EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

The Daylight Award 2022

Daylight in Architecture, 2022 ödülü için çevrimiçi ve canlı yayınlanan bir etkinlikte Gün Işığı Araştırması için 2022 ödüllü adayları açıklayacak.  16 Mayıs 18:30'da (CET) gerçekleşecek etkinlik için, jüri üyeleri Anne Lacaton , Dorte Mandrup , Marilyne Andersen , Gerd Folkers , Russell Foster , Juhani Pallasmaa ve Koen Steemers olacak.

Çevrimiçi etkinlik, mimarlar, araştırmacılar, bilim adamları, inşaat uzmanları, eğitimciler, öğrenciler, basın mensupları ve gün ışığı ve gün ışığının insan sağlığı, esenliği ve çevre üzerindeki etkisiyle ilgilenen herkesten oluşan küresel topluluğa açıktır.

The Daylight Award 2022
The Daylight Award 2022

Neden İkili Ödül?

Daylight Award, genellikle ayrı, tek kültürlü alanlarda, profesyonel çevrelerde veya uygulamalarda ele alınan disiplinleri birbirine bağlar. Mimaride gün ışığı araştırmalarını ve gün ışığını onurlandırır, destekler. Aynı zamanda bilimsel bilgiyi ve gün ışığının pratik uygulamasını kabul eder ve teşvik eder. Gün Işığı Ödülü, bütünsel bir gün ışığı anlayışını yükseltmeye ve yaşam üzerindeki olumlu etkisini artırmaya çalışır.

Gün Işığında Araştırma

Gün Işığı Araştırma Ödülü, uluslararası alanda tanınan günışığı araştırmalarına olağanüstü katkıda bulunan kişiler olarak öne çıkan bireylere veya küçük bilim insanları gruplarına verilir. Gün ışığının insan sağlığı, refahı ve performansı üzerindeki etkilerine özel vurgu yaparak, doğa bilimleri, insan bilimleri veya sosyal bilimler alanlarında son derece özgün ve etkili ilerlemeleri kabul eder.

Mimaride Gün Işığı

Gün Işığı Mimarlık Ödülü, mimariyi gerçekleştirerek veya gün ışığının benzersiz kullanımını sergileyen kentsel ortamlar yaratarak kendilerini farklılaştıran bir veya daha fazla mimar veya diğer profesyonellere verilir. Genel yaşam kalitesini, insan sağlığı, refahı ve performansı üzerindeki etkisini ve toplum için değerini dikkate alan mimariye özel önem verilecektir.

Önceki Ödül Sahipleri

Ödülün arkasındaki üç temel, gün ışığında en iyi uygulamayı ödüllendirmek için uzun bir geçmişe sahiptir. 1980'den beri VILLUM FONDEN, VELUX FONDEN ve VELUX SIFTUNG aşağıdaki profesyonelleri gün ışığı ödülleri ile ödüllendirmiştir; Jørn Utzon (DK) (1980), Henning Larsen (DK) (1987), Bob Gysin (CH) (2007), Richard Perez (ABD) (2008), Peter Zumthor (CH) (2010), James Carpenter (ABD) (2010), Lacaton & Vassal (F) (2011), Gigon & Guyer (CH) (2012) ve SANAA (JP) (2014). 2016 yılında The Daylight Award, Steven Holl (ABD) (2016), Marilyne Andersen (CH) (2016), Hiroshi Sambuichi (JP) (2018), Greg Ward (ABD) (2018) 'i ödüllendiren uluslararası bir ödül olarak kuruldu. Juha Leiviskä (FI) (2020), Russell Foster (İngiltere) (2020) ve Henry Plummer (ABD) (2020).

Gün Işığı Ödülü Hakkında

Daylight Award, insan sağlığı, esenliği ve çevre yararına gün ışığı araştırmalarını ve mimaride gün ışığını destekler ve onurlandırır. Ödül, teori ve pratik arasındaki karşılıklı ilişkiye özel önem vermektedir.

Daylight Ödülü, hayırsever vakıflar VILLUM FONDEN, VELUX FONDEN ve VELUX FONDEN ve VELUX STIFTUNG tarafından belirlenir ve iki yılda bir iki kategoride verilir: Daylight Award for Research ve The Daylight Award for Architecture. Ödül kişisel ödüller olarak verilir ve her biri toplam 100.000 €'dur.

The Daylight Award 2022

Gün Işığı Ödülü 2022 Jürisi Hakkında

2022 ödülü jürisi, uluslararası bilim ve mimari dünyasının tamamlayıcı ve kapsamlı bir bilgisini temsil ediyor.

Anne Lacaton, Paris, Lacaton & Vassal Architectes Müdürü, 2011'de Gün Işığı Ödülü sahibi, 2019 AB Mies Ödülü ve 2021 Pritzker Ödülü Sahibi, ETH Zürih Mimarlık ve Tasarım Doçenti.

Dorte Mandrup A/S, Kopenhag'ın kurucusu, Mies van der Rohe Ödülü 2019 başkanı, Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi'nde Yardımcı Doçent ve yurtdışında sık sık misafir profesörlükler.

Marilyne Andersen, Sürdürülebilir İnşaat Teknolojileri Profesörü ve Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne Mimarlık, İnşaat ve Çevre Mühendisliği Okulu Dekanı ve 2016'da Gün Işığı Ödülü sahibi Gerd Folkers, ETH Zürih'ten beri Farmasötik Kimya Profesörü. Daha önce İsviçre Ulusal Bilim Vakfı'nda görev yaptı ve 2012'den beri Collegium Helveticum'un direktörlüğünü yapıyor. İsviçre Bilim Konseyi üyesi ve 2019 yılına kadar Başkanı olarak görev yaptı.

Nuffield Oftalmoloji Laboratuvarı Direktörü ve Oxford Üniversitesi Uyku ve Sirkadiyen Sinirbilim Enstitüsü Başkanı Russell Foster. 2020'de Russell Foster, The Daylight Award for Research ile ödüllendirildi.

Juhani Pallasmaa, Finli mimar, yazar, öğretmen ve uygulamalı mimar.  40 yılı aşkın bir süredir dünya çapında kapsamlı konferanslar veriyor. 2009-2014 yılları arasında Pritzker Mimarlık Ödülü jürisinde görev yaptı.

Koen Steemers, Sürdürülebilir Tasarım Profesörü, Martin Mimari ve Kentsel Çalışmalar Merkezi, Mimarlık Bölümü, Cambridge Üniversitesi, Birleşik Krallık, kapsamlı bir mimari araştırma değerlendirme deneyimi.

Kaydolmak ve 2022 ödül sahiplerinin canlı duyurusuna katılmak için www.thedaylightaward.com adresine gidin.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)