Uzayı Dünya'ya Taşıyan Şanghay Astronomi Müzesi

Ennead tarafından tasarlanan anıtsal Şanghay Astronomi Müzesi, ziyaretçileri gerçek astronomik fenomenlerle doğrudan etkileşime sokan sürükleyici bir deneyim yaratıyor. Ölçek, biçim ve ışığın manipülasyonu yoluyla bina; güneş ve dünyanın yörünge hareketiyle olan temel ilişkimizin farkındalığını artırıyor. 420.000 metrekarelik alanda, Şanghay Bilim ve Teknoloji Müzesi'nin yeni astronomik şubesi, yalnızca astronomi çalışmasına adanmış dünyanın en büyük müzesi olacak.

Şanghay Astronomi Müzesi

Tasarım Ortağı Thomas J. Wong, "Bu binayı yaparken, kurumsal misyonun, kendisinin öğrettiği bir mimariyle tamamen iç içe olduğu ve evrenimizi şekillendiren bazı temel ilkelerde form bulduğu bir yer yaratmak istedik" dedi. Ennead Architects'te "Şanghay Astronomi Müzesi'nin fikri, konuyla ilgili içgüdüsel bir deneyimi tasarıma aşılamak ve bunu daha binaya girmeden önce teslim etmekti. Ziyaretinizin sonunda, mimari tarafından çerçevelenen ve desteklenen gökyüzü ile doğrudan bu doruk noktası var.”

Astronomi Müzesi

2014 yılındaki uluslararası tasarım yarışmasını kazanan Ennead, evrenin geometrisini ve göksel hareketin dinamik enerjisini yansıtan, düz çizgiler veya dik açılar içermeyen, mimari açıdan iddialı bir tasarım sundu. Wong, güneş sistemlerindeki çoklu cisimlerin yerçekimsel çekiminin yarattığı karmaşık koreografilere bakarak fizikteki klasik "üç cisim probleminden" ilham aldı. Bu, Şanghay Astronomi Müze cephesinin dolambaçlı mimari şeritlerine yansıdı. Örneğin, binanın kabuğu, yerçekimi çekiminden gözle görülür şekilde etkilenen bir dizi kavisli yolu izler: merkezi atriyumun kalbi, girişteki ileri momentum ve planetaryum tiyatrosunu çevreleyen gezegen benzeri küre. Yani müze ve tasarımı tanımlayan üç temel mimari bileşenin her biri.  Müze ve diğer üç mimari bileşen prensiplerinden her biri, Oculus, ters kubbe ve küre ev, Bir astronomi enstrümanı gibi davranır; güneşi, ayı ve yıldızları izler.

Astronomi Müzesi Örnekleri
Müze Örnekleri

Astronomi Müzesi’nin ana girişinin üzerinde asılı duran Oculus, giriş plazası ve yansıyan havuzu boyunca zemindeki güneş ışığı çemberini izleyerek zamanın geçişini gösteriyor. Yaz gündönümü sırasında öğle saatlerinde, astronomi müzenin giriş meydanında dairesel bir platformla hizalanan tam bir daire oluşuyor. Oculus, şehir meydanında gerçek bir saat yaratıyor.

Müze Müzeleri Sanal tur
Astronomi Müzesi Nerede

Küre ev, binanın içinde yarı batık olan planetaryum tiyatrosuna ev sahipliği yapıyor. Bu küre evi, minimal görünür desteğiyle, ağırlıksızlık veya yerçekimi önleme yanılsaması uyandırır. Saf küresel form, evrenimizdeki ilkel şekillere atıfta bulunur ve güneşe veya aya göre konumumuzdan elde ettiğimiz yön gibi, ziyaretçi için her zaman mevcut bir referans noktası haline gelir. Küre, şeklini yalnızca içerdiği programatik öğenin gereksinimlerinden değil, aynı zamanda birincil bir göksel formun soyut bir tezahürü olarak alır. Alt müze kanadının çatı düzlemine gömülü, sanki Dünya'ya bağlı ufkun dışına çıkıyormuş gibi, küre binanın etrafında dönerken yavaş yavaş görünür hale geliyor, drama sanki onun uydularından birinden bir gezegene yaklaşıyormuş gibi gelişiyor.

Müze Çeşitleri
Müze Tasarım Kriterleri

Ters Kubbe, çatı hattında binanın merkezi atriyumunun üstüne oturan, büyük bir ters çevrilmiş cam gerilim yapısıdır. Ters Kubbe’nin bu özelliği sayesinde, ziyaretçiler engelsiz bir gökyüzü görünümü ile cam tabağın merkezini deneyimleyebiliyorlar. Sergi yolculuğunun doruk noktası olan bu alan, ufuk görünümünü ve bitişik kentsel bağlamı keser. Bu şekilde, ziyaretçiyi her şeyi kapsayan gökyüzüne odaklar; içinde simüle edilmiş deneyimi sonuçlandırmak için evrenle gerçek bir karşılaşma yaratır. Astronomi Müzesi’nin içinde ve Ters Kubbe'nin altında bulunan 720 derecelik spiral rampa, müze sergileri boyunca ziyaretçi dizisinin yörüngesel akışını izler ve gözü yukarıya, tepe noktasına fırlatır.

Müze Tasarımı Nasıl Yapılır?

Müze Tasarım İlkeleri
Tasarım Konsepti

Geniş bir yeşil bölge içinde yer alan müze arazisi, geçici ve kalıcı sergiler, 78 metrelik bir güneş teleskopu, bir gözlemevi, bir optik planetaryum, bir eğitim ve araştırma merkezi ve bir dijital gökyüzü tiyatrosu dahil olmak üzere bir dizi bina ve programlama içerir. Müzede yine programlama, sürükleyici ortamlar, eserler ve uzay araştırma araçları ve eğitici sergiler yer alıyor.

Sürdürülebilir Müze Örnekleri
Enstalasyon Örnekleri
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)