Yeşilliklerle Kaplı Ofis Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Londra merkezli stüdyo Eric Parry Architects'in Singapur'daki bir parkın yanında tasarladığı bu basamaklı ofis yapısında geniş kıvrımlar ve bitkilendirilmiş teraslar yer alıyor. Ekili bahçeler ve kıvrımlı balkonlarla vurgulanan yedi kata yayılmış ofis bloku, Eric Parry Architects tarafından Singapurlu şirket Wilmar'ın genel merkezi olarak tasarlandı. Blok 20.000 m2'lik ofis alanının yanı sıra laboratuvarlar da kapsıyor.

Stüdyo ofis tesislerinin yanı sıra bir dizi açık alan ve bitkilendirme alanı da ilave etti. Oditoryum, personel kafeteryası ve spor salonu gibi ilave imkanlar sağlanırken, çatıya bir koşu parkuru ilave edildi. Stüdyo Müdürü Eric Parry, "Peyzaj yapının yedi katının hem üstünde hem de altında akıyor, yapının ana gövdesinin yükseltilmesiyle meydana getirilen yeni bir bahçe meydanının yanı sıra park ortamının yapının çatısına kadar uzanmasını sağlayan bir dizi bahçe terası da mevcut." dedi.

Yeşilliklerle Kaplı Ofis Binası

Misafirleri kompleksin içine çağıran çift yükseklikteki geniş plaza, yapının zemin katını kaplıyor. Kıvrımlı yollar ve daha küçük bitkilendirme mekanları barındıran plaza, tepesinde bir tavan penceresi bulunan geniş bir merkezi bahçenin etrafını sarıyor. Stüdyo, "Plaza direkt olarak kamusal alana açılıyor ve dinlenme, rahatlama ve gayri resmi görüşmeler için serin ve kuru bir mekan sunuyor. Gün içinde farklı noktalarda mekan, açıklıktan gelen çarpıcı bir güneş ışığı şaftı ile aydınlatılacak." dedi. 

Yeşilliklerle Kaplı Ofis Binası

Orta bahçenin çevresinde, sekiz adet ağaç biçimli çelik kaplı kolondan meydana gelen bir aranjman, yapının üst düzeylerini destekler. Plazanın bir tarafında yapının en alt seviyesinin duvarları elmas biçimindeki çerçeveler içine oturtulmuş cam panellerden meydana gelirken, diğer taraftaki hacim sırlı seramik parçalarla kaplanmış kabarık duvarlara sahip.

Yeşilliklerle Kaplı Ofis Binası

Kavisli zemin kat duvarları boyunca uzanan tek yükseklikteki cam duvarların camlı bölümüne çift yükseklikteki ana resepsiyona erişimi sağlayan bir cam kapı ilave edilmiş. Resepsiyonun içinde, kalın traverten paneller çift yükseklikteki duvarları sarıyor ve mekan boyunca uzanan şerit ışıklar ve bir kuş sürüsüne benzeyecek biçimde tasarlanmış asılı bir abajur da aralarında olmak üzere farklı aydınlatma armatürlerinden gelen ışığı yansıtıyor. Parry, "Resepsiyon alanı için iç kaplamaları ve ışıklandırmayı, yerel kültürde tercih edilen bir materyal olan altını zarif bir biçimde çağrıştıracak sıcak, gösterişli bir parlaklık üretecek şekilde seçtik." dedi.

Zemin katın üzerinde yapının geri kalan seviyeleri kademeli olarak geri çekilerek her katta kısmen gölgeli teraslar için mekan oluşturulmuş. Stüdyo, "Singapur'un yoğun yağışları yayaları yoğun güneş ve yağmurdan korumak için yapıların etrafında üstü kapalı yürüyüş yollarının kullanılmasına neden olmuştur. Var olan bu tasarım geleneği, ofis katlarının sarkan seramik kanatları tarafından korunan her seviyede etrafındaki yürüyüş yollarına bulundurarak yorumluyor." dedi. 

Yeşilliklerle Kaplı Ofis Binası

Geleneksel Çin peyzaj tasarımından ilham alan bitkilerle dolu kıvrımlı teraslar, küçük bahçeler ve bankların yanı sıra etraftaki kentin ve komşu halka açık parkın manzarasını sunuyor. Parry, "Müşterinin Çin peyzaj geleneklerinin modern yorumuna dair bir tutkusu var. Singapur çok farklı bir flora ve faunaya sahip, bu da Wilmar HQ için biyolojik çeşitlilik barındıran bitkilendirme tercihine esin kaynağı oldu." dedi. 

Yeşilliklerle Kaplı Ofis Binası

Yapı üst katlarında esnek düzenlemelere imkan verecek biçimde tasarlanmış ortak mekanlar ve açık plan çalışma mekanları yer alıyor. Parry, "Müşteri her seviyedeki tesislerin uyumundan ve bölünmesinden sorumluydu. Tasarımımız, kuzey kanadında bir sergi alanı ve kafe ile güney kanadında verimli bir ofis resepsiyonu ve oditoryum gibi ilave imkanlar öngörüyor. Müşterilerin uyumu ofis katları arasında kavisli bir merdiven kapsayarak asansörlere olan bağımlılığı azaltıyor." dedi. 

Yeşilliklerle Kaplı Ofis Binası

Wilmar genel merkezi eski Başbakan Lee Kuan Yew'in kent devletini "bahçe içinde bir kent" haline getirmeyi planlamasının sonrasında Singapur'da mimariyi ve yeşilliği birleştiren birçok yapıdan biri. Diğer örnekler arasında Jewel Changi Havaalanı, Marina One adlı bir konut kulesi ve Heatherwick Studio'nun EDEN konutu bulunuyor.

Yeşilliklerle Kaplı Ofis Binası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)