Velux Deneysel Düşük Karbonlu Konut Prototiplerini Sergiledi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Pencere üreticisi Velux, Kopenhag'da var olan teknoloji ve malzemeler kullanılarak inşa edilen deneysel bir düşük karbonlu konut projesi yarattı. Living Places Copenhagen ismi verilen prototip köy, Velux tarafından Danimarkalı mimarlık stüdyosu EFFEKT, inşaat ve emlak danışmanlığı şirketi Artelia ve inşaat mühendisleri Enemærke & Petersen ortaklığıyla inşa edildi. İki tam konut ve beş açık pavyon içerir.

Düşük karbonlu olmasının yanı sıra geliştirme ölçeklenebilir, makul fiyatlı ve ticari olarak uygulanabilir olacak biçimde tasarlanmış. Sürdürülebilir mimari projede kullanılan her malzeme, tasarım ve yapı tekniği özenle değerlendirilmiş ve öngörülen emisyonları standart Danimarka örnek konutuyla kıyaslanmış. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. M2 başına yılda 3,8 kilogram CO2 eş değeri ile bir Living Places konutunun CO2 ayak izi, Danimarka'daki ortalama bir müstakil konuttan üç kat daha düşük. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler uygulanmış.

Velux Deneysel Düşük Karbonlu Konut Prototipleri

Velux her bir yapının kullanım ömrü boyunca karbon depolayan biyojenik malzemelerin tercih edilmesi sebebiyle konutların yaşam döngülerinin büyük bir kısmında karbon negatif olduğunu belirtti. Geliştirme kapsamında bir ahşap iskelet konut ve hibrit havalandırmalı, ahşap ve alüminyum pencereli bir çapraz lamine ahşap (CLT) konut bulunuyor. Yapılar modüler olduğundan onarımı, geliştirilmesi ve sökülmesi basit. Arazi kullanımını azaltmak, yoğunluğu artırmak ve sakinler arasında sosyalleşmeyi desteklemek için açık alanlar ortak kullanılır.

Velux Deneysel Düşük Karbonlu Konut Prototipleri

Velux, "Bu deneysel proje, dünya için yenileyici olan sürdürülebilir mimari örneklerden düşük karbonlu konutların var olan teknolojiler kullanılarak ve inşaatta herhangi bir ilave masraf çıkarmadan ve kalite, mimari ve iç mekan ikliminden taviz vermeden nasıl inşa edilebileceğini ortaya koymayı hedefliyor." dedi. "Her bir sürdürülebilir mimari yapı parçası fiyat, iç mekan iklimi ve karbon ayak izinin en iyi bileşimi için optimize edilmiş ve bilhassa önemli CO2 tasarruflarının elde edilebileceği yapı kabuğuna ağırlık verilmiştir. Tüm müstakil konutları, sıralı ve ikili konutları Velux Living Places gibi inşa etseydik, her yıl yaklaşık bir milyon ton CO2 tasarrufu sağlayabilirdik." dedi. 

Velux Deneysel Düşük Karbonlu Konut Prototipleri

Velux, Living Places prensiplerine göre inşa edilen konutların ister müstakil evler ister sıra evler veya çok aileli birimler olarak Danimarka piyasa değeri fiyatına inşa edilebileceğini bildiriyor. Sürdürülebilir mimari proje liderleri şu anda konsepti ölçeklendirmek için yatırımcılar, geliştiriciler ve inşaatçılar da aralarında olmak üzere paydaşlarla temas halinde. Bir sonraki aşamada 2024/25 yıllarında Kopenhag dışında ilk tam ölçekli Living Places topluluğu inşa edilecek. Kopenhag'daki UNESCO-UIA World Capital of Architecture 2023'ün resmi partneri olan prototip köy, şu anda konut ve toplum arasındaki birliktelikte yapıların rolü üzerine değişimi tetiklemek ve hızlandırmak üzere tasarlanmış bir münazara ve etkinlik programına ev sahipliği yapıyor.

Velux Deneysel Düşük Karbonlu Konut Prototipleri

Build for Life, Velux'un "yapıların sürdürülebilir çözümler ve uygulamalı faaliyetlerle global güçlükleri çözmeye nasıl katkıda bulunabileceğine odaklanırken pozitif değişime yönelik ölçülebilir adımlar atmayı" kapsayan daha geniş sürdürülebilirlik politikasının bir parçasını teşkil eder. Firma 2041 yılına kadar karbon-nötr bir işletme olmayı amaçlıyor.

Velux Deneysel Düşük Karbonlu Konut Prototipleri

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)