WillemsenU Konutu Toprak Altında İnşa Etti

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hollandalı stüdyo WillemsenU, Hollanda'nın Eindhoven kentindeki kırsal çevresiyle uyum sağlamak için kısmen yer altına gömülü bir evi tamamladı. Uygun bir şekilde sürdürülebilir mimari House Under the Ground olarak adlandırılan ev, WillemsenU tarafından bulunduğu alanın "güzelliğini artırmak" ve sahibi olan çift için bir sığınak görevi görmek üzere tasarlandı.

Tasarım aynı zamanda, uyku alanlarının zemine altı metre alçaltılması ve çıkıntılı yaşam alanlarının kır çiçekleriyle kaplı bir tepeyle örtülmesiyle sakinlerine mahremiyet de sunuyor. Sürdürülebilir mimari proje mimarı Marrit Winkeler, "Küçük yükseklik farklarıyla çevredeki bocage manzarası büyük bir ilham kaynağı oldu." dedi.

WillemsenU Konutu Toprak Altında İnşa Etti

Winkeler, "Ev, bir tepenin parçası olarak bu manzaranın bir bölümü olarak tasarlandı. Görünürlükle oynuyor, doğa rezervinin manzarasını dönüşümlü olarak koruyor ve açıyor, mahremiyet ve dış etkenlerden korunak oluşturuyor." dedi. 

WillemsenU Konutu Toprak Altında İnşa Etti

Koruma altındaki bir doğa rezervinin kenarındaki bir çayırda yer alan sürdürülebilir mimari örneklerden House Under the Ground, eski bir keçi kulübesinin parametrelerine uyuyor. Evin yerden görünen kısmı, binanın yüksekliğini sınırlamak ve manzarayla bütünleşmek için tasarlanan kemerli şekliyle tanımlanıyor. Yapısı yerinde dökülmüş betondan inşa edilirken, açıkta kalan cepheler dikey ahşap levhalarla kaplanmış.

Winkeler, "Ahşap kullanımı, bu bölgedeki barakalar ve ahırlar için kullanılan yerel malzemelerden esinlenilmiş ve hem iç hem de dış mekanlarda kullanılmıştır. Cephede farklı ahşap çıta desenleri kullanılarak, [tasarım] çok ince bir şekilde eskiden arsada bulunan eski keçi kulübesine atıfta bulunuyor." dedi. 

WillemsenU Konutu Toprak Altında İnşa Etti

Tarlanın kenarından eve yaklaşırken, kır çiçekleriyle çevrili bir patika, yamacı kesen Corten çelik kaplı bir koridora götürür. Burada, büyük bir pivot kapı, geniş bir yemek odasına ve ötesindeki vadinin cömert manzarasını sunan mutfağa açılıyor. Kavisli çatının kemeri, gözü bodrum katına inen bir boşluğa yönlendiriyor. Sürdürülebilir mimari House Under the Ground cam bir platform asansörü barındıran bu merkezi boşluğun etrafında düzenlenmiş. Bu, evin gelecekte tekerlekli sandalye dostu olmasını sağlarken zeminin altındaki odalara ışık getiriyor.

WillemsenU Konutu Toprak Altında İnşa Etti

Winkeler, "Kavisli çatı merdivenlerin ve asansörün üzerinde açılıyor, böylece ışık evin derinliklerine nüfuz ederek tepenin bitki örtüsüyle çerçevelenmiş çarpıcı gökyüzü manzaraları sunuyor." dedi. 

WillemsenU Konutu Toprak Altında İnşa Etti

Yer altı katında kır çiçekleriyle çevrili bir terasa açılan bir oturma odası bulunurken, alt katta ana yatak odası yer alır. İçeride beton yapı pürüzsüz duvarlar, zeminler ve tavanlar oluşturuyor. Gün ışığının en alt kata nüfuz etmesini sağlamak için hafif ve yarı saydam malzemeler kullanılmış. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. WillemsenU'nun evi kısmen yer altına yerleştirmesi, iç mekanları ısıtmak için bir ısı pompası tarafından topraktan çekilen ısı ile yüksek bir enerji performansı elde etmesine yardımcı oluyor. Bundan dolayı sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler elde edilmiş. Evin gömülmesi aynı zamanda termal kütlesini de artırıyor ve yazın serin, kışın sıcak olan tutarlı bir iç ortam yaratıyor. WillemsenU, 1989 yılında Frank Willems tarafından kurulan Hollandalı bir mimarlık stüdyosu. The House Under the Ground, bu yılki Dezeen Awards'ın kırsal ev kategorisinde uzun listeye kaldı.

WillemsenU Konutu Toprak Altında İnşa Etti

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)