EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Yeşil Çatılar 5: Victoria Desalinasyon Projesi ve Ekolojik Rezerv Alanı

Zamanla değişecek iklim koşullarına karşın kurulan rezerv alanı insan eliyle inşa edilmiş peyzajın doğal peyzaja yönelimini ve gelişmesini planlıyor.

Avustralya’daki Victoria Desalinasyon Projesi ve Rezerv Alanı iklim adaptasyonu için kurulmuş bir alt yapı yatırımı. Avustralya tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan bu rezerv alanının 26 bin metrekarelik yeşil çatısı projeyi kamufle eden bir yapıya sahip. Aspect Studio’nun peyzaj mimarları tarafından dirençli bir ekoloji sağlamak amacıyla tasarlanmış olan proje, kumul sistemleri bozulmuş toprak, kıyı ve  bataklık alanların mozaiği arasındaki ekolojide kurulmuş.

 Yüksek su tutma kapasitesine sahip çatıdaki toplama yöntemleri sayesinde sürdürülebilir bir kullanım öngörülüyor. Proje nesli tükenmekte olan önemli göçmen kuşların da faunaya geri dönmesini sağlamayı hedefliyor. Çalıların, otların, yer örtücülerin, küçük ağaçların olduğu geniş kum tepelerine sahip aynı zamanda tuzlu sulak alan ile orman kanopisinin dahil olduğu karmaşık ekolojide amaç, zamanla değişen hava koşullarıyla gelişmeye açık alanın inşa edilmiş bir peyzajdan doğal peyzaja yönelimini planlıyor.

Desalinasyon: Sudaki mevcut tuzu ve mineralleri arındırarak suyun içme, sulama ve diğer amaçlarla kullanılmasını hedefleyen prosesdir.

Bkz: Yaşanabilir Mimarinin Azami Eşiği: Yeşil Çatılar


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)