Yeşil Çatı Nedir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yeşil çatılı yapılar günümüzde bilindiği gibi konut kavramı doğmadan önce bile binlerce yıl öncesine dayanır. En eski yeşil çatılar, mağaraların üzerindeki çim çatılar şeklindeydi. Mağaraların tepesinde törensel ve tarımsal amaçlı bitkiler kullanılmıştır. Zamanla çim çatılar doğal afetler ve hayvanların borçlanması nedeniyle değerlerini kaybetti.

Bütün zamanların en ünlü yeşil çatısı Babil'in Asma Bahçeleri'ydi. Bahçeler o zamanlar dünyanın yedi harikasından biri olarak belgelenmişti. Bugün yeşil bir çatının neye benzediğine benzer olsa da mühendislik oldukça farklıydı. Bahçeler kalın katranlı su geçirmez sazlıklarla kaplanmış kemerli taşların üzerine inşa edilmiş. Modernleşme başladığında çoğu insan diğer seçeneklerin yanı sıra demir levhalara, zona ve çatı kiremitlerine geçiş yaptı. Bu tercihler varken birkaçı yeşil çatı fikrini düşündü. Sanayileşme başladığında daha fazla çatı kaplama seçeneği Babil'in Asma Bahçelerini eski bir fikir gibi gösterdi. Bunu tarım ve sanayi devrimi sayesinde yıllarca süren çevresel bozulma takip etti. Nihayetinde çevresel bozulmanın etkileri ortaya çıkmaya başladı. Kısa süre sonra dünya yeşil alanların muhafaza edilmesinin insanın hayatta kalmasının anahtarı olduğunu fark etti. Nihayetinde çoğu insan doğaya dikkat etmeye başladı ve yeşil çatıların canlanmasına sebep oldu.

Modern yeşil çatı teknolojisi 1960'larda şekillendi. Her şey Almanya'nın çatı girişine karşı teknolojiyi icat etmesiyle başladı. Yeni teknoloji yoğun bir biçimde pazarlandı ve Almanya'daki çoğu insan yeşil çatıları benimsemeye başladı. O zamandan beri gelişmiş yeşil çatılara sahip birçok teknoloji ortaya çıktı. Bugün yeşil çatıların dünya çapında yaygınlığı artıyor ve Amerika yarışa öncülük ediyor. Araştırmalar global yeşil çatı pazarının 2023'te %17,7 artarak 2022'de 1,53 milyar dolardan 1,80 milyar dolara çıkacağını gösteriyor. Pazarın 2027 yılına kadar 3,31 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Yalın bir ifadeyle yeşil bir çatı, yeşil canlı maddeye sahip herhangi bir çatıdır. Bu çeşit çatılar sene boyunca su tutabilecek ve bitki örtüsü yetiştirebilecek biçimde tasarlanmıştır. ABD Genel Hizmet İdaresi (GSA), yeşil çatıların çatılardan fırtına akış hızını % 65 oranında azalttığını tahmin ediyor. Çoğu durumda yeşil çatılarda yetişen bitki örtüsü bol su gerektirmez ve bu sebeple genellikle sulama yapmaz. Bununla birlikte yeşil bir çatı kurmak basit bir mesele değil. Yeşil bir çatı kurmadan önce drenaj sistemini, çatınızda birkaç katman meydana getirmenin masraf etkilerini ve bakım yönlerini dikkate almalısınız.

Yeşil çatılar nedir?

Yeşil Çatı Nedir

Yeşil çatıda göründüğünden daha fazlası var. Çoğu insanın istediği şey yeşil dış bitki örtüsüdür ama bilmedikleri şey altındaki ayrıntılardır. Klasik olarak iki tür yeşil çatı var: yoğun ve kapsamlı. Kapsamlı çatı tasarımı az katmanlı ince bir toprak derinliğine sahipken, yoğun olan çok farklı bitki ömrüne ve çok sayıda derin toprak katmanına sahip. Yoğun ve kapsamlı arasındaki temel fark toprak profilinin doğası ve var olan bitki çeşitleridir. Yoğun yeşil çatılar çeşitli bitki ömrüne sahipken, kapsamlı çatılar çok az bitki seçeneğine sahip. Yoğun çatılara oranla kapsamlı çatıların kurulumu ve bakımı da kolaydır. Hangi seçeneğin işe yaradığını tercih etmek ev sahibine kalmıştır. Yeşil bir çatı tasarımında önemli olan ciddi etkenler var. Kapsamlı bir çatı örneğinde yeşil kısım, insanların sık sık yürümediği bir alanın üzerine halı gibi yerleştirilmiştir ama kurulum birkaç adımı kapsar.

