Toz Tanelerinden Sanata…

Çevreye verdiği önemi gerçekleştirdiği pek çok proje ile pekiştiren Electrolux kapalı alanlardaki temizliğe The Invironment Project ile dikkat çekiyor. Zamanımızın % 90’ını geçirdiğimiz kapalı alanlardaki tozları araştırarak daha temiz mekanlar yaratmayı hedefleyen Electrolux projesini sanatla buluşturuyor.

Çevre temizliği kadar kapalı alanlardaki temizliğin de yaşamımız için ne denli önemli olduğunu vurgulamayı amaçlayan Electrolux dünyanın dört bir yanındaki evlerden topladığı örnekleri araştırarak daha hijyenik yaşam alanları yaratmaya destek veriyor. The Invironment Project ile Los Angeles, Sao Paolo, Stockholm, Paris, Singapur, Seul ve Taipei gibi dünyanın farklı köşelerindeki evlerden süpürge toz torbaları toplanıyor. Proje için özellikle hava kirliliği sorunu olan şehirler seçiliyor. Ev ortamındaki tozların içeriğini analiz eden projede bu konuda firmanın önde gelen ürünlerinden UltraOne kullanılıyor. Süpürgenin en önemli


özelliği yüksek emiş gücü ile topladığı toz tanelerini % 99,999 oranında içine hapsedebilmesi.

Toplanan toz torbaları İsveç Üniversitesi Tarım Bilimleri Bölümü’nde analiz ediliyor. Analiz sırasında element detektörü kullanılarak tozların içerisinde bulunan inorganik parçacıklar tanımlanıyor. Araştırma sonuçlarında ev tozlarında bulunan parçacıkların % 58’inin dış mekan kaynaklı bulunması dışarıdaki kirliliğin iç mekanları ne ölçüde etkilediğini gözler önüne seriyor.

Kapalı mekanlardaki tozları etkileyen bir başka unsur da içerisinde yaşayan insanların alışkanlıkları, tercihleri, eşyaları. Toz torbasının binlerce kelimeye eşit bilgi sunduğunu belirten Electrolux, köpek sahibi olmaktan tenis oynamaya kadar her farklı davranışın toz torbalarındaki sonuçları doğrudan etkilediğini belirtiyor.
Electrolux projeyi bir adım daha ileri götürerek gözle görülmeyenleri görünür kılmak amacı ile evlerdeki bu toz tanelerinin büyütülmüş halde resimlerini paylaşıyor. Dust Art (Toz Sanatı) olarak isimlendirilen fotoğraflar http://dust-art.tumblr.com/ adresinden paylaşıyor. Dünyanın dört bir yanından toplanan örneklerin şaşırtıcı resimleri adeta renk ve şekil cümbüşünü andırıyor.

Electrolux ayrıca kapalı mekanlarda daha temiz ve sağlıklı bir ortam yaratmak için 5 kolay yol sunuyor:

1. Yağışlı havalarda evi havalandırın: Evinizdeki havayı temizlemek için en uygun zaman yağış veya yağış sonrası havalandırmak.

2. Bitkilerle dost olun: NASA araştırmaları evlerdeki süs bitkilerinin havadaki kiri hapsettiğini gösteriyor.

3. Ayakkabılarınızı çıkarın: Ayakkabılarınız iç ve dış mekanlar arasındaki en önemli köprülerden birini oluşturuyor. Dış mekanlardaki kirliliği evinize taşımamak için ayakkabılarınızı mutlaka çıkartın.

4. Evinizi daha sık süpürün: Evinizi daha sık süpürerek biriken toz parçacıklarından kurtulabilirsiniz. Amerikan Kimya Derneği’nin yaptığı çalışmalar eski süpürgelerin topladığı bakteri ve tozları yeterince hapsedemeyerek havaya yeniden karışmalarına sebep olduğunu gösteriyor.

5. Yaşam tarzınızı gözden geçirin: Yaşamınızdaki tercihleriniz evinizdeki toz içeriği ve miktarı ile birebir ilişkilidir. Yaptıklarınızı gözden geçirin ve tozu azaltabileceğiniz çözümler üretin.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)