VELUX, Yaşam Alanlarına Günışığı ve Temiz Hava Katar

Kurum kültürünüzde sürdürülebilirliğin konumundan bahseder misiniz?

Yapılarda CO2 emisyonlarını azaltmak, binaların yapıları, özellikleri ve kalitelerini enerji verimliliği, sağlıklı iç mekan iklimi ve yenilenebilir enerji gibi konularda bir bütün olarak değerlendirmekle mümkündür. Bu üç konu, VELUX’ün Sürdürülebilir Yaşam vizyonu ile evlerimizin kalitesini sürekli olarak arttırmak ve CO2 emisyonlarını azaltırken yüksek yaşam standartlarını korumak olan ana ilkelerini sağlamasına yardımcı olmaktadır.

VELUX Sürdürülebilir Yaşamı şöyle tanımlar:

Maksimum enerji verimliliği ve minimum enerji CO2 emisyonu

•Binaya bütünsel açıda yaklaşmak ve enerji verimliliğini destekleyen tasarımlar üretmek


•Güneş ışınlarından gelen ısı, doğal havalandırma ve gün ışığından en yüksek düzeyde fayda sağlamak için pencereleri stratejik konumlandırmak,

•Akıllı bina unsurlarından aktif olarak yararlanarak, binanın enerji verimliliğini arttırmak,

Önsezili bir mimari ile sağlık, refah ve iç mekan iklimini geliştirmeyi birleştirmek

•Hem malzeme, hem de çevre faktörlerini sağlıklı ve rahat iç mekanlar yaratmak için kullanacak mimari yaklaşımlar

•Gelecek standartlarla uyumlu en uygun iç mekan iklimini sağlayacak gün ışığı ve doğal havadan maksimum faydalanmak

•Alerji ve diğer hastalık risklerini en aza indirecek temiz ve taze havalandırma

Günümüzde binalarla ilgili başa çıkmamız gereken en önemli sorun: Zamanımızın %90’ını kapalı mekanlarda geçiriyor olmamıza karşın yeterli düzeyde gün ışığına ve sağlıklı iç mekan iklimine sahip binalar üretmiyor oluşumuzdur.

Bu konuda yapılan çalışmalar nelerdir?

VELUX, bu soruna çözüm üretmek ve sürdürülebilir binaların geliştirilmesinde etkin bir rol oynamak amacıyla yeni bir strateji geliştirmiştir. Bu stratejinin bir bölümünü Model Home 2020 projesi oluşturmaktadır. Bu proje ile VELUX, yaşam konforundan ödün vermeyen, gün ışığı ve temiz hava ile sağlıklı iç mekan iklimi sunan, aynı zamanda da öncü mimariyi destekleyen yeni jenerasyon yapıların üretimine katkıda bulunarak enerji verimliliği konusunda gündem oluşturmayı amaçlamaktadır. Model Home 2020 projesi ile VELUX 2008 -2010 yılları arasında altı demo ev geliştirerek inşaa etmiş ve bu evleri yaşam alanları olarak test etmektedir.

Proje üç ana prensibe hizmet etmektedir: Enerji verimliliği, yüksek düzeyde yaşam konforu ve modern mimari. Aynı zamanda projenin gerçekleştirileceği ülkelerdeki iklim, kültür ve mimari yapı da ön planda tutulmuştur. Bir tecrübe, bin uzman varsayımından çok daha üstündür!

Model Home 2020 projesi kapsamında altı farklı mekanda, altı farklı deneysel ev inşaa edilmiştir. Evler tamamlandıktan sonra, 6-12 ay arası halka açılmış ve dünyanın dört bir köşesinden gelen ziyaretçilerin gezmesine imkan tanınmıştır. Ziyaretler tamamlandıktan sonra ise piyasa değerinin altında satışa sunulacaktır. Evlerin yeni sahiplerine teslim edilmesinin ardından ise yapıların gerçek yaşam şartlarında performansları çeşitli testlerle değerlendirilecektir.

2009 yılı sonuna kadar Danimarka’da iki (Kopenhag, Aarthus) ve Avusturya’da tamamlanan deneysel evleri, 2010 yılında İngiltere, Almanya ve Fransa takip etmiştir. Tüm evler, yerel ve uluslararası tedarikçi, mimar, mühendis ve araştırmacının yardımları ile hayata geçirilmiştir

İnsanın biyolojik ve ruhsal sağlığını kaçınılmaz bir şekilde belirleyen iç mekanlara dair genel bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Gün ışığı ve doğal havalandırma, sağlıklı iç mekan iklimi yaratmak ve enerji tüketimini en aza indirebilmek için vazgeçilmez kaynaklardır.

Sağlık problemlerinin sürekli arttığı bir dünyada (alerji hastalıklarında yaşanan artış gibi) tasarlanan tüm yapılarda iç mekan iklimi öncelikli konulardan biri olmalıdır. Birçok araştırma gün ışığının insan sağlığı, üretkenliği, ruh hali ve çocukların öğrenme yetenekleri üzerinde olumlu etkiler yarattığını göstermektedir. Aynı şekilde doğal havalandırma ile sağlanan temiz hava da elektronik aletlerden ve mekan içindeki kimyasallardan salınan zehirli emisyonları azaltarak, alerji riskini büyük ölçüde önleyen etkisiyle sağlıklı iç mekan iklimi yaratan önemli bir faktördür.

