EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yeni Çalışma Kültürü İçinde Değişen İş Yaşamı, Ofisleri Nasıl Şekillendiriyor?

21. yüzyılın dinamik ve inovasyon odaklı iş hayatında; çalışanı tanımak, farklı ihtiyaçlarına yönelik en uygun koşulları oluşturmak ve motivasyonunu sağlamak büyük önem arz ediyor. 

Bu anlayıştan hareketle Bürotime, yeni çalışma alanı konsepti Elements ile bugünün çalışanları ve çalışma hayatını; alışkanlıklar, ihtiyaçlar ve çalışma biçimleri üzerinden yarının ofislerini şekillendiren çözümleri ile kullanıcılarına ulaştırıyor. Solo, Social, Teamwork ve Meeting başlıklı dört kategori altında geliştirilen konsept, modern çalışma alanlarının standardize kavramlar yerine bireysel çözümler sunan, yaratıcı alternatiflere ihtiyaç duymasına odaklanıyor.

Türkiye’de GREENGUARD sertifikası almaya hak kazanan ilk ofis mobilya üreticisi unvanına sahip Bürotime, yeni çalışma alanı konsepti Elements ile bugünün çalışanları ve çalışma hayatını; alışkanlıklar, ihtiyaçlar ve çalışma biçimleri üzerinden yarının ofislerini şekillendiren çözümler ile tanıştırıyor.

Çalışma kültürünün masa başından sosyal mekânlara, insan odaklı tasarım anlayışına evrildiği günümüzde; çalışanlar arasındaki iletişim, değişen trendler ve teknolojik gelişmelerdeki yenilikler ofis ortamlarını da şekillendiriyor ve geliştiriyor.

Sürdürülebilir tasarım felsefesinden yola çıkarak ofisleri yaşam alanı olarak ele alan ve çalışanın kendini iyi hissedeceği alanlar sunma gayesinde olan Bürotime; tasarımda ‘ev rahatlığını’ veren detayları arttırarak, doğal dokuların sıcaklığını ve samimiyetini mümkün olduğunca koruyarak yeni nesil ofis yaklaşımının getirilerine uygun ürünler ve konseptler geliştirmeyi amaçlıyor.

Ofisler Sıcak Renklerle Kurgulanan İletişime Açık, Sosyal Alanlara Dönüşüyor

Bir ofis ortamında; bireysel çalışma alanı gereksinimi dışında yeni oluşumlara zemin hazırlayacak, çalışanlar arasındaki etkileşimi ve motivasyonu arttıracak ekip çalışmalarının yanı sıra şirket içi toplantıların da yapılabildiği sıcak renklerle kurgulanan iletişime açık, sosyal alanlara ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Bürotime Tasarım Ekibi; bugün geldiğimiz noktada, modern çalışma alanlarının standardize kavramlar yerine, yaratıcı alternatifler sunan ve kullanıcıyı bulunduğu çalışma ortamında rahat hissettirmeye ve aidiyet duygusu oluşturmaya yönelik geliştirilen tasarımların, beklentileri karşıladığını ifade ediyor.

Sürdürülebilir Ve Bütünsel Yaklaşımın Hakim Olduğu Dinamik Ofisler

Mikro tasarımlardan makro dizaynlara kadar 2018 ofislerindeki dekorasyon kaygıları, bütünselliğe ve sürdürülebilirliğe yöneliyor. Yeşil tasarımlar, çalışma mekanlarında önemli bir yer tutarken işlevsel mimari çözümler bireysel verimliliği artıracak yeni alanlar yaratmanın önünü açıyor. Doğaya duyulan özlem, en küçük malzeme detaylarından biyofilik tasarımlara kadar kendini anımsatarak ofislere yeni bir soluk getiriyor.

Elements konsepti ile şekillenen yeni nesil modern ofisler; dinlenme alanları, çeşitli aktiviteler için tasarlanan özel alanlar, puflar, mobil masalar, dikkati arttıran ve modernizmi simgeleyen çarpıcı renkler gibi tasarım elemanları ile ofis içi sinerjinin artmasını kolaylaştırıyor.

“Sürekli ve üretken aktivite” şeklinde tanımlanabilen dinamik mekanlar ise yeni nesil çalışma alanlarında kendini gösteren bir diğer tasarım trendi olarak karşımıza çıkıyor. Akışkan, esnek, birleştirici ve dönüştürülebilir özelliklere sahip bu ofisler, geleneksel mekanların anında bir başka aktivite için değişebileceğini de gözler önüne seriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)