EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yapay Zeka Destekli Cephe Sistemi

Skidmore, Owings & Merrill ve Avustralya merkezli mimarlık firması Fender Katsalidis Architects , Sidney’in iş merkezinde Central Place Sydney'i tasarlamak için açılan uluslararası bir yarışmada birinci oldu. 2,5 milyar dolarlık proje, tamamen yenilenebilir enerjiden güç alan, yapay zeka destekli cephe sistemi ile donatılmış, teknoloji odaklı iki ofis kulesi ile birlikte canlı bir kamusal alanı kapsıyor.

Central Place Sydney, 37 katlı bir kuleye ve alçak bir kaide üzerinde yer alan 39 katlı bir kuleye sahip olacak. Zemin seviyesinde perakende satış, işbirliğine dayalı topluluk alanları ve geniş kapsamlı sokak manzarasıyla etkileşime girecek. Bölgenin gelişen Tech Central bölgesinin temel unsurlarından biri olarak tasarlanan karma kullanımlı proje, yaklaşık 150.000 metrekarelik ofis ve perakende alanı sunacak. Oldukça geçirgen tasarlanan zemin kat ve tüm kamusal alanlar kolay ve verimli yaya akışına odaklanılarak tasarlanmış.

Mimarlar, Central Place Sydney'in Avustralya'daki en sürdürülebilir ticari gelişmelerden biri olmasını bekliyor. Proje doğayı kış bahçeleri ve açık teraslarla bütünleştiren oldukça esnek çalışma alanlarını içermekle kalmayacak, aynı zamanda kapalı alanlar da; açılabilir pencereler ve otomatik bir cephe sistemi ile doğal ışığa ve havalandırmaya rahatça erişebilecek. Alana özgü tasarım yaklaşımı, rüzgâr kuvvetlerini azaltmak ve doğal ışığı en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış binaların şekli hakkında bilgi vermekte. Bilgisayar kontrollü, yenilenebilir enerji ile çalışan cephe, iç mekânları istenmeyen güneş enerjisinden koruyacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)