Vurgulanan Paralellik: TAI- TUSAŞ Akademi ve İK Binası

TAI-TUSAŞ Akademi ve İK Binası, Ankara Kazan'da TAI-TUSAŞ kampüsü sınırları içerisinde yer alıyor. Akademi ve insan kaynakları ofis birimlerini bünyesinde barındıran yapı aynı zamanda sergi alanları ve konferans salonu ile sosyal ve kültürel ihtiyaçlara da cevap vermekte.

Yapının aynı aks üzerindeki iki girişinden biri yapıya kampüs dışarısından yaklaşma yönünde, diğeri ise kampüs içerisinde özellikle öğle saatlerinde çalışanlar tarafından yoğun olarak kullanılan 'Hangar Kafe' yönüne açılacak şekilde düşünülmüş.

Bu aks, bina içerisindeki giriş holü ve sosyal alanlardan devam etmekte, üzerindeki hafif çelik saçak strüktür ve ışıklık ile kütlede de vurgulanmaktadır.

Akademideki derslik kullanıcıları ve insan kaynakları çalışanları için zemin katla ilişkili düzenlenen açık alanların yanı sıra, ikinci katta yer alan ve cephe diliyle bütünleşik teras alanıyla açık bir ortak alan daha oluşturulmuş.

Yapı genelinde önemsenen doğal havalandırma, enerji tasarruflu sistemler, kübik form ile yakalanan modüler ve sade tasarım anlayışı, cephede kullanılan alüminyum güneş kırıcılar ve brüt beton yüzeylerle vurgulanan doğal malzeme kullanımı temel tasarım kriterleri olarak benimsenmiştir.


Proje Künyesi:

Proje Adı: TAI- TUSAŞ Akademi ve İK Binası

Mimarlar: Hatırlı Mimarlık

Bölge:  Ankara

 Yıl: 2016

Fotoğraf: Hatırlı Mimarlık, Gürel Kutlular

Kaynak: www.hatirli.com , arkiv


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)