Vietnam'da Heyecan Uyandıran Bir Şehir Merkezi Kamusal Alan Tasarımı

LAVA, geçmişi geleceğe ve kentsel çevreyi doğaya bağlayan bir öneriyle, ASPECT stüdyoları ile iş birliği içinde, vietnam'da Ho Chi Minh şehir merkezi parkını tasarlamak için uluslararası bir yarışma kazandı. Toplam 16 hektarlık bir alanı kaplayacak olan proje, 19. yüzyıldan kalma bir tren istasyonuna ev sahipliği yapan mevcut alana yanıt olarak geliştirildi. Yeni müdahale için de önemli bir ilham kaynağı olan ulaşım tarihi, ana planda önemli bir rol oynuyor.

Kent Planlama ve Kamusal Alan

LAVA direktörü Chris Bosse şunları söyledi: Bu şehir merkezi her zaman ulaşımla ilgili olmuştur. Burası eskiden Güney Doğu Asya'daki ilk tren istasyonuydu, şu anda bir otobüs terminali ve yakın gelecekte Vietnam'ın ilk metro istasyonu olacak. Tasarımımız bu tarihe ve gelecekteki hareketliliğe atıfta bulunuyor. Yerel olarak "23 Eylül Parkı" olarak bilinen bu park, aynı zamanda her yıl düzenlenen önemli bahar şenliğine de ev sahipliği yapıyor."

Kentsel Planlama Örnekleri

Çok Fonksiyonlu Şehir Merkezi

Bağlantı için bir merkez ve topluluk için bir toplanma yeri olarak tasarlanan proje, bir dizi farklı işlevi bünyesinde barındırıyor. Planda bol miktarda yeşil alan, spor alanları, performans pavyonları, açık hava sanat galerileri, oyun alanları ve hatta ticari alanlar bulunuyor. Tasarım aynı zamanda hem gündüz hem de gece ziyaretçileri ağırlayacak şekilde geliştirildi ve sadece bir bahçe alanından daha fazlasını değil, aynı zamanda akşam aktiviteleri için bir destinasyon sağladı.

Kentsel Tasarım Örnekleri

Tasarım, bu kentsel vahaya, kullanıcı deneyimi ve yer oluşturmaya vurgu yapmasının yanında, aynı zamanda 21. yüzyılın sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik gereksinimlerini karşılayarak gayri resmi bir alana dönüştürüyor. Tasarım resmi, düşmanca olmayan ızgaradan vazgeçerek; resmi olmayan, çok amaçlı, arkadaş canlısı, bağlantılı ve sürekli bir hale geliyor.

Kentsel Tasarım Projeleri

Tasarımın kendisi performans ve rekreasyon alanlarını barındırmak için daha düşük seviyeli alanlara sahipken, kıvrımlı yaya yürüyüş yolları demiryolu raylarına ve sitenin önceki kullanımına atıfta bulunuyor. Bölgenin tarihi ile ilgili olmasının yanı sıra, "yollar" kullanıcıları yeni metro istasyonuyla bağlantılı olan yeraltı alışveriş merkezine yönlendirme işlevi de görüyor.

Sürdürülebilir Kentsel Tasarım Örnekleri

Sürdürülebilir Site

Çevre düzenlemesi açısından, site yüksek sürdürülebilirlik beklentileri ile planlanmıştır. Bunu başarmak için, yağmur suyu toplama, pasif soğutma ve fotovoltaik hücrelerle "güneş ağaçlarından" temiz enerji toplama gibi işlevlere sahip çeşitli yapay ağaçlar tasarıma dahil edilmiştir. Bu yeşil elektrik, dijital bilgi ekranlarına, şarj istasyonlarına ve Wifi yönlendiricilerine güç sağlayacak.

En Sürdürülebilir Kent Örnekleri

ASPECT stüdyolarının stüdyo direktörü Stephen Toka,"Bu prestijli ve yüksek profilli yarışmayı yüksek kalibreli diğer giriş ve tasarımlara karşı kazanmaktan dolayı çok heyecanlıyız ve onur duyuyoruz. Projelerin hem insani hem de çevresel ihtiyaçlarını dengeleyen özgün, anlamlı kamusal alanların yaratılması, görünüş stüdyolarının ilkelerinin güvenilirliğini ve önemini pekiştirmek için yol boyunca ilerlemektedir. Vietnam pazarına ilk girişimiz olarak, bu projenin temsil ettiği mesajı geliştirmeyi ve Vietnam'ın dinamik, ancak hassas büyümesini desteklemeye devam etmeyi planlıyoruzMerkez parkın inşaatı 2020'de başlayacak."

Proje Adı: Central Park HCMC

Şehir Planlama Örnekleri
Teknoloji ve Mimarlık Örnekleri
Park Tasarımı
Pavilyon Örnekleri
Pavilyon Tasarıları
Kent Parkı Örnekleri
Kent Parkında Olması Gerekenler
Kentsel Planlama Kriterleri
Kent ve Mimarlık Örnekleri
Kentsel Park Örnekleri
Şehir Parkı Örnekleri
Merkez Park Tasarımı

Yer: Ho Chi Minh şehri, Vietnam

Durum: Uluslararası yarışma galibi 2019

Müşteri: Ho Chi Minh şehir komitesi

Mimar: Vizyoner mimari için LAVA laboratuvarı

Ortak: ASPECT stüdyoları

Büyüklük: 16 hektar


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)