Tüm Doğaseverlerin Erişebileceği Bir Ağaç Tepesi Yürüyüş Yolu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlık stüdyosu EFFEKT, Fyresdal'daki Hamaren Activity Park'tan geçip yuvarlak bir manzara noktasında biten Norveç'in ilk ağaç tepesi yürüyüş yolunu tamamladı. Havada 15 metre yüksekliğe çıkarılan platform her yaştan ve fiziksel kapasiteden insanın yanı sıra bisikletliler, pusetler ve tekerlekli sandalyelerin de ulaşabileceği hafif bir eğimle tasarlanmış.

Tüm Doğaseverlerin Erişebileceği Bir Ağaç Tepesi Yürüyüş Yolu

Danimarkalı stüdyo EFFEKT "Hamaren Activity Park'taki ağaç tepesi yürüyüşü yaşı, engeli veya fiziksel engeli ne olursa olsun tüm doğaseverlere Fyresdal'ın doğal manzarasına yeni bir bakış açısı sunuyor." dedi. "Bu sürdürülebilir mimari proje fiziksel kabiliyetleri ne olursa olsun bütün insanlara ağaç tepeleri arasında yürümenin heyecan veren hissini tattırma isteğinden doğmuştur."

Tüm Doğaseverlerin Erişebileceği Bir Ağaç Tepesi Yürüyüş Yolu

Hamaren Activity Park 2017 yılında Fyresdal'da açılmış. Yeni ağaç tepesi yürüyüş yolunun yanı sıra bisiklet ve doğa parkurları ile trambolin ve tırmanma gibi aktivitelere yönelik imkanlar da bulunuyor. Sürdürülebilir mimari örneklerden ağaç tepesindeki yürüyüş yolu bir kilometre uzunluğunda olup 338 metre yüksekliğindeki Klokkarhamaren Tepesi'nin tırmanışı boyunca yer alır. Yürüyüş yolunu ziyaret edenler çam ormanı zemininden, bir gölün yanından ve ağaç tepelerinin arasından Klokkarhamaren'in doruğuna kadar rehberlik edilir. Patikanın sonunda EFFEKT, 50 metre çapında yuvarlak bir manzara izleme noktası oluşturmuş ve etrafındaki doğal manzaranın panoramik bir görüntüsünü sunmuş. Stüdyonun kurucu ortağı Tue Foged "Doğayla yeniden ilişki kurmak şu anda geçirmekte olduğumuz büyük değişimin önemli bir parçası." dedi. "Büyük resimde küçük bir adım olsa da insanlara bu bölgenin görkemli doğasını deneyimlemeleri için ücretsiz ve evrensel ulaşım imkanı sağlamanın başkaları için de örnek oluşturmasını umuyoruz."

Tüm Doğaseverlerin Erişebileceği Bir Ağaç Tepesi Yürüyüş Yolu

Yapı uzunluğunun büyük bir bölümünde iki metre genişliğinde lakin belirli yerlerde belirli manzaraları öne çıkarmak veya dinlenme alanları oluşturmak için balkonlar biçiminde genişliyor. "Arazinin doğal kıvrımları ve eğimleri" ile örtüşen direkler üzerinde yükseltilmiş. Tahta kaldırım gibi görünümü etrafına uyum göstermesi için seçilen yerel kaynaklı çam ağacından yapılmış. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Foged "İnşaat aşamasında doğayı korumak için yalnızca küçük makinelerle ve sahada elle kolayca işlenebilen küçük ve düz prefabrik parçalar kullanılıyor." dedi. "Parçalar bir araya toplandığında ağaçların çevresinde ve dağ boyunca uzanan organik bir şekil oluşturuyor. Sürdürülebilir mimari yapı kelimenin tam anlamıyla montajdaki mevcut ağaçlarla bütünleşiyor ve bazen tahta kaldırımın ormanın arasından yükseldiği izlenimini veriyor."

Tüm Doğaseverlerin Erişebileceği Bir Ağaç Tepesi Yürüyüş Yolu

Bu yapı EFFEKT tarafından yerel yüklenici Inge Aamlid ile iş birliği içinde geliştirilmiş. Ekibe göre bu tasarımın ayrca yerel işçilik tekniklerini kullanarak bölgenin çam ağacı inşaatı geçmişine de saygı göstermesini sağlamaktı. Foged "Bölgenin kerestecilik ve çam ağacından yapılar inşa etme geleneği ile köklü bir geçmişi var." dedi. "Bu nedenle tasarımın önceliği, çam ağacının yerel yaygın malzemesini kullanmaktı. Taşıyıcı yapının yanı sıra tahta kaldırım ve tırabzan olarak da çam ağacı kullanılmış."

Tüm Doğaseverlerin Erişebileceği Bir Ağaç Tepesi Yürüyüş Yolu

Kopenhag merkezli EFFEKT, 2007 yılında mimarlar Sinus Lynge ve Foged tarafından kurulmuş bir mimarlık stüdyosu. Stüdyonun diğer projeleri arasında ormanın ortasında sarmal bir kule olan Camp Adventure ve terk edilmiş bir yel değirmeni fabrikasının bir kaykay parkına ve gençlik merkezine dönüştürülmesi yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)