Yerel Kaynaklı Malzemelerle İnşa Edilen Kabin

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Hollandalı mimarlık stüdyosu Overtreders W, Hollanda'nın Veenhuizen şehrinde kayışlar ve ödünç alınan malzemeler kullanılarak inşa edilen geçici bir kabin otel olan sürdürülebilir mimari Stable Stack'i oluşturdu. Kabinin malzemelerini Veenhuizen köyünde bulan stüdyo, marangoz Peter Kroes'tan beton oluklar ve ahşap, Riedstra çiftliğinden de çatı kiremitleri ve kaldırım levhaları tedarik etti. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Yapıştırma, delme veya vidalama yerine Overtreders W, binayı sabitlemek için bağlama kayışlarını seçti, böylelikle ödünç alınan malzemeler hasar görmeden ve değer kaybetmeden geri gönderilebilecekti. Stüdyo ayrıca yeşil kayışları dekoratif unsurlar olarak ve ahıra başka bir doku katmanı katmak için kullandı ve "binanın çok yönlü ve inovatif niteliğini öne çıkardı" dedi. Stüdyo Veenhuizen'in işçiliğini, tarihini ve çevresini öne çıkarmak için geçici konaklama alanını tasarladı. Günümüzde bir Dünya Mirası Alanı olan köy, ilk olarak 200 yıl önce evsiz insanların mecburi çalıştırılmasıyla Landbouwkolonie Veenhuizen [tarım kolonisi Veenhuiz] adında bir reform konut kolonisi olarak inşa edilmiş.

Yerel Kaynaklı Malzemelerle İnşa Edilen Kabin

Overtreders W, "Emeğin ve hayatın kısıtlı kaynaklarla sürdürüldüğü bu yerin mütevazı tarihine uygun olarak bu konforlu sürdürülebilir mimari projelerden konut oluşturuldu. Sürdürülebilir mimari örneklerden Stable Stack zanaatkarlık ve sürdürülebilir malzeme kullanımının kombinasyonunun sunabileceği güzel imkanları gözler önüne seriyor." dedi.

Yerel Kaynaklı Malzemelerle İnşa Edilen Kabin

Torf çayırları arasında bulunan ve tarım arazilerine bakan Stable Stack, Veen Huis Hotel'in bir kısmını teşkil eder. Bu proje üretici ve düşünür kolektifi Ketter&Co ve yerel otel Bitter & Zoet tarafından köyün 200. senesini kutlayan bir proje. Alışılmadık tekniklerle oluşturulan yedi geçici konaklama biriminden meydana gelen otel, Mayıs-Ekim 2023 tarihleri arasında misafirlerine kapılarını açacak.

Yerel Kaynaklı Malzemelerle İnşa Edilen Kabin

Ketter&Co, "İnsan ve peyzaj arasındaki ilişkinin yeniden gözden geçirilmesi ve yaratıcılık patlamasıyla Veen Huis Hotel, deneysel bir tarım kolonisi olarak Veenhuizen'in geleceği konusunda acil bir sohbete esin kaynağı oluyor." dedi.

Yerel Kaynaklı Malzemelerle İnşa Edilen Kabin

Hester van Dijk ve Reinder Bakker geçici yapılar üzerine uzmanlaşmış küçük bir Amsterdam mimarlık stüdyosu olan Overtreders W'yi kurdu ve yönetiyor. Stüdyo Dutch Design Week 2017'de Bureau SLA ile iş birliği yaparak ödünç alınmış ve geri kazanılmış malzemelerle People's Pavilion'u tasarladı. Pavyon Dezeen'in Good Design for a Bad World konuşma serisinin alanı oldu. Stüdyo yakın zamanda pembe hempcrete ve geri dönüştürülmüş ahşapla sökülebilir bir sergi pavyonu inşa etti.

Yerel Kaynaklı Malzemelerle İnşa Edilen Kabin

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)