Yeniden Kullanılmış Malzemelerden Yapılan Bloklar

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Florida merkezli üretici Renco, Palm Springs'te mimarlık stüdyosu Arquitectonica tarafından tasarlanan bir apartman blokunu inşa etmek için yeniden kullanılmış malzemelerden yapılmış istiflenebilir, Lego benzeri bloklar kullandı. Renco'ya göre, cam elyafı, reçine ve taş kompozitinden yapılan bu malzemeler geleneksel malzemelerden daha güçlü, daha az enerji tüketen ve daha uygun fiyatlı olacak şekilde tasarlandı.

Bloklar ilk olarak Türkiye'de depremlerden sonra, doğal afetlerin ardından altyapıyı daha hızlı ve daha uygun maliyetli bir şekilde yeniden inşa etmek için kullanıldı. Şirket, "Renco'nun yapısal bina sistemi, betondan 23 kat daha güçlü, daha ucuz ve çok daha kısa sürede tamamlanan yeni bir inşa yöntemidir." dedi.

Yeniden Kullanılmış Malzemelerden Yapılan Bloklar

Şirket, "Bunu gerçek hayattaki bir Lego seti gibi düşünün - birbirine kenetlenen ve tüm yapıları oluşturan kalıplanmış bloklar.” diye devam etti. "İnşaatı basitleştirerek Lego benzeri bir kit haline getiren Renco binaları çok daha hızlı bir şekilde monte edilebiliyor, bu da işteki süreyi ve enerji tüketimini azaltıyor."

Yeniden Kullanılmış Malzemelerden Yapılan Bloklar

Her bir blok cam elyaf, reçine ve taştan oluşan bir kompozit kullanılarak üretiliyor ve malzemelerin yüzde 40'ı "devasa tekne yapım endüstrisi" gibi kaynaklardan geri dönüştürülüyor. Her bir kalıplanmış blok dikdörtgen şeklinde ve üzerinde Lego blokları gibi birbirine kenetlenen ve istiflenen bir dizi topuz bulunuyor. Ekibe göre tipik blok 8'e 8'e 16 inç (20'ye 20'ye 40 santimetre) boyutlarında ve geleneksel bir beton bloktan yüzde 20 daha hafif. Blokları birbirine bağlamak için iki parçalı bir metil metakrilat yapıştırıcı kullanılmış.

Yeniden Kullanılmış Malzemelerden Yapılan Bloklar

Ekip, "Renco ile inşa etmek için gereken tek şey malzemeleri kaldırmak için bir forklift, küçük bir jeneratörle çalışan bir tutkal tabancası ve bir tokmak." dedi. "Ekiplerin ağır ekipmana veya elektrikli aletlere ihtiyacı yok - dış iskele yok, büyük vinçler yok, kesme, yakma, kaynak veya taşlama yok."

Blok tasarımı inşaat süresini de kısaltıyor. Ekip, "Renco ile inşaat yapmak için bir kişiyi eğitmek yalnızca iki saat sürüyor, bu nedenle inşaat projeleri geleneksel iş gücü sıkıntısı nedeniyle gecikmiyor." dedi. "Örneğin, Palm Springs, Florida'daki ilk Renco ABD konut kompleksi rekor sürede tamamlandı. Birbirinin aynısı olan üç katlı dört binanın her birinin montajı 11 vasıfsız işçiyle yaklaşık sekiz hafta sürdü."

Yeniden Kullanılmış Malzemelerden Yapılan Bloklar

Ekibe göre, bu inşaat yöntemi bir binanın ömrünü üç katına çıkarabilir ve kasırga ve depreme dayanıklı olarak derecelendirilmiş. Ayrıca şirket, blokların yangına, suya, küfe, termite ve haşerelere karşı dayanıklı olduğunu iddia ediyor. Ekip, "Paslanmayacak veya çürümeyecek ve hiçbir şey onu tüketmeyecek." dedi.

Yeniden Kullanılmış Malzemelerden Yapılan Bloklar

Yapı blokları ABD'de kullanılmak üzere "400'ün üzerinde sıkı güvenlik testinden" geçmiş. Arquitectonica tarafından tasarlanan ve blokların kullanıldığı ilk ABD projesi olan apartman kompleksi, renkli girişlerle belirlenmiş dört özdeş, dikdörtgen bina arasında yerleştirilmiş 96 daire içeriyor. Kısa bir süre önce Çinli malzeme şirketi Yi Design, yüzde 90 geri dönüştürülmüş seramik atık kullanarak sel baskınlarını azaltmak için kullanılabilecek gözenekli bir tuğla üretti.

Yeniden Kullanılmış Malzemelerden Yapılan Bloklar

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)