Yeni Sürdürülebilir Apartman Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Sürdürülebilir Iconik, Prag'ın Karlín mahallesinde yer alan bir konut apartmanı. Prag merkezli mimarlık ofisi edit! tarafından tasarlanan bina, Ağustos 2002'de meydana gelen yıkıcı sel felaketinin bir sonucu olarak bölgede kalan son boş alanlardan birini kaplıyor. Bugün Çek başkentinin bu popüler bölgesi büyük bir mimari ve sosyal dönüşüm geçirmiş durumda. Bir zamanlar sanayi bölgesi olan Iconik binasının tasarımı Karlín'in endüstriyel mirasını yansıtıyor ve bölgenin devam eden yeniden canlandırılmasına katkıda bulunuyor.

Karlín Group için bir proje olan projenin kurucusu Serge Borenstein daha önce ünlü Katalan mimar Ricardo Bofill ve bir grup genç Çek mimarı 2002'deki sel felaketinin ardından Karlin bölgesinin yenilenmesi için öneriler geliştirmeye davet etmiş. Yirmi yılı aşkın bir süre sonra, edit! bu ruhu devam ettiren, mevcut alanı verimli bir şekilde kullanan ve çevredeki bağlama hitap eden bir bina tasarladı.

Apartman Binası

Stüdyo, "Iconik, arazinin orijinal bölünmesine ve şehir blokunun yapısına dayalı olarak, değişen çatı yükseklikleri ve kornişlerle görsel olarak iki kütleye ayrılmış." dedi. Dokuz katlı dar bir kütle, sekiz katlı daha geniş bir kütleye bitişik. Karlín bölgesi, bölgenin kentsel kalitesini korumaya dayalı sıkı gerekliliklere sahip. Iconik binasının tasarımı - boyutu, yüksekliği ve malzemesi - bu gerekliliklere saygı duyuyor.

Apartman Binası

Caddeye bakan iki farklı tondaki seramik kaplama Iconik binasının hacimlerini birbirinden ayırıyor. Bu kaplama, dikey cepheden eğimli ahşap çatılara sorunsuz bir şekilde geçiş yapıyor. Yatay ve dikey olarak yerleştirilen seramik karolar Çekya'nın Kadaň kasabasındaki bir tuğla fabrikasında üretilmiş. Binanın çağdaş formunun bir ifadesi olan iki tonlu dekorasyon, aynı zamanda 1930'lardan kalma apartman binalarında ve bölgenin eski sanayi tesislerinde (birçoğu toplu gelişim nedeniyle ortadan kalkmış) bulunan cephelerin geleneksel maddeselliğine de atıfta bulunuyor. Binanın hacimleri ayrıca ahşap pencere çerçeveleri ve sundurma/teraslardan oluşan bir ızgara ile tanımlanmış - bu açıklıklar her dairenin doğal ışıktan yararlanmasını sağlar. Pencereler, zeminden 450 mm yükseklikte alçak bir pervaz ile tasarlanmış ve sabit ve açılabilir parçalara bölünmüş.

Apartman Binası

Sürdürülebilir Iconik binası, bir yatak odası ve bir mini mutfaktan dört yatak odası ve bir mini mutfağa kadar yapılandırılmış 48 daireden oluşan bir karışıma sahip olup en üst katlarda iki katlı dubleksler içerir. Daireler ya gaz ya da merkezi ısı kaynağı kullanılarak ısıtılıyor. Binanın taşıyıcı sistemi, duvarlar ve kolonlar arasında değişen dikey elemanlara sahip betonarmeden oluşuyor. Merdiven ve asansör içeren bir dikey sirkülasyon çekirdeği bulunur. Üç bodrum katında otopark (araba asansörü ile erişilen), teknik tesisler ve mahzenler yer alır. Zemin katta iki ticari birim bulunuyor (restoran/bistro olarak kullanılmak üzere düzenlenmiş).

Apartman Binası

Yerleşik alan: Bodrum dahil 609 m² (6,555 fit kare)

Brüt taban alanı: Bodrum dahil 5.433 m² (58.480 fit kare)

Kullanılabilir taban alanı: Zemin seviyesinin üzerinde 2.723 m² (29.310 fit kare)


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)