Toronto'nun Yeşil Tasarımlı Yeniden Uyarlanabilir Yapısı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Sürdürülebilir mimari Cambridge Suites, Kanada'nın en yeni uyarlanabilir yeniden kullanım binalarından biridir. Orijinal Cambridge Suites Hotel, 1990 yılında WZMH Architects tarafından tasarlanmış. Şimdi WZMH ekibi, mevcut 21 katlı binanın beton yapısını korumak için karma kullanımlı binayı yeniden tasarladı. Aynı zamanda konut gelişimi için eklenen 50 yeni katı desteklemek için ek yapısal ve tasarım değişiklikleri yapıldı.

Cambridge Suites Hotel

Bu sürdürülebilir mimari proje, mevcut binaları geri dönüştürerek ve canlandırarak yeni çevre dostu alanların nasıl yaratılabileceğini göstermeyi amaçlıyor. Yeni inşaatta bu alternatifler özellikle binanın ana yapısı zaten yerinde olduğundan maliyetleri ve yeni malzeme tedariğini en aza indirmeye yardımcı oluyor.

Sürdürülebilir mimari örneklerden Cambridge Suites, Toronto şehir merkezinin hareketli finans bölgesinde yer alıyor. Yenilenen sürdürülebilir mimaride 565 konut bulanacak. Bu arada Richmond Street East boyunca zemin kat bir perakende mağazası olarak kullanılacak. Bina altı metro istasyonuna yürüme mesafesindedir ve Toronto'nun PATH sistemine bağlıdır. PATH sistemi Toronto şehir merkezindeki ticari binaları birbirine bağlayan hem yer üstü yolları hem de yeraltı tünelleri olan bir yaya yürüyüş yolları ağıdır.

Cambridge Suites Hotel

Sürdürülebilir mimari tasarım çevre dostu yapısının yanı sıra birçok ekolojik tasarım özelliğine sahiptir. Alanın sürdürülebilir ve elverişli olmasını sağlamalıdır. Örneğin, eski elektrikli ve mekanik ekipman yeni enerji verimli sistemlerle değiştirilecek. Bu sistemleri uygun şekilde yönetmek için mekanik bir çatı katı da binanın bir parçası olacak.

Cambridge Suites Hotel

Isı konforu en üst düzeye çıkarmak ve iç mekanlardan ısı kaybını önlemek için Toronto Yeşil Standardı'na uygun bir termal cephe kurulmuş. Cephe şık, modern bir görünüm için hafif alüminyum panellerden ve kuş dostu cam pencerelerden oluşan dikey bir ızgaradan oluşuyor. Ayrıca mimarlar yeşil çatı altyapısı için çatıda 41 metrekare alan sağladı. Ayrıca yeniden tasarlanan projede 571 adet bisiklet park yeri de sağlanacak. Bu, çevre dostu davranışı ve aktif bir yaşam tarzını teşvik ediyor. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)