Yeni Pasif Evler İçin Plan Örneği

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Londra merkezli multidisipliner mimarlık ve tasarım pratiği Studio Egret West, İngiltere'nin Swindon kentinde otuz sekiz Passivhaus evi için planlar geliştirdi. Sürdürülebilir kalkınma "bölgesel yaşam" kavramı etrafında şekilleniyor. Çeşitli konut tipolojileri, bölgenin eğimli çatılı bina yerelliğini yeniden yorumlayacak ve Passivhaus (Pasif Ev olarak da bilinir) enerji verimliliği performans standartlarını benimseyecek.

Yeni gelişim, sakinleri birlikte bahçe kurmaya, gıda yetiştirmeye ve topluluk oluşturmaya teşvik eden topluluk tahsisleri - topluluk bahçeleri - sağlayacak. Site, çok sayıda yeşil alan ve yakındaki bir koruma alanı da dahil olmak üzere daha geniş doğal peyzaja yanıt vermeyi ve onunla bağlantı kurmayı amaçlıyor. Mümkün olan yerlerde mevcut ağaçlar korunacak ve yeni ağaç türleri getirilecek.

Passivhaus

Studio Egret West, "Yirmi yedi yeni aile evi, arazinin kıvrımlarına, öne çıkan ağaç kümelerine ve kil vadisinin güneyindeki manzaralara yanıt olarak dalgalanan yedi kademeli teras dizisinde tasarlanmıştır." dedi. Çoğunlukla iki katlı ve stratejik olarak konumlandırılmış bazı üç katlı terasların bir karışımı olan evler, iç çapraz havalandırmadan yararlanacak - balkonlar ve çatı terasları güneye bakan cephelere güneş gölgelemesini artıracak. Studio Egret West, çatıları fotovoltaik paneller, yeşil çatılar ve yağmur suyu toplama sistemleri gibi sürdürülebilir özellikleri gizleyecek eğimli parapet hatlarıyla tasarladı.

Passivhaus

Üç katlı bir apartman binası (Dovecote olarak adlandırılmış), alanın kuzeybatısında on bir eve ev sahipliği yapacak. Binanın tasarımı, geleneksel Cotswold Dovecote'un (güvercinleri veya kumruları barındırmak için tasarlanmış bir yer) ayırt edici formunu çağdaş bir şekilde yeniden tasarlıyor. Studio Egret West, "Dovecot'un farklı kaplaması, çevredeki çiftlik binalarının ve [yakındaki] koruma alanının kiremit çatı formlarına atıfta bulunuyor." dedi. Dovecote'un dış cephesi, tabanındaki Cotswold taş moloz duvarın açık tonundan çatıdaki koyu kırmızı kil kiremitlere doğru kademeli olarak koyulaşıyor.

Passivhaus

Passivhaus evleri, daha iyi bina performansı ve daha düşük enerji faturaları, daha düşük karbon emisyonları ve sakinlerin sağlığının ve refahının iyileştirilmesi dahil olmak üzere bir dizi fayda sağlar. Passivhaus standartlarına uyumun ve yenilenebilir enerji kullanımının, projeyi net sıfır emisyona ulaşma yoluna sokacağı öngörülüyor. Yaban hayatı habitatlarının kalkınmanın ardından ölçülebilir şekilde daha iyi bir durumda kalmasını sağlayan biyoçeşitliliğin net kazancı yüzde 20'dir.

Studio Egret West, Hortus Living için "bölgesel yaşam" konseptini tasarladı. Planlamaya bağlı olarak inşaatın 2024 sonlarında başlaması bekleniyor.

Passivhaus

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)