​Yingli Solar Panelleri Kayseri Saray Çiftliği’nin Çatısında

Kayseri’deki Saray Çiftliği’nin çatısına kurulan güneş enerjisi santralinde Yingli Solar panelleri kullanıldı. Asunim Türkiye işbirliği ile gerçekleşen projede, 1,15 MW büyüklüğünde güneş enerjisi santrali hayata geçirildi. Elde edilen elektrik, süt üretiminde kullanılırken, fazlası şebekeye veriliyor.

Yingli Solar Türkiye, 2005 yılından bu yana güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren Grupo Asunim’in ülkemizdeki yapılanması olan Asunim Türkiye işbirliğiyle Türkiye’nin en büyük çatı üzeri güneş enerjisi santrallerinden bire imza attı. Kayseri Develi’de Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından biri olan Saray Halı’ya ait, ülkemizin en büyük entegre hayvan çiftliği Saray Tarım ve Hayvancılık’ın çatısına, toplam 1,15 MW gücüne sahip Yingli Solar panelleri yerleştirildi.

4 bin 675 adet Solar Yingli paneli

Projede, yıllık ortalama 1.800 MW saat üretim kapasitesine sahip 4 bin 675 adet yüksek verimli Yingli Solar paneli kullanıldı. Güneş panelleri ile üretilen elektrik sayesinde Develi’deki çiftlikte bulunan yaklaşık 5 bin büyükbaş hayvanın beslenmesi ve sütünün sağılması işlemleri gerçekleştiriliyor. Ayrıca üretilen elektriğin fazlası şebekeye satılıyor.

Zorlu şartlara Yingli Solar güvencesi

Yingli Solar Türkiye olarak yine bir ilke imza atmanın gururunu yaşadıklarını belirten Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, şunları söyledi: “Saray Çiftliği’nin bulunduğu bölgede şiddetli rüzgarlar, yazın aşırı sıcak, kışın ise yoğun kar yağışı olabiliyor. Bu projede Yingli Solar panellerinin tercih edilmesinin en önemli nedeni, panellerimizin her türlü iklim koşulunda yüksek performans gösterdiğinin uluslararası kuruluşlarca test edilip kanıtlanmış olmasıdır.”

Enerji üretildiği yerde tüketilmeli

Böyle büyük çaplı bir projeyi en verimli şekilde tamamlamak için gereken güneş panellerini en hızlı şekilde tedarik ettiklerini belirten Uğur Kılıç: “Artık Anadolu’daki kurum ve kuruluşlar elektrik ihtiyaçlarının yenilenebilir enerji ile karşılamanın yollarını arıyorlar ve güneş enerjisinin getirdiği avantajların farkındalar. Gün geçtikçe daha çok firma yenilenebilir enerji imkanlarını kullanarak elektrik faturalarında orta ve uzun vadede tasarruf yapmanın yolunu arıyor ve bunun için de en verimli çözüm güneş enerjisi” dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)