Yeni Dior Amiral Gemisi Cenevre'de Açıldı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
CENEVRE RUE DU RHÔNE'DA YENİ BİR DÖNÜM NOKTASI

Maison Dior, Pritzker Ödülü'nü alan ilk Fransız mimar olan Christian de Portzamparc tarafından tasarlanan ve İsviçre'nin simgesi haline gelen Cenevre'deki en yeni butiğini tanıttı. Cenevre'de lüksün ve modanın kalbi olan Rue du Rhône üzerinde yer alan binanın konumu da ayrı bir önem taşıyor. Bina, modern mimarinin heykelsi bir görüntüsü olan dış cephesiyle hemen fark ediliyor. Zarif, kavisli çizgiler Seul Dior amiral gemisini yansıtırken, iç içe geçmiş altı taç yaprağı benzeri yapı gökyüzüne doğru yükseliyor.

Dior Amiral Gemisi

CHRISTIAN DE PORTZAMPARC'IN PETAL CEPHESİ

Cenevre'deki Dior amiral gemisini hayata geçiren mimar Christian de Portzamparc liderliğindeki ekip, heykelsi cephe elemanlarını cam ve reçineden üretti. Akıcı yüzeyler, Christian Dior'un couture tasarımlarını şekillendiren zarif kumaşlara gönderme yapıyor. Gün boyunca ışık ve gölgenin karşılıklı etkileşimi, cam perdelerden süzülen güneş ışığı ile büyüleyici bir etki yaratıyor. Geceleri ise bina, zarif reçine kabukların arasından yumuşak bir şekilde yayılan ışığıyla aydınlık bir şehir fenerine dönüşüyor.

Dior Amiral Gemisi

DIOR'UN MİRASINA SANATSAL BİR SAYGI DURUŞU

Christian de Portzamparc'ın butiğinin iç mekanı hem Dior'un çağdaş vizyonunu hem de Paris'teki ikonik 30 Montaigne adresini yansıtıyor. Açık tonlarla bezenmiş rafine bir atmosfer sıcak bir alan yaratıyor. Tüm katlar boyunca uzanan merkezi bir duvar, bozulmamış beyaz tuvalleri sergileyen ince bir 'Ariadne'nin ipliği' görevi görüyor. Bu tasarım ögesi, haute couture koleksiyonlarını hayata geçiren ilk eskizleri çağrıştırıyor.

Dior Amiral Gemisi

Butiğin dekoru, Pamela Rosenkranz ve Ugo Rondinone gibi İsviçreli sanatçıların sanat eserleriyle keşfetmeye davet ediyor. Bu eklemeler, Christian Dior'un galeri sahibi ve sanat koleksiyoncusu olarak kendi geçmişine bir övgü niteliğinde. Duvarlarda ayrıca Kuzey İtalyan görsel sanatçı Brigitte Niedermair'in ikonik fotoğraflarının yanı sıra Dior'un arşiv eskizleri de yer alıyor. Özel bir salon, arka planında Parisli sanatçı François Mascarello'nun bir freskinin yer aldığı sürükleyici bir deneyim sunuyor.

Dior Amiral Gemisi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)