Türkiye'deki Hayalet Kasabasının Ardındaki Hikaye

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Çoğumuz çocukluğumuzda, peri masallarıyla büyülenirken ya da Avrupa monarşilerini araştıran yetişkinler olarak bir noktada bir kalede yaşamayı hayal etmişizdir. Bu hayranlık göz önüne alındığında, kendi şatonuzu satın alma şansınız olsaydı ne düşünürdünüz? 2014 yılının ortalarında Türkiye'de bu hayali sadece 370.000 $ karşılığında gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Her biri 325 m²'lik lüks kaleler mavi kuleler ve spiral merdivenlerle tamamlanıyordu. Peki tek sorun ne? Kaleniz birbirinin aynısı olan 731 kaleden biri olacaktı. Ama bir Disney peri masalında yaşama şansınız varken ayrıcalık kimin umurunda?

Türkiye'nin Mudurnu ilçesinde 2014 yılında lansmanı yapılan Burj Al Babas projesinin satış sunumunun bu ilk iki paragrafa çok benzediğini hayal etmek zor değil. Ticari çekiciliği ne olursa olsun, satışlar başarılı oldu. Fiyatlar, her birimin konumuna bağlı olarak 370.000 ila 530.000 dolar arasında değişiyordu. Ünitelerin yarısı, projenin lansmanının ardından, özellikle Katar, Bahreyn, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden yazlık ev arayan müşterilere hızla satıldı.

Burj Al Babas

Kaplıcalarla kutsanmış çam ağaçlarıyla kaplı bir vadide yer alan Türkiye'nin bu bölgesi, ülkenin en tarihi ve güzel bölgelerinden biridir. 2000'li yılların başında, Sarot Group da dahil olmak üzere dünya çapındaki gayrimenkul geliştiricilerinin ve yatırımcıların dikkatini çekti. Bölgede halihazırda iki kaplıca oteli inşa etmiş olan Sarot Group, 2014 yılında tarihinin en iddialı projesini başlattı: Burj Al Babas.

Burj Al Babas

Türkiye'nin en büyük ultra lüks tatil köylerinden biri olarak duyurulan bu tesiste camiler, güzellik salonları, bölgenin termal sularının kullanıldığı Türk hamamları ve ABD Kongre Binası'nı andıran mimariye sahip bir alışveriş merkezi yer alıyordu. Tüm bunlar, tarihi arketipin biraz garip bir yeniden üretimi olan 732 Disney kalesi benzeri evle çevriliydi. Bu alışılmadık karışım ahşap ve mermer zeminler, alçıyla süslenmiş duvarlar ve tavanlar, açık ve kapalı havuzlar, fıskiyeler, modern asansörler, son teknoloji ısıtma sistemleri ve ev otomasyon teknolojisini içeriyordu. Ve sanki tek bir birimin tuhaflığı yeterli değilmiş gibi, 700'den fazla kez çoğaltıldı.

Projenin ilginç estetiği, bölgenin kültürel özüne zarar vereceği, turizmi ve bölgenin tarihini olumsuz etkileyeceği endişesiyle seçilen tasarımı eleştiren yerel yetkililerin ve bölge sakinlerinin dikkatinden kaçmadı. Ayrıca, inşaatın başlangıcında Sarot Group, tesise yol açmak için ağaçları yasadışı olarak kesmekle suçlandı. Bu noktadan sonra hikaye çözülmeye başladı.

2018 yılında küresel emlak piyasası ve ekonominin kötüleşmesi ve Türk lirasının değer kaybetmesiyle birlikte Sarot Group borç yükü altına girdi ve iflasını açıkladı. Yapım aşamasında olan 587 birimi yarım bıraktılar. Sonraki yıllarda, şirket projeye devam etme umudunu defalarca dile getirdi, hatta borçların ödenmesine yardımcı olmak için 100 kale daha satma ihtimalinden bahsetti, ancak bu hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Burj Al Babas

Altı yıl sonra, terk edilmiş yaklaşık 600 şato, Disney'in distopik bir gelecekte hayal ettiği bir prenses masalı gibi gerçeküstü bir sahne yaratıyor. Hayalet kasaba ambiyansının ötesinde, mini şatolar kitsch mimari üzerine yansımaları kışkırtıyor, anlamını yitirene kadar lüks ve romantizm idealinin parodisini gerçekleştiriyor. Burj Al Babas'ın şatoları, mavi kuleler ve küçük oval pencereler arasında, yapaylığı teşvik eden, stereotipleri pekiştiren ve unsurların bağlamından koparılmış bir taklide yönelen bir pop gerçekçiliği somutlaştırarak, kitle kültürü unsurları ile gösterişli ihtişam arzusunun garip bir kesişimini somutlaştırıyor. Bu şatoların satış başarısı, özgünlük yerine ithal estetiği tercih eden modern bir tüketici profilini de yansıtmaktadır.

Burj Al Babas

Tüm bu düşünceler, projeyle ilgili son gelişmelerden biri olarak, gelişimini sürdürmeyi planlayan çok uluslu bir Amerikan şirketi olan NOVA Group Holdings tarafından satın alındığını ortaya koyduğu için uygun bir zamanda geldi. Şimdi yeni şirketin nasıl bir yol izleyeceği merak konusu: şöhretten yararlanıp kompleksi eşsiz bir turistik cazibe merkezine mi dönüştürecek yoksa "kitsch etkisini" hafifletmek için mimari değişikliklerle yenilemeyi mi tercih edecek? Belki de prensesin hayalinin dönüşme zamanı gelmiştir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)