Yeni Dijital Bina Tasarım Programında Robotik ve Bilgisayar Destekli İmalat

Otomotiv ve havacılık gibi sektörlerde tasarım ve üretim dünyasını kökten dönüştürdükten sonra robotik şimdi inşaat sektörüne giriyor. Bu nedenle, 1747'de kurulan ve geleceğin liderlerini, inşaat mühendislerini ve araştırmacılarını yetiştiren önde gelen bir Fransız mühendislik okulu olan École des Ponts ParisTech, yeni bir eğitim müfredatı geliştirdi.

Robotik ve Mimarlık

Şu anda işe alınan Dijital Bina Tasarımı Yönetici Yüksek Lisansı (Fransa'da Mastère Spécialisé ® olarak bilinir), inşaat sektörü için katılımcılara parametrik mimari, gelişmiş geometri, robotik ve dijital üretim alanlarındaki en son teknolojiler hakkında kapsamlı bilgi ve disiplinler arası bir hesaplamalı tasarım kültürü sağlar. Robotik programı, seçkin bir grup mimar, mühendis, tasarımcı ve dijital sanatçı için tasarlanmıştır. Bu program, çeşitli kurslar, imalat ve prototip oluşturma atölyeleri, konferanslar, dijital görüşmeler ve ağ oluşturma etkinlikleri sunar. Aslında program, uluslararası bir mimari yenilik ekosistemine girmek için gerçek bir fırsat.

Robotik ve Mimarlık Yüksek Lisans

DBD yönetici master'ın ana hedefleri, katılımcılara parametrik üretken tasarım ve bilgisayar destekli üretim hakkında sağlam bir bilgi sağlamak, öğrencilere dijital üretim teknolojilerinden (3D baskı, Robotik, CNC prototipleme, vb.) ve son olarak, optimizasyon yaklaşımlarına ve mimaride çevresel verilerin kullanımına dayalı, tasarım için süreç odaklı bir yaklaşımı teşvik eder.

16 aylık eğitimin sonunda mezunlar, mimarlık ve mühendisliğe yönelik hesaplamalı ve işbirlikçi bir yaklaşım kullanarak tasarım iş akışlarında yenilik yapma bilgisine sahip olurlar. Grup, proje yöneticileri, hesaplamalı tasarımcılar, cephe danışmanları, karmaşık geometride yapısal mühendis uzmanları, baş tasarım görevlileri, etkileşim tasarımcıları, robot ve drone tasarımcılarından oluşur.

Mimarlık ve Mühendislik Eğitimi

Program, iyi bir 3D modelleme bilgisine sahip profesyonel deneyimin yanı sıra bir mimarlık linsansı veya yüksek lisans derecesi gerektirir.

Mimarlar veya şirket çalışanları için başka bir seçenek de İnşaat Robotlarını Bilgisayar Destekli İmalat veya Bilgisayar Destekli Tasarım ile birleştiren 5 haftalık yenilikçi bir modül seçmektir. Amaç, dijital tasarım veya robotik üretim için araçlar hakkında eksiksiz bir anlayışa sahip olmak ve standart dışı nesneler ve karmaşık geometriler tasarlamak veya inşa etmektir.

Bilgisayar Destekli İmalat Eğitimleri

Bilgisayar Destekli İmalat, robotik, malzeme tasarımı ve bina sistemi inovasyonunu içeren en son teknoloji olan büyük ölçekli 3D baskı üzerine atölye çalışmaları içerir. Dijital ahşap üretimi, ayrık montaj- özellikle yeniden kullanımın bir zorunluluk haline geldiği ekolojik kriz bağlamında önemlidir- ve altı eksenli robotlar, lazer tarayıcı, fotogrametri ve makine görüşü gibi dijital araçları kullanarak kalite kontrolü de derinlemesine incelenir.

Öte yandan, Bilgisayar Destekli seçmeli ders, mühendislik, mimari ve ayrık diferansiyel geometrinin kesiştiği bir disiplin olan ileri mimari geometriye odaklanır. İnşaat endüstrisinde makine öğrenimindeki en son gelişmelerin nasıl kullanıldığı, çok kriterli çevresel optimizasyon ve son olarak form bulma, özellikle füniküler yapılar için yapısal form bulma kavramlarını ve algoritmalarını araştıran bir modül içerir. Örneğin kuvvet yoğunluğu yöntemi), eğilme yapıları (örneğin ızgara kabukları) ve yarı-sürekli yöntemler (izo geometrik analiz).

École des Ponts ParisTech

École des Ponts ParisTech'te öğrenciler makerspace'e, 3D yazıcılar gibi robotlara, profesörlere, ünlü Navier laboratuvarının araştırmacılarına ve bu alandaki uzmanlara erişebilir.

Bu kursu tamamlayan öğrenciler, robotik süreçlerin kullanımını gerektiren projeler için bilinçli kararlar vermek için bu son teknolojinin inşaat ve tasarımdaki etkileri hakkında genel bir anlayışa sahip olacaklardır.

Daha fazla bilgi ve başvuru için, École des Ponts ParisTech adresindeki Dijital Bina Tasarımı web sitesini veya LinkedIn profilini ziyaret edin. Başvurular başladı ve son seçici kurul geliyor. Başvurunuzu değerlendirilmek üzere 30 Haziran'dan önce gönderin.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)