EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yeni Yaşam Biçimi Küçük Evler

Son yıllarda küçük yaşam, bir hevesten çok daha fazlası hatta bir yaşam biçimi haline geldi. Tampa Körfezi Köyü de dahil olmak üzere, küçük yaşayan topluluklar şu anda varlar. Bu topluluk çevre dostu olacak şekilde tasarlanmıştır. Dış mekânlar ve işlerin herkes tarafından paylaşıldığı gerçek bir topluluktur. Tampa Körfezi Köyü’nün genişlemesi için özel olarak inşa edilmiş ESCAPE Homes, yüzyılın ilk küçük modern orta-çağ evlerini tanıttı.

ESCAPE Homes,  küçük ev

ESCAPE Tampa Körfezi Köyü 2020 ilkbaharında lanse edildi. Kısa süre içinde dört kat büyümesi bekleniyor. Toplulukta büyük bir havuz ve genişletilmiş açık hava yaşam alanları yer alacak. ESCAPE kurucusu Dan Dobrowolski, COVID-19'in bir sonucu olarak işletmenin “katlanarak büyüdüğünü” söylüyor. Köy, güzel bir mahalle ortamında çevre dostu küçük evler geçindiren bir topluluk olarak pandemi sonrası bir dünya için bir plan görevi görmek üzere tasarlandı.

Dobrowolski, “Uzaktan çalışma, karbon ayak izini azaltma ve yine de güzel bir evde düşük maliyetle yaşama fırsatı, insanlara küçük bir yaşamı düşünmeleri için enerji verdi” diyor.

Her yaştan ve her çeşit insanlar ESCAPE Tampa Körfezi Köyü’ne geldi. Mekânın uygun fiyatlı yaşam, basit bakım ve topluluk ruhuna sahipler. Buradaki evlerin dış mekân terasları ve her evin kendi alanı var.

ESCAPE Homes, küçük ev

Bu rahat ve küçük evler tam zamanlı yaşam için mükemmel, ama aynı zamanda tatil evleri de olabilirler. Orlando'dan bir saatten kısa bir mesafede olan mahallenin, Tampa şehir merkezine kolay ulaşımı vardır.

Gür tropik manzarayla çevrili olan bu sevimli küçük evlerde, ev sahiplerinin ihtiyacı olan her şey var ve fazlalık yok. Her evin doğal ışık alan çok sayıda penceresi var ve herkesin Florida güneşinin keyfini çıkarabilmesi için paylaşabildiği çok sayıda dış mekân alanı var. Bu küçük evlerin sade yapısı ve minimalist tasarımı, tropik bitkilere ve uzun gölgeli ağaçlara karşı evinizde mükemmel bir his veren modern ve şık bir görünüm oluştuyor.

Peki bu küçük evleri bu kadar çevre dostu yapan nedir? Küçük yaşam alanının çok daha küçük ayak izinin yanı sıra, ESCAPE evlerinde LED aydınlatma ve termopanlı pencereler gibi enerji tasarrufu sağlayan özellikler de bulunur. Bazılarında güneş enerjisi bile var.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)