Umman'ın Sürdürülebilir Yeni Dağ Destinasyonu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Umman, Jabal al Akhdar'daki yeni Umman Dağı Destinasyonu olan 2,4 milyar dolarlık karma kullanımlı projenin planlarını açıkladı. AtkinsRéalis tarafından master planı yapılan proje, "Net Sıfır Karbon olarak faaliyet göstermeyi ve %100 yenilenebilir enerji kullanmaya çalışmayı" umarak sürdürülebilir kalkınma fırsatlarını çekmeyi hedefliyor. Proje, konutlar, oteller ve bir sağlık köyü içeren gelişmiş, çeşitlendirilmiş ve sürdürülebilir bir ekonomi arayan Umman Vizyon 2040 ile uyumlu.

Yerel topluluklara danışılarak planlanan proje, yerel ihtiyaçları karşılama ve 5.000 yeni istihdam sağlama planlarını bilgilendiren anketlerle sosyal değer üretmeyi taahhüt ediyor. Yerleşik nüfusun 8.000'in üzerinde olması ve çok sayıda günlük ziyaretçinin gelmesi beklenen proje, dağdaki kentsel yaşamın yeniden tasarlanmasına öncelik veriyor. Muskat'a 150 km uzaklıkta, 2.400 metre yükseklikte yer alan dağ destinasyonu; 2.527 konut, 2.000 konaklama odası, bir sağlık ve wellness köyü ve daha fazlasına sahip. 85 yayalaştırılmış bir çevreye sahip olan projede ayrıca "Karanlık Gökyüzü Bölgesi", yüksek irtifa spor eğitim tesisi ve uluslararası bir biyoçeşitlilik Ar-Ge merkezi de yer alıyor.

Umman Dağı Destinasyonu

"Umman Dağ Destinasyonu (OMD) bir oyun, macera ve keşif yeridir. Üç temel değeri dengeler: doğa, kültür ve gelecek. Ana plan, doğanın herkesin yaşam kalitesi ve refahı açısından taşıdığı içsel değeri, engebeli manzarasını projenin her yönüyle harmanlayarak kabul etmektedir. Akıllı çözümler, insanlar, yürünebilirlik ve topluluk alanları etrafında şekillenen kentsel bir yaşam tarzı ve vadi ve yamaç boyunca ince tasarım çözümlerinin abartısız zarafeti ile geleceğe bakıyor."-- Davide Minniti, AtkinsRealis Masterplanning / Kentsel Tasarım Yardımcı Direktörü

Geliştirme, ışık kirliliğini en aza indirmek ve Karanlık Gökyüzü Bölgesi'ni korumak için Ulusal Manzara Rezervi içinde yamaç yürüyüşleri gibi özellikler içermekte ve sonuçta bölgenin ekosistemini koruyor. Ayrıca, doğa sporları ve boş zaman etkinlikleri için tesisler sağlayan Wadi Al Harbi Park'ın kurulmasını da içeriyor. Erişim yolları ve yeni bir teleferik de dahil olmak üzere bölgeye daha iyi hizmet vermek için ulaşım iyileştirmeleri de planlanıyor.

Umman Dağı Destinasyonu

Yeni bir köprü, çiftçilik ve tarım turizmi, aile dostu eğlence faaliyetleri, dağ bisikleti ve kaya tırmanışı ve bungy jumping gibi ekstrem spor tesislerine sahip olacak yeni Wadi Al Harbi Parkı da planın bir parçası. Ülkenin en kalabalık iki vilayeti olan Güney ve Kuzey Batinah, OMD'ye kuzeyden yeni bir erişim yolu ve bölgenin şu anda yapım aşamasında olan mevcut ulaşım tesislerinin iyileştirilmesi yoluyla erişebilecek.

Umman Dağı Destinasyonu

Yakın tarihli bir diğer haberde ise WXCA Architects, Varşova'daki eski FSO otomobil fabrikası arazisi üzerinde geliştirilecek yeni bir "geleceğin yeşil bölgesi" tasarımını tanıttı. 60 hektardan fazla bir alanı kapsayan proje, 2050 yılına kadar 17.000'den fazla sakini barındırmayı ve yaklaşık 13.000 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor. Ayrıca MAD Architects, Şanghay'ın 100 km güneybatısında yer alan tarihi kentteki Jixiang ana plan tren istasyonunun tamamlandığını duyurdu. Son olarak BIG, Butan kültüründen, Gayri Safi Milli Mutluluk ilkelerinden ve manevi mirasından yararlanan bir master plan olan "Gelephu"yu tanıttı.

Umman Dağı Destinasyonu

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)