EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Wuxi TAIHU Gösteri Tiyatrosu

Çin'in Jiangsu Eyaleti, Wuxi'deki Taihu Gölü'ne yakın bir konumda bulunan Wuxi Taihu Gösteri Tiyatrosu konsepti, Çin'in en büyük bambu ormanı olan Yixing'deki Bambu Denizi Parkı'ndan esinlenmiştir. 2000 kişilik tiyatro, Franco Dragone tarafından kalıcı bir su gösterisine ev sahipliği yapmak üzere tasarlandı.

Binanın görünümü, sütunlar, gölgelik ve bina kabuğu olmak üzere üç ana unsurdan oluşur. Bambu ormanının soyut bir izlenimini temsil eden ince beyaz sütunlar, binanın dış cephesi ile çevredeki manzara arasında bir perde oluşturacak şekilde binanın çevresine yerleştirilmiştir. Bambu sütunlar, binaya girişleri çerçevelemeye yardımcı olmak için çeşitli girişlerin etrafını temizliyor.

Wuxi TAIHU Gösteri Tiyatrosu
Tiyatro Tasarımı

Cephede Güneş Kırıcı Tasarımı

Gölgelik, binanın çevresini çatı seviyesinde sarar. Kavramsal olarak, bu gölgelikler bir bambu ormanının tepesinde bulunan yaprakların gölgeliğini temsil ederler. Kanopi, altın eloksallı alüminyum panjur sıraları içeren çeşitli üçgen bölmelerden oluşur. Her bölme, gün boyunca bina kabuğuna düşen, aynı zamanda yapıya ışık ve gölge desenlerine organik bir kalite oluşturmak için rastgele yönlendirilir. Her bir panjur bölmesi, farklı açılardan bakıldığında çeşitlilik hissini arttırmak için farklı açılara yerleştirilmiştir.

Tiyatro Planı Örnekleri
Sürdürülebilir Tiyatro Tasarımı

Yapısal olarak her bir panjur bölmesi, sütunların üstlerini destekleyen ve yüklerini binanın ana yapısına aktaran üçgen bir kafes yapısı üzerinde desteklenir. Gölgelik ve kolonların çevresel amacı, cephe yüzeyinde gölge sağlamak ve bina üzerindeki soğutma yükünü pasif olarak azaltmaktır. Bina kabuğu, esas olarak, işlenmiş ve boyanmış blok iş ve giydirme cephe camından oluşur. Cam, ana ortak alanların içine ve dışına maksimum görüş sağlamak için giriş lobisinin içinde ve üzerinde binanın tam yüksekliğindedir. Bambu sütunları taklit eden ve binanın bir bambu ormanının dış kenarı olduğu etkisine katkıda bulunan, binanın tüm yüksekliğini dolaşan beyaz ve altın şeritlerle süslenmiştir.

Organik Yapılı Tiyatro Örnekleri
Bambu Cephe Tasarımı
Bambu Cephe Örnekleri

Geceleri, bina zarfı aşağıdan aydınlatılır, “bambu” sütunların ormanı arasında bir anlığına görülen ruhani bir işaret haline gelir, seyircileri ve izleyicileri gölün ve çevredeki gelişmeden çeker.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)