elmas parıltıları yaratıyor.

Teknolojik ve Modern

Türkiye’de ilk defa, dijital teknolojiyi suyla buluşturarak fark yaratan E.C.A. armatür sektöründe fark yaratıyor. ELECTRA Serisi’ndeki tüm bataryaların üzerinde dikdörtgen biçiminde tasarlanmış dijital göstergeler bulunuyor. Debi ayarları (-,+), sıcaklık-soğukluk ayarları (kırmızı-mavi) ve açma-kapama işlemleri bu dijital panel üzerinden yapılıyor. Buna ek olarak, “eco mind” modu ile tuşa bir kez basıldığında su 10 saniye akıp duruyor; iki kez basıldığında ise 20 saniye akıyor. Su tasarrufu sağlayan bu özelliği ile de öne çıkan Electra Serisi gelecek nesillere değer katıyor. Electra Serisi’ndeki ankastre banyo bataryasının sahip olduğu, suyu dijital panel üzerinden kontrol etme özgürlüğü ile banyolar daha keyifli hale geliyor. Yeni nesil lavabo, ankastre lavabo, eviye ve ankastre banyo bataryaları ile ELECTRA Serisi, dijital konfor olanaklarını genişleterek, farklı bir deneyim yaşamanızı sağlıyor. Electra eviye bataryası spiralli bir eviye bataryası olup, kontrol bölümü (açma/kapama, soğuk/sıcak ve debi ayarları) spiralli el duşunun üzerinden yapılıyor. Böylelikle ürünün üzerinde ilave bir kumanda kolunun olmaması, üründe sade bir görünüm ortaya çıkarıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)