“Yılın Yeşil Beyinleri” Ankara, Bursa, Mersin’den Çıktı

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu’nun, bu yıl beşincisini düzenlediği “Yılın Yeşil Beyni” uluslararası proje yarışmasının şampiyonları belli oldu. Yarışmada, Liseler kategorisinde, “Etil Alkolün Yanma Enerjisinin Zenginleştirilmesi Üzerine Bir Çalışma başlıklı projeleriyle, Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları Özel Fen Lisesi’nden, Fikret Emre Öcal ve Mehmet Hasip Özden birinciliği elde ettiler. Üniversiteler kategorisinde ise, “Microalgal Wastewater Treatment: Scope of Magnetic Separation and Aquaporin Proteins başlıklı projeleriyle, Indian Institute of Technology Kharagpur’dan, Ashutosh S. Chauhan ve Shruti Sarode birinci oldular.Yarışmada birinci olan takım 1.000 Euro, ikinci 750 Euro, üçüncü 500 Euro ve KKTC gezisi ile ödüllendirildi.

ODTÜ’nün 3 kampusundan birisi olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusunun, “Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programının”, bu yıl beşincisini düzenlediği, üniversite ve liselere yönelik uluslararası proje yarışması, “Yılın Yeşil Beyni 2016”nın şampiyonları belli oldu. 

Liselere yönelik “Yılın Genç Yeşil Beyinleri” ve üniversitelere yönelik “Yılın Yeşil Beyinleri” olmak üzere, iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmada; her iki kategoride finale kalan 5’er takım, jüri önünde final sunumlarını gerçekleştirdiler. ODTÜ Kıbrıs Kampusu’nun “Akademik Yıl Açılış Töreni’nde ise, yarışmanın sonuçları açıklanıp, dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. 

Ankara, Bursa ve Mersin’den Şampiyonlar

Liseler kategorisinde ise, “Etil Alkolün Yanma Enerjisinin Zenginleştirilmesi Üzerine Bir Çalışma” başlıklı projeleriyle, Gazi Üniversitesi Vakfı Özel Okulları Özel Fen Lisesi’nden, Fikret Emre Öcal ve Mehmet Hasip Özden birinci; “Zeytin Karasuyunun Adsorbsiyon Yöntemiyle Arıtılıp, Organik Sıvı Gübre Olarak Kullanılması ve Bitki Gelişimi Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması” başlıklı projeleriyle, Gemlik Hisar Anadolu Lisesi’nden, Hatice Özgüneş ve Ömer Can Çolak ikinci ve “Yağmur Suyunu ve Lavabo Atık Suyunu Rezervuarlarda Kullanarak Doğal Gübre Oluşturulması” başlıklı projeleriyle, Abdülkadir Perşembe Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden, Samet Can Şenve Serhat Keser üçüncü oldular.

“Bio–LAZ” başlıklı projeleriyle, Trabzon Akçaabat İMKB Anadolu Lisesi’nden, Ali İhsan Deir ve Bekir Şengün ve “Cooler Homes” başlıklı projeleriyle, Hindistan G. B. Public School’dan, R. Sree Nitya ve A.P. Hariharan, finale kalan diğer 2 takım oldu. 

Üniversite Kategorisi

Yarışmada, üniversiteler kategorisinde ise, “Microalgal Wastewater Treatment: Scope of Magnetic Separation and Aquaporin Proteins” başlıklı projeleriyle, Indian Institute of Technology Kharagpur’dan, Ashutosh S. Chauhan ve Shruti Sarode birinci; “Activated Carbon from Compost as Organic Waste Composting Product for Adsorption Treatment of Wastewater Generation from Residue Waste Landfilling and Inorganic Waste Recycling”başlıklı projeleriyle, Universitas Indonesia’dan, Khalidah Nurul Azmi ve Sunartriasihikinci ve “Design and Development of Eco Portable Water Purification System” başlıklı projeleriyle, India VIVA Institute of Technology’den, Krishna Ganesh Navale ve Omik Milind Save üçüncü oldular.

Üniversiteler kategorisinde ayrıca, “Synthesis of 2D Carbon Nanosheets with Interconnected Porosities using Jute Fibres as Precursor by Hydrothermal Carbonization for use as High Performance Electrode Materials for Supercapacitors” başlıklı projeleriyle, Indian Institute of Technology, Kharagpur’dan, Arghya Patra ve Abhishek Tripathi ve “BryoLite” başlıklı projeleriyle, Bangladesh Institute of Business Administration, University of Dhaka’dan, Syed Ahmad Nafisul Abrar ve Syed Sameem Shahriyar, finale kalan diğer 2 takım oldu. 
“Yeşil Beyinler”, eşsiz projeler sundular.

Yarışmayı düzenleyen “Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemler Yüksek Lisans Program” koordinatörü Doç. Dr. Ali Muhtaroğlu ise, “Dünyamıza sürdürülebilir bir gelecek sağlamak fikri üzerinden yola çıktığımız yarışmamıza bu sene, dünyanın birçok üniversitesinden ve lisesinden “Yeşil Beyinler”, her sene olduğu gibi yine eşsiz projeler sundular. Bu sene rekor bir katılım olduğu için, ODTÜ Jüri üyelerimizin işi gerçekten çok zordu. Yarışmanın final sunumlarında konuyla ilgili önemli paydaşları ve yeşil enerji dostlarını aramızda görmek bizi mutlu etti. Yılın Yeşil Beyni 2017’deki projeleri şimdiden merak ediyoruz. ” dedi.

Orta Doğu coğrafyasında özel ve lider konumdaki ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı tarafından düzenlenen yarışmada ayrıca; finale kalamayan takımlar arasından 1 takım, Yeşil Beyin Özel Takdir Ödülü’ne ve 6 takım da, Genç Yeşil Beyin Özel Takdir Ödülü’ne layık görüldü. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)