Zaha Hadid Architects Jiangxi Nehri Köprüsü'nü Tamamladı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Chengdu'da Zaha Hadid Architects (ZHA) tarafından tasarlanan 295 m2 yeni Jiangxi Nehri Köprüsü tamamlandı. Taşıt trafiğini, bisiklet meraklılarını ve yayaları ağırlayacak biçimde tasarlanan köprü yeniden geliştirilmiş haliyle havaalanı yeni şehir çevre yolu ve Bisiklet Yolu'nun bir bölümünü teşkil edecek olan Chengdu'nun yeniden tasarlanan batı hattı yolu boyunca planlanan bir dizi köprünün ilkini meydana getiriyor.

Gelişmiş yapısal analiz yazılımı kullanılarak tasarlanan simetrik köprü, yol tabanının her iki tarafından yükselen iki ana çelik kemerden meydana gelir. Kemerler yükseldikçe birbirlerine doğru eğilmekte, taç noktalarında teğetsel olarak birbirine değmekte ve böylelikle yapıyı yanal rüzgar güçlerine karşı stabilize eder.

Zaha Hadid Architects Jiangxi Nehri Köprüsü

Azami yüksekliği 30 metre olan kemerler, köprünün yüksekliği ve açıklığı arasında olması gereken ideal denge olan yaklaşık 1:6 oranıyla orantılı bir ilişki kuruyor. Merkezine doğru gittikçe daralan köprü peyzajda hareketli, kıvrımlı ve yontulmuş bir biçim olarak ortaya çıkıyor.

Zaha Hadid Architects Jiangxi Nehri Köprüsü

Kemerler ve tabanları, yol tabanının etrafı boyunca entegre edilmiş uzunlamasına kutu kirişlerle bağlanır. Genel olarak çelik ve betondan yapılan kutu kirişler genellikle geniş açıklıkların ihtiyaç duyulduğu ve bir yapının doğal ağırlığının en aza indirilmesi gereken yerlerde kullanılır. Kutu kirişlerin burada yerleştirilmesi, köprüye etki eden yatay basınca da karşı etki eder.

Tasarımın bir başka dikkat çekici yönü de köprünün geçtiği nehirde temel olmaması. Bunun yerine köprü, nehir kıyısının karşı taraflarındaki ayaklarla destekleniyor. 

Tabliye ve kirişler gibi köprü unsurlarının çoğu önceden üretilmiş. Tabliye prekast panellerden yapılmış ve kablo demirlerinin yerleştirildiği kenar kutu kiriş bölümleri de prefabrik olarak üretilmiş ve yerinde kaynak yapılmış.

Zaha Hadid Architects Jiangxi Nehri Köprüsü

Bu kablo ankrajları yapının kaymasını engellemek için su kenarından yeterince geriye yerleştirilmiş büyük beton yapılar. Bu kirişler şantiyeye taşınmış ve kenar kirişlere cıvatalı kapak plakası ekleriyle bağlanırken, mobil vinçler bütün prefabrik çelik işleri ve beton parçaları taşımış. Bu arada köprünün fore kazıklarının ve ayaklarının inşasında yerinde betonarme kullanılmış.

Zaha Hadid Architects Jiangxi Nehri Köprüsü

Jiangxi Nehri'ni geçen Chengdu Batı Birinci Köprüsü batı hattı yolunun tamamlanmasının sonra kamuya açılacak. Jiangxi Nehri Köprüsü Zaha Hadid Architects'in Çin'deki en son projelerinden biri. Diğer yeni bölgesel projeler arasında Xi'an'daki Daxia Kulesi ve Wuhan Taikang Finans Merkezi bulunuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)