Ülkedeki En Yüksek Nakliye Konteynerin Yapısı

Nüshet Çamuşoğlu / editor@ekoyapidergisi.org

Mimari tasarım birçok farklı biçimde olabilir. Yakın zamanda McKinley Apartmanı'nda açılan IDA modelinde ticari ve konut alanlarıyla altı katlı çelik bir konteynerden oluşuyor. Konteyner uzmanı Local Studio tarafından tasarlanan bina, şirketin beşinci konteyner projesi ve ülkedeki en yüksek konteyner yapısıdır. Local Studio, şehrin daha sürdürülebilir konut seçeneklerini içeren plana  uyum sağlamak için projede Phoenix ile ortaklık kuruyor. IDA, zemin katta 18 adet tek ve iki yatak odalı dairenin yanı sıra ticari alanlar da sunuyor.


IDA sadece konteyner şeklinde 822.000 libre geri dönüştürülmüş çeliğe sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda bitmiş bina 33 kilovatlık bir güneş sistemi ile yenilenebilir enerjiyi de sergiliyor. Buna ek olarak, yapı biyoswaller ve 3.000 galonluk bir depolama tankı ile yağmur suyunu depoluyor. 

Yapının çevre planında sokak boyunca gölge sağlayan, düşük su gereksinimlerine sahip çöl bitkileri ve ağaçlar yer alıyor. Arizona güneşine en iyi şekilde uyum sağlayan, daha düşük sıcaklık ve enerji tüketimi için de ısıyı yansıtan bir boya seçiliyor.

IDA, 2021'in başlarında çığır açtı ve Roosevelt Row Sanat Bölgesi'ndeki küçük bir köşe arazisinde yer alıyor. Bisiklete binmeyi teşvik etmek için e-bisiklet şarj noktaları ve bisiklet tamir noktaları yer alıyor. Bu yapı, mühendislik, sürdürülebilirlik ve nakliye konteyneri tasarımı eğitimi alan öğrenciler, şehir çalışanları için mimari bir örnektir. 

Phoenix Belediye Başkanı Kate Gallego, ”Mckinley'deki IDA, mimari bir başarıdır. Ülkenin en yüksek nakliye konteyneri Phoenix şehir merkezine tarihi bir ektir. Aynı zamanda birçok yönden yenilikçidir. Nakliye konteynırların yeniden kullanımı, yolun sağına kattığı gölgeli yol. Bunlar Phoenix'i sürdürülebilir bir geleceğe götürecektir." dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)