Yeni Esnek Kentsel Yaşam Konsepti

UNStudio ve Bauwerk , Almanya'nın Münih kentindeki Van B konutları için yeni bir “analog akıllı” kentsel yaşam konsepti yarattı . Tamamen yeni olan bu konut biçimi, şehir yaşamının geleceğini yeniden tasavvur ediyor, aynı zamanda değişen demografik özelliklere ve birden çok aile grubuna hitap ediyor. Uyarlanabilir bölmeler ve eklentili bir mobilya sistemi sayesinde proje, konfigürasyonun kolay bir şekilde değiştirilmesine izin veriyor. “Metre kare üzerinde kaliteli metre”.

Esnek Kentsel Yaşam Modeli

Münih'te geleceğin yaratıcı bölgesinin yanında yer alan yeni Van B konut projesi, modern şehir konutu için bir prototiptir. Son derece esnek daireleri, açık ve ortak ortak alanları ile çarpıcı bir cepheyi kapsayan konut projesi; inşaat halindeki konut ve ofis geliştirme, çok işlevli eklenti modülleri ile yeni bir kentsel yaşam biçimi sunuyor. UNStudio'nun kurucusu ve baş mimarı Ben van Berkel, evlerimizdeki bireysel alanların aynı anda ofis, spor salonu, oturma odası ve uyku köşesi olarak da hizmet veren çok işlevli alanlar haline gelmesi gerektiğini belirtti. Berkel, “Evlerimizin değişen taleplerini karşılayan yeni yaşam konseptleri geliştirmemiz gerekiyor.”

Akıllı Yaşam Biçimi

Ben van Berkel, UNStudio'nun kurucusu ve baş mimarı, “Van B'yi gerçekten özel ve benzersiz yapan şey, tamamen yeni bir akıllı yaşam biçimi sunmasıdır. Bu, alışılmış teknoloji entegrasyonu anlamında akıllıca değildir; bunun yerine, içinde yaşadığımız analog, fiziksel alanları iyileştirmek için dijital dünyadaki fikirleri yeniden yorumlamayı içerir.”

Konut Tasarımı Örnekleri
Esnek Konut Tasarımı Örnekleri

Van B aracılığıyla bu kavramlar günümüz dünyasında insanlar için daha önemli hale geldikçe, UNStudio bir apartmanın kapladığı alanı daha esnek hale getirmenin yeni yollarını sunuyor. Strateji, bir daireyi yeniden yapılandırmak için mümkün olduğu kadar çok farklı yollar yaratmaktan ibarettir. Bunun yapmanın yolu ise, ev sahiplerinin 40m2'lik bir apartmandaki alanı neredeyse 60m2'lik bir çatı katıymış gibi kullanmalarını sağlayan uyarlanabilir bir bölme ve mobilya tabanlı eklenti sistem hayal etmektir.

UNStudio, “Esneklik, her bir öğenin farklı konfigürasyonlarda çalışabilmesi ve yerleşik kişinin dokuz elementten oluşan bir kataloğa dayalı olarak bireysel bir eklenti konfigürasyonu seçebilmesi gerçeğinde yatmaktadır.”

Ev Tasarımı Örneği
Yeni Ev Tasarımı Örnekleri

Kiracıların aynı kat alanının kullanımını birkaç saniye içinde kolayca değiştirmesine izin veren tasarım, eski metrekare kurallarına meydan okuyarak insanları daha esnek şekillerde yaşamaya teşvik ediyor. UNStudio bunu başarmak için, “bir öğe açıldığında diğerinin arkasının ona bitişik olması gereken” bir ızgara üzerine yerleştirilmiş öğeleri yerleştiriyor. Bu şekilde, her zaman birlikte çalışan bir modül oluşturuyor. Böylelikle ev sahipleri, günlük ihtiyaçlarına göre mekanlarını değiştirebilirler.

Esnek Tasarım Geleceğin Öncüsü Olacak

Ben van Berkel, UNStudio'nun kurucusu ve baş mimarı, “Geçmişte mimarlıkta ilgili fikirler görüldü; ancak Van B, mimarlıkta bildiğimiz geleneksel esneklik fikirlerinin ötesine geçiyor. Daha akıllı, uyarlanabilir ve kullanıcı dostu olmasının yanı sıra; yüksek düzeyde konfor sağlıyor.”

Esnek Mobilya Tasarımı Örnekleri
Esnek Modüler Ev Örnekleri

Ayrıca tasarım, dış mekanları yaşam alanlarının bir uzantısı olarak kullanarak, geliştirme içinde bir topluluk oluşturmaya yardımcı olur. Geniş cumbalı pencereler ve balkonlar alanı genişletir. Bunun yanı sıra, cumbalar sokak, evler ve dışarıdaki ağaçlar arasında görsel bağlantılar oluşturur. Zemin katta avluya bakan galeri çatı katları, sakinleri dairelerini açmaya ve oturma odalarını bahçeye genişletmeye davet ederken, üç seviyeli boşluklar benzersiz mekânsal konfigürasyonlar yaratıyor.

Sürdürülebilir Esnek Tasarım
Sürdürülebilir Tasarım Örnekleri

Mevcut pandemi, sosyal bağlantıların refahımız için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Artık birçok insanın aileleri, arkadaşları ve komşularıyla düzenli olarak görüşmeyi arzuladığını ve buna ihtiyaç duyduğunu her zamankinden daha fazla görüyoruz. Ancak özellikle komşularla, bu tür karşılaşmalar genellikle kendiliğinden olur ve bu nedenle kolaylaştırılmaları gerekir. Mimarlık, insanların buluşmasını sağlayan, mahalle topluluklarının şekillendirilebileceği ve kendiliğinden karşılaşmaların meydana gelebileceği çerçeveler yaratabilir. - Ben van Berkel, UNStudio'nun kurucusu ve baş mimarı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)