Zamanımızın %90’lık bölümünü kapalı alanlarda geçirmekteyiz. Ancak binalarımızın tamama yakın bir kısmı sağlıklı iç mekan iklimine sahip olmayan binalardır. Günde 2 kg yiyecek ve 15 kg hava tükettiğimiz düşünüldüğünde, soluduğumuz havanın kalitesinin ne kadar önemli olduğu ortadadır.

•Temiz hava kişinin zihinsel performansı üzerinde etkilidir.

• “Örneğin çocuklar iyi havalandırılmış ortamlarda % 15 daha iyi performans gösterirler.

İç ortam kalitesinin artırılmasında VELUX ürünlerinin katkıları nelerdir?

GÜN IŞIĞI, ENERJİ VE İÇ MEKAN İKLİMİ

Bugün, VELUX ürünlerinin önemi yadsınamaz boyuttadır. Kurulduğumuz 1942 yılından bu yana gün ışığı ve temiz hava firmamızın ana prensibini oluşturmuştur. VELUX, yaşam alanlarına gün ışığı ve temiz hava katarak, içinde yaşayanların sağlığına da büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır. Binalar görsel açıdan ne kadar kaliteli görünürlerse görünsünler, gerçekte önemli olan bina içindeki solunan havanın kalitesidir.

Bina tasarımlarında ışık ihtiyacı, ısı kontrolü ve havalandırma unsurları arasında kurulan denge çok önemlidir. Bu öğelerin tümü birbirleriyle etkileşim içinde olup bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Uzun yıllardır VELUX, insanların yaşam kalitesini arttıracak ve sürdürülebilir gelişime yardımcı olacak geleceğin mimari çözümlerine destek olmak adına enerji verimliliği, iç mekan iklimi ve gün ışığının faydaları konularına büyük ölçüde kaynak ayırmaktadır.

İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİ VE ÇÖZÜMLER

İklim değişimi de aynı şekilde gündemdeki önemli konulardandır. VELUX gün ışığı ve iç mekan konforundan ödün vermeden CO2 emisyonlarının azalmasına yardımcı olacak çözümler üretmeye çalışmaktadır. Amacımız, ürünlerimiz ve kullanım şekilleriyle sürdürülebilir binalar konusuna elimizden gelen desteği sağlamaktır.
VELUX önemli yatırımlar yaparak ve iddialı hedefler belirleyerek, iklim değişimlerine karşı koruma çabalarını yoğunlaştırmıştır. Stratejisi iki yönlüdür: Kendi çevresel etkimizi azaltmak ve şirket ürünlerinin kullanımını, çevresel iyileştirmelere faydalı hale getirmek.

Üretim, kullanım ve ürün atıklarının çevresel etkilerini azaltmak konusunda büyük adımlar atmış bulunuyoruz. VELUX, küresel iklim sorunlarını hafifletmek, üretim ve çalışmalarının iklim üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için gerekli tüm girişimlerde bulunmayı bir sorumluluk olarak görmektedir.

ÜRÜN KATEGORİLERİ

Özellikle Model Home 2020 çalışmalarında beş ana ürün grubu kullanılmıştır. Tek tek ya da Model Home 2020 projesinde olduğu gibi birlikte, kombinasyon olarak kullanılmaları mümkündür. Bu beş kategorinin de enerji dengesi üzerinde büyük etkileri vardır:

Çatı pencereleri: Her türlü ihtiyaca cevap veren geniş bir ürün yelpazesi.

Perde, gölgelik ve panjurları: Gün ışığı ve ısı kontrolünü kişisel ihtiyaçlara yönelik dekoratif ve kolay uygulanabilir çözümlerle birleştirmek VELUX aksesuar seçenekleriyle mümkün.

Montaj malzemeleri: Pencere ile çatı arasında sızdırmazlığı sağlayan güvenli çözümler.

Ev otomasyon sistemleri: Akıllı ev teknolojileri ile (io-homecontrol® gibi) konforlu çözümler.

İç ortam kalitesinin artırılmasında VELUX ürünlerinin katkıları nelerdir?

•VELUX Çatı Pencereleri Havalandırma Kanalı ile Havalandırma

•Kontrollü ve Filtreli Havalandırma

•VELUX Çatı Pencereleri Tam Açılımı ile Havalandırma

•Gün içerisinde değişiklik gösteren havalandırma gereksinimleri için kullanılır

•Pişirme, banyo ve temizlik sırasında kullanılabilir.

•Doğal havalandırma iç mekan iklimi için vazgeçilmezdir.

•Doğal havalandırma ile ısı farkı ve hava akımı gibi doğal kaynaklardan faydalanılarak mekanın havası değiştirilir.

•Çatıda kullanılan pencerelerin doğal havalandırmadaki etkisi cephedeki pencerelere oranla daha fazladır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)