Tiny House'lar Doğayla Barışık Yaşamayı Mümkün Kılar

Tiny house’lar doğada olmayı, doğayla barışık yaşamayı mümkün kılar. Kullanıcıların doğanın iyileştirici etkisiyle tanışmasını sağlar. Minimalist yaşam felsefesiyle tasarlanıp temel ihtiyaçları öngörür.

Seyahat tutkunları ve sürdürülebilir yaşamayı tercih edenler için çeşitli avantajlar sunan mobil evler rahatlık, taşınabilirlik ve çevre dostu tasarımıyla öne çıkıyor. Mobil evler tekerlekleri sayesinde hareket edebilme özelliğiyle geleneksel evlerden farklı olsa da ev konforundan ödün vermiyor. Türkiye’nin önde gelen mobil ev üreticisi Mooble House CEO’su Müge Şimşek’e merak ettiklerimizi sorduk.

Mooble House CEO’su Müge Şimşek
Mooble House CEO’su Müge Şimşek

Mooble House’u daha yakından tanımak isteriz. Markanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Mooble House İstanbul merkezli yerli bir yatırım ve üretim şirketi olup, tiny house sektöründe Avrupa’nın en büyük üretim kapasitesine sahip önde gelen markalardan biridir. Dünya’nın dört bir yanına tiny house modellerini ihraç ederek en yüksek kalitede ürünleri hem bireysel hem de kurumsal kitlelerle buluşturuyor. Mooble House tiny house’lar her ne kadar ev görünümüne ve konforuna sahip olsa da araç statüsündedirler. Endüstri prensiplerine uygun fabrika ortamında mimarlar, endüstri ürünleri tasarımcıları, inşaat mühendisleri, elektrik mühendisleri ve mekanik mühendislerinden oluşan multidisipliner bir ekip tarafından tasarlanıp geliştiriliyorlar. Böylece uzun ömürlü, garantili ve kullanıcı memnuniyeti yüksek ürünler kullanıcılarla buluşturuluyor. Mooble House’un Çerkezköy’de bulunan fabrikası 11.000 m2 kapalı ve 20.000 m2 açık alanıyla yılda 4.000 adet tiny house üretim kapasitesine sahip. Üretimini O2 Avrupa Tip Onay belgesi  altında sürdürüyor. Ürünlerin hepsi 2018/858 Treyler yönetmeliğine ve tüm Avrupa yollarında çekilmeye uygun. Yurt içinde 8, yurt dışında 8 showroom’u bulunuyor. Mooble House tiny house ürünleri kullanılarak bugüne kadar 13 kurumsal otel projesi de hayata geçirildi. Mooble House ürünleri, elektrik ve su şebeke sistemlerine bağlı olarak çalışabildiği gibi, kullanıcı talebi doğrultusunda kendi kendine yeten paketlerle de çözüm sunar. Satın alma süreci, model ve kullanacak kişi sayısı seçimiyle başlar. Çeşitli kişiselleştirme olanakları bulunmaktadır. 30-45 günde teslim edilir. Ürünler 2 sene garantilidir, sigortalanabilir ve satış sonrası servis hizmeti sunulur.

Türkiye’nin önde gelen tiny house üreticisi olarak size soralım. Tiny house nedir?

Tiny house’lar plakalı ve ruhsatlı, karavan sınıfında araçlar olup yürüyen küçük evlerdir. Mevzuatlara uygun üretilen tiny house’lar ev konforunda bir yaşam sunar. Konteyner ve benzeri geçici barınma çözümleri yerine dört mevsim kalıcı yaşam için uygundur. İsteğe bağlı olarak yeri de değiştirilebilir. Çekici bir araç üzerine konarak taşınmaz. Mühendislik hesaplamalarına uygun üretilmiş bir tiny house, doğru araçlarla çekildiğinde yollarda güvenli bir şekilde ilerler. Tiny house’lar doğada olmayı, doğayla barışık yaşamayı mümkün kılar. Kullanıcıların doğanın iyileştirici etkisiyle tanışmasını sağlar. Minimalist yaşam felsefesiyle tasarlanıp temel ihtiyaçları öngörür; mevzuatlarına ve vaadine uygun bir şekilde üretilebilmesi için tekne, karavan ve yapı sektörünün ürünlerini ve metotlarını kullanılır. 

Mooble House tiny house

MOOBLE HOUSE ÜRÜNLERİ, ELEKTRİK VE SU ŞEBEKE SİSTEMLERİNe BAĞLI OLARAK ÇALIŞABİLDİĞİ GİBİ, KULLANICI TALEBİ DOĞRULTUSUNDA KENDİ KENDİNE YETEN PAKETLERLE DE ÇÖZÜM SUNAR.


Üretimini yapmakta olduğunuz modeller hakkında bilgi alabilir miyiz? Fiyatlar hangi aralıkta seyrediyor?

