Yüzen Kule Qianhaiwan Şehir Merkezinin Simgesi Oluyor

Sou Fujimoto Architects, Shenzhen'deki Qianhaiwan bölgesinin körfezinde anıtsal bir yüzer kule olan New City Center Landmark'ın kazanan tasarımını ortaya çıkardı. Önerilen kule, 268 m yüksekliğindedir ve üst kısımda güçlü bir yatay düzleme bağlanan, alçaldıkça yavaş yavaş kaybolan 99 ayrı kule benzeri elemandan oluşur. Aynı anda hem tek bir kule hem de bir kuleler topluluğudur. Bu şekilde, çeşitlilik çağında toplumların geleceğini sembolize eder.

Qianhaiwan Landmark

Son zamanlarda büyük kentsel ve mimari gelişmelerin yaşandığı Qianhaiwan bölgesinde bir dönüm noktası kulesi tasarlamak için bir davet yarışması düzenlendi. Yarışmanın jüri üyeleri, Sou Fujimoto Architects tarafından kazanılan en üst sıra ile ikinci sırayı belirleyerek "Birincilik Ödülü" ödülü vermekten kaçınmayı tercih etti.

Kule Tasarımı

Mimarlık firması tasarım konseptleri için "21. yüzyılda yeni bir “kule” ne anlama geliyor? Eyfel Kulesi dikkat çekmeye devam ederken bir kule nasıl gelişebilir? Hangisi körfeze bakar? ". Firma, cevaplarına ve bölgenin mevcut kentsel dokusuna dayanarak, bir grup adaya, gelecekte bir hava şehrine ve hatta havada asılı bir su çeşmesine benzeyen pandantif benzeri bir yapı önerdi.

Yüzen Kule Tasarımı Örnekleri
Şehir Simgesi Örnekleri

Kule, bir restoran ve kafe ile üç boyutlu bir sergi alanı olarak da işlev gören bir izleme platformu ile donatılmıştır. 99 kolye benzeri elemanın çoğunun ana kuleyle sınırlı temas noktaları vardır, bu da kulenin havada yüzüyormuş gibi görünmesini sağlar. Kule esas olarak çelik, karbon fiber, Kevlar halat ve beton ile inşa edilirken; çekirdeğin dengesi, Kevlar gergi kabloları ile çevresel olarak yerleştirilmiş çelik kafes sistemi ile korunmaktadır.

Yüzen Kule Örnekleri

Son zamanlarda, Japon mimarlık firması Çin ofisi Donghua Chen Studio ile birlikte Futian Bölgesi'nin kalbinde Shenzhen Reform ve Açılış Sergi Salonu başlıklı büyük ölçekli bir sergi kompleksi tasarladı. Proje, şehrin özelliklerini, beyaz delikli cephelerle sarılmış bahçeden ilham alan bir yapıda yenilikçi uluslararası işletmeleri karşılayan çağdaş bir girişimcilik merkezi olarak benimsiyor.

Ekolojik Tasarım Örnekleri
Sürdürülebilir Tasarım Örnekleri
Ekolojik Tasarım Prensipleri

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)