Topluluk ve Sürdürülebilirlik Odaklı Bir Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Topluluk ve sürdürülebilirliğe odaklanan bu sekiz ailelik konut geliştirme, Meksika'nın Karayip kıyısındaki Tulum için gelişen bir ana planın parçasıdır. Holland Harvey Architects'in projesi, Riviera Maya'da çevreye duyarlı tasarım için yeni standartlar belirliyor.

Sahanın %60'ı geçirgen çevre düzenlemesi veya doğal orman toprağı olarak tutulduğu için geliştirmenin ayak izi minimumdur. Sürdürülebilir mimari yapıda zemin kat, üst katları destekleyen tek tek yığma taş duvarlardan oluşur. Ağırlıklı olarak yerel kireç taşından yapılmış ve yığılmış taş duvarlar, bölgedeki diğer gelişmelerden kalan inşaat atıklarını içerir. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. 

Topluluk ve Sürdürülebilirlik Odaklı Bir Yapı

İçerisi ve dışarısı arasındaki geleneksel sınırlar yeniden işleniyor. Zemin kat, peyzajlı bahçenin bir uzantısıdır ve de bu arada peyzajla çevrili özel havuzlar, bölgenin en iyi tanınmış unsurları olan ikonik 'sulu obrukları' çağrıştırır. 

Topluluk ve Sürdürülebilirlik Odaklı Bir Yapı

Evler iki tarafta tamamen açılabilen bir cephe ile pasif olarak havalandırılacak şekilde tasarlanmış. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere dikkat edilmiş. Sürdürülebilir kaynaklı yerel sert ağaçla kaplanmış, üst seviyelerde tam boy kabuğu, ikiye katlanan 'güneş engelleyici' mahremiyet sağlar ve güneşe maruz kalmayı en aza indirir. Doğal esintiler mülkün soğutmasına izin verirken mekanik soğutma ihtiyacını azaltır.

Topluluk ve Sürdürülebilirlik Odaklı Bir Yapı

İçerideki iki kat yüksekliğindeki alanlar ve balkonlar serbest hava sirkülasyonu sağlar ve çevredeki ormanın dramatik manzaralarını çerçevelemek için fırsatlar yaratır. Çatı katındaki palapa orman bitki örtüsünün ve tropikal vahşi yaşamın samimi manzarasını 360 derecelik bir panoramasını sunar. Tam donanımlı mutfak, salon ve yemek alanları, sakinleri canlı bir ormanda ağaçların arasında vakit geçirmeye olanak tanıyor.

Topluluk ve Sürdürülebilirlik Odaklı Bir Yapı

Ekip, projenin ekolojik gündemini geliştirmek için en başından beri yerel peyzaj tasarımcıları, botanikçiler ve ekolojistlerle birlikte çalıştı. Buna ağacın korunması, yerli türler için yaşam alanı sağlanması ve yerel meyve ağaçlarının dikilmesi dahildir. Çalışmaların bir parçası olarak kaldırılan tüm ağaçlar restore edilecek ve yerel flora ve faunanın gelişmesini sağlamak için peyzaj aktif olarak yönetilir. 

Topluluk ve Sürdürülebilirlik Odaklı Bir Yapı

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)