Mo.1, Mo.2, Mo.3, Mo.4 ve Mo.5 olmak üzere 5 ana modelimiz var. Bu ana modeller dış kabuk tasarımını temsil ediyor. Ana modellerin altında da kullanıcı sayısına göre çeşitli boyutlar, yerleşim planları ve donanım alternatifleri sunuyoruz. Mooble House’dan tiny house satın almak isteyenlere öncelikle bireysel kullanım amacıyla mı, proje yatırımı için mi düşündüklerini soruyoruz. Ticari olarak kullanılacak tiny house’lar hizmet edeceği amaç doğrultusunda tasarlanıyor. Konaklama tesisi, ofis, cafe, dükkân vb. farklı fonksiyonlara sahip ürünler seçilebiliyor. Bireysel kullanım söz konusuysa kaç kişilik bir kullanım alanına ihtiyaç duyulduğunu öğrendikten sonra statik mi, mobil mi olmayı istediklerini soruyoruz. Örneğin 4 kişilik bir ailenin yaşam şekli, konfor alanı tercihleri, çocuklu ailelilerin yaş durumları vb. konular tasarım tercihlerini belirler. Bazı kullanıcılar park alanlarında konaklama süresini uzun planlamak isterken, bazı kullanıcılar daha mobil olmak ister. Park alanlarının altyapı hizmetleri sayesinde tiny house’lar şebekeye bağlanır ve elektrik, temiz ve kirli su ihtiyaçları karşılanır. Daha mobil olan tiny houselar’ın altyapısı olmayan yerlerde park edilebilmesi için yenilenebilir enerjiden ve depolardan faydalanılarak kendi kendine yeten yapılar kurgulanır. Tiny house’un kullanılacağı coğrafya bir kriterdir. İklim, izolasyonu ve tasarımı etkiler. Örneğin yoğun kar yağışı olan bir coğrafyada çatı eğimi ve izolasyon seçimleri, yoğunluklu sıcak iklim yaşayan coğrafyalardan farklıdır. 4 kişilik bir ailenin yaşayacağı Mooble House ürünlerinin Haziran 2023 dönemi perakende satış fiyatları 599.000 TL’den başlıyor. Model seçenekleri ve fiyatları kapasite, boyut, donanım, malzemeye göre değişkenlik gösteriyor. Lokomotif olarak satılan ürünlerin ortalama satış fiyatları ise 700.000 TL.

Son yıllarda konut fiyatlarının ve kiraların artması, konut arzının yetersizliği gibi sorunlar nedeniyle bir barınma krizi yaşanıyor. Tiny houselar bu krize çözüm olarak değerlendirilebilir mi?

Evet, değerlendirebilir. Son dönemlerde aldığımız taleplerin önemli bir kısmı da bu sebeplerle geliyor. Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tekerlekli ya da tekerleksiz ürünlerimizi sunuyor, minimal ve modüler yaşama yönlendiriyoruz. 

Mooble House

Bu küçük yaşam alanlarına tüketici ilgisi nasıl? Pazarın genişlediğini birçok markanın olduğunu görüyoruz. Bu kapsamda kısa, orta ve uzun vadede sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mooble House tiny house’lar hem yurt içi pazarda hem de yurt dışında öncelikle mimari estetiği ile herkesin dikkatini çekiyor. Hayaller kurduruyor. Estetiğin çekimine kapılan kullanıcı ürünü deneyimlemek istiyor. Bu bazen bir showroomu gezerek bazen de Mooble House ürünleriyle hayata geçirilen bir otelde konaklayarak gerçekleşiyor. İç mekânda bir süre vakit geçiren kullanıcı, minimal bir alanda tüm detayların ne kadar özenli çözüldüğünü, yüksek kalite ve konforu tecrübe ediyor. Son yıllarda yaşadığımız Covid-19 salgını depremler ve benzeri yaşam şekillerimizi etkileyen olaylar, konjonktür tiny house sektörünün büyümesini hızlandırdı. Önümüzdeki süreçte bu büyümenin devam edeceğini ön görüyoruz. Ayrıca müşteri ihtiyaçları göz önünde bulundurularak yapılacak Ar-Ge çalışmaları da etkili olacaktır.

Mooble House ürünlerinin konaklama projelerinde sıklıkla tercih edildiğini görüyoruz. Bu konu hakkındaki değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Doğayla bütünleşmiş bir konaklama tesisi açmak için geleneksel yöntemler yerine artık tiny house’lar tercih ediliyor. Geleneksel yöntemlerle bir otelin hayata geçmesi yıllar sürerken ve doğal habitata müdahalelerde bulunmak gerekirken, tiny house ürünleri sayesinde bir tesis 45 günde kapılarını misafirlerine açabiliyor. Bir konaklama yatırımı yapılırken öncelikle lokasyon belirleniyor. Lokasyonda gerekli izin ve altyapı çalışmalarıyla sürerken tiny house üretimleri başlayabiliyor. Yatırımcılar proje özelinde farklı model ve farklı büyüklükte ürünler tercih edebiliyor. Böylece tesis yönetimi tiny house odalarını farklı kategorilerde pazarlayabiliyor, konaklayacak misafir sayısına ya da ihtiyaçlarına göre uygun ürünü önerebiliyor. Fabrikadan çıkan tiny house’lar araziye transfer edilip, projeye uygun bir şekilde park ediliyor. Mooble House ürünlerini satın almadan önce deneyimlemek isteyenler için pek çok tesis mevcut. Bir yandan tatil yaparken bir yandan ürünü yakından tanımak, deneyimlemek istek ve ihtiyaçların daha net tespit edebilmesini sağlayabilir. Bu tesislerin hepsi doğayla iç içe, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam sunma amacıyla yatırımcıları tarafından kuruldu. Tesislerden kimi Ege’nin en güzel kıyılarından denize girmeyi sağlarken kimi ise İstanbul’un yanı başında karlar altında konaklamayı ve kayak yapmayı sağlıyor. Aralarında gastronomi konusunda iddialı olanlar da var, sadece inzivaya çekilmek için tasarlanmış olanlar da.

