Yumuşak Kıvrımlara Sahip Müzenin Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
2014 yılında duyurulan 230.000 fit karelik 465 milyon dolarlık Gilder Center projesi, dördü halka açık olmak üzere yer üstünde altı kat ve yer altında bir kattan oluşuyor. Tüm kampüsü birbirine bağlamak için 10 Müze binası arasında 33 bağlantı oluşturuyor ve Müze'nin batı tarafında, Columbus Avenue ve 79th Street'de, Theodore Roosevelt Park'ta yeni bir giriş oluşturuyor. 

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Richard Gilder Merkezi

Columbus Caddesi'nden gelen ziyaretçiler Gilder Center'ı parkın içinde, etrafını çevreleyen eski Müze binalarıyla aynı yükseklikte inşa edilmiş, akıcı ve yumuşak kıvrımlara sahip bir bina olarak deneyimliyor. Parkın bitişik alanları, Reed Hilderbrand tarafından toplumun katkılarıyla geliştirilen ve daha fazla patika ve oturma alanı içeren yeni bir peyzaj tasarımı ile zenginleştirilmiş.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Richard Gilder Merkezi

Kampüsün iki yakası arasında görsel bir bağlantı sunan Gilder Center'ın kuşlar için güvenli fritli camdan oluşan davetkar genişlikteki dalgalı cephesi, Central Park West girişinde de kullanılan Milford pembe granitiyle kaplanmış. Taş panellerin diyagonal deseni, hem jeolojik katmanlaşma olgusunu hem de Müze'nin 77th Street tarafındaki duvarın zengin dokulu, kıvrımlı yüzeyinin tasarımını çağrıştırıyor.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Richard Gilder Merkezi

Griffin Atrium'un dokusu, rengi ve akıcı formları ABD'nin güneybatısındaki kanyonlardan esinlenilerek tasarlandı ve Gilder Center'ın büyük girişini canlandırarak hayranlık, heyecan ve keşif duygularını uyandırıyor. Çarpıcı yapısı, 1900'lerin başında Müze doğa bilimcisi ve tahnit sanatçısı Carl Akeley tarafından icat edilen ve "püskürtme beton" olarak bilinen bir teknikle, geleneksel kalıp kullanılmadan doğrudan inşaat demiri üzerine beton püskürtülerek inşa edilmiş.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Richard Gilder Merkezi

Elle bitirilmiş püskürtme betondaki köprüler ve açıklıklar, ziyaretçileri fiziksel ve görsel olarak Ralph Appelbaum Associates tarafından Müzenin Sergi Departmanı, eğitim alanları ve koleksiyon tesisleriyle birlikte tasarlanmış yeni sergi galerilerini barındıran birden fazla seviyeye bağlayarak, bina içinde ve boyunca hareketi teşvik eden hoş görüş hatları yaratıyor. Griffin Atrium'un dikeyliği, binanın iç kısmına doğal ışık ve hava sirkülasyonu sağlayarak önemli bir sürdürülebilirlik özelliği olarak da işlev görüyor.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Richard Gilder Merkezi

Griffin Atrium'un doğu tarafında, girişle aynı eksende yer alan geniş ve büyük merdivenin bir tarafı oturma basamakları olarak tasarlanmış olup, derin, ceviz kaplı basamaklar ve yüksek rampalar ziyaretçilere dinlenmek ve sohbet etmek için bir araya gelebilecekleri bir yer sunmakta ve programlar için oturma yeri olarak kullanılabilecek. Gilder Center'ın sağladığı gelişmiş sirkülasyon sayesinde müze ziyaretçileri Columbus Avenue'daki girişten Central Park West'e kadar ilerleyebilecek ya da tam tersi de mümkün olacak.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi Richard Gilder Merkezi

Mimarlar: Studio Gang

Alan: 230000 ft²

Yıl: 2023

Fotoğraflar: Iwan Baan

Üreticiler: Hofmann Naturstein


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)