Çatının üzerine kurulacak ilk kısım çatıyı su hasarından ve kök penetrasyonundan muhafaza etmek için kullanılan özel bir zardır. Koruyucu zar sıcak uygulanmış kauçuk asfalt veya sentetik bir kauçuk tabakası olabilir. Bitki köklerinin çatıya hasar vermesini önlemek için yeşil çatı kurulumunun bu etabında kök itici malzemeler de kullanılır. Koruyucu zar takıldıktan sonra bir drenaj tabakası yerleştirilir. Drenaj çakıl taşlarından veya özel bir jeokompozit drenaj paspasından meydana gelir. Çoğu insan drenajın hemen üstünde bir filtre bezi bulundurmayı tercih eder. Filtrenin üstünde büyüyen madde tabakası iyi yayılır. Bu katman tercih edilen bir ortamdan meydana gelir. Diğerlerinin yanı sıra sedum, frenk soğanı ve buz çiçeği aralarında olmak üzere yeşil çatılarda çeşitli bitki türleri başarılı olur. Bu bitkilerin sığ kökleri var ve yeşil bir çatı kurmaya çalışan herkes için idealdir. Ayrıca yeşil çatı bitkilerini seçerken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir etken de suya susamalarıdır.

Yeşil çatıların yararları

Yeşil Çatı Nedir

Yeşil çatılar tasarım, çevresel ve ekolojik yararlar sunar. Tasarım bakımından yeşil bir çatı tabiatı evinize dahil etmenin ana yollarından biridir. Vahşi tabiatın güzelliğini evinize getirir. Uygun olduğunda yukarıdan ve aşağıdan harika manzaralar sunar. Bir eve kattığı estetik değer söz konusu olduğunda çatı her kuruşa değerdir. Çevresel olarak yeşil bir çatı evinizde bir mikro iklim oluşturmanın en iyi yollarından biridir. Eviniz için serin ve sakin bir mikro iklim sağlar. Sıcak bir bölgede yaşıyor olsanız bile yeşil bir çatı çevrenize serinletici bir etki getirir. Yeşil çatılar sıcak günlerde çatınızdan gelen ısı akışını % 72'ye kadar azaltır. Yeşil bir çatı kurarsanız pahalı soğutma maliyetlerine maruz kalmanıza gerek yoktur.  Diğer hayati etken ise çatının yaban hayatı için yaşam alanı sağlamada oynadığı roldür. Yabani böcekler ve kuşlar, yalnızca yeşil bir çatı kurduğunuz için çatınızı iyi bir yerleşim yeri olarak bulabilir. Günün sonunda bu sizin ve ekosistem için bir kazan-kazandır. 

Yeşil çatıların dezavantajları

Yeşil Çatı Nedir

Yeşil çatılar pahalıdır ve bu çoğu insanın tam olarak düşünmediği bir etkendir. Yeşil bir çatı yaptırmadan önce ne kadar harcamaya istekli olduğunuzu düşünmelisiniz. Rand Engineers'a göre yeşil bir çatının bir metrekaresini kurmak yaklaşık 25 ila 30 dolara mal oluyor. Bunun altındaki normal çatıyı onarmak veya kurmak için gereken masrafın haricinde olduğunu unutmamak gerek. M2 başına 30 dolara mal olan normal bir çatı kuruyorsanız, bu yeşil bir çatı kurmanın çatı kaplama masrafınızı ikiye katladığı anlamına gelir. Yeşil bir çatı kullanıldığında konutun üzerine biraz fazla ağırlık yığılır. Yeşil bir çatı kullanmayı düşünüyorsanız, sağlam bir temele ve duvarlara sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Nihayetinde temelinize ve duvarlarınıza yeşil bir çatı olmadan yapacağınızdan biraz daha fazla harcamanız gerekebilir.

Sizin için yeşil bir çatı iyi mi?

Yeşil bir çatı birçok bakımdan çevre için bir kazançtır. Lakin bu sizin için iyi olduğu anlamına gelmez. Çevresel faydaları sadece uzun süre saklamayı düşündüğünüz durumlarda geçerlidir. Birkaç yıl içinde çatınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, normal bir çatıyı seçin. Yeşil çatıların altında o kadar çok malzeme kullanır ki çevreye zararlı olabilir. 

Herhalde konumunuzu ve kurulum maliyetini de dikkate almalısınız. Konuma göre çok soğuk havalar yaşarsanız yeşil bir çatı biraz sorunlu olabilir. Yeşil çatılar soğutma etkisi yaratır. Soğuk bölgelerde fazladan ısıtma masrafına yol açabilir. Sıcak veya ılık bölgelerde yeşil çatılar, soğutma etkisi oluşturmak için harika bir çözümdür. Masraf bakımından yeşil çatıyı kurmaya başlamadan önce masraf gereksinimlerinin bütün resmini aldığınızdan emin olun.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)