Mooble House

TINY HOUSE ÜRETİMİNDE KULLANILACAK MALZEMELER DOĞRU SEÇİLMELİDİR.DAYANIKLI OLMALIDIR. BU MALZEMELERİN DOĞADA VE SÜRÜŞ ESNASINDA ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN ESNEKLİK VE GEREKLİ TEKNİK UYGULAMALARINA DİKKAT EDİLMELİDİR.


Mooble House ürünlerinin malzeme kalitesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Mooble House ürünleri normlara uygun olarak üretilir. Bunlar; Eurocode 3, Design of steel structures part 1-3, ANSI/ AISC 360-05-; Load and Resistance Factor Design Specification for Structural Steel, IBC (International Building Codes), IRC (International Residential Codes), Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliği (2007/46/AT). Ayrıca Mooble House ürünlerinde tercih ettiğimiz tüm malzemeler şöyledir:

* Treylerda dekoratif boya prosesli çelik şase,

* Alman dingil seti ve kaplin,

* Üst yapıda galvanize edilmiş çelik yapı,

* Çatı, zemin ve cephelerde 100mm mineral yün ısı yalıtımı,

* Duvar ve tavanda doğal huş marin kontra kaplama,

* Nefes alan su yalıtım kaplaması,

* Cephede ve çatıda alüminyum kenet kaplama ve thermowood Finlandiya çamı kaplama,

* Isı yalıtımlı alüminyum kapı ve pencere doğramaları,

* 4+12+4 klimatik ısı yalıtım camları,

* Doğal huş marin kontradan mutfak ve sabit mobilya,

* Aşınmaya dayanımlı laminant parke uygulaması,

* Duş alanlarında seramik kaplama, temperli cam duş paneli ve duş teknesi, 1.sınıf rezervuarlı wc, duş seti ve dolaplı banyo lavabosu,

* 1.Sınıf mekanik ve elektrik ekipmanlar kullanılır.

Mooble House’u diğer üreticilerden ayıran en önemli özellikler nelerdir?

*Mooble House ürünleri, Avrupa standartlarında, kara yolları regülasyonların uygun; endüstri prensipleriyle fabrika ortamında yüksek hacimli ve stoklu üretilir.

* Birçok bileşeni kendi bünyesinde üreterek ürünü bütünlük içinde, sürdürülebilir malzemelerle, sürdürülebilir üretim teknikleriyle üretir.

* Tip Onay belgesi sahibidir.

* Ürünlerin üst yapısı hafif çelik yapı teknolojisi ile üretilir.  

* Bireysel ve kurumsal taleplere cevap verebilir, kişiselleştirme de sunabilir.

* Çok sayıda kullanıcı ve yatırımcı deneyimine sahiptir.

* Ürünlerini ihraç eder. İhracat yapılan başlıca ülkeler: İsviçre, Almanya, Hollanda, İtalya, İngiltere, Slovakya ve Dominik.

* Önde gelen markalarla iş birlikleri yapar.

Mooble House

Tiny house üretiminde dikkat edilmesi gerekenler neler? 

Trafik mevzuatlarının belirlediği sınırlar, dolayısıyla ölçüler, tiny house’ların tasarımlarını şekillendirir. Tasarımda en ölçüsü, yükseklik ve ağırlık sınırı olduğu için üretilebilecek modellerin referans noktaları bellidir. Tiny house üretiminde kullanılacak malzemeler doğru seçilmelidir. Dayanıklı olmalıdır. Bu malzemelerin doğada ve sürüş esnasında zarar görmemesi için esneklik ve gerekli teknik uygulamalarına dikkat edilmelidir. Örneğin, doğada kullanılacak tiny house’lar birçok yıpratıcı etkiye maruz kalacaktır. Sadece cephede değil, altyapısını, izolasyonunu da etkileyebilecek bu zararları öngörerek malzeme seçimleri ve doğru teknik uygulamaları yapılmalıdır. Üretim esnasında, proseslerin doğru sıralaması, doğru ekipman kullanımı, uzman personel ve kalite kontrol yapılması zaruridir. Tiny house’lar uzun yıllar kullanılabilir, kullanıcısını üzmeyen, az servis ihtiyacı olan araçlar olmalıdır. Üretici tercihlerinde, daha önce yapılmış ürünlerin referansları önemlidir. Garanti vermeyen firmalar tercih edilmemelidir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)