Zaha Hadid Architects’ten Yeni Stadyum Projesi

Xi’an, Çin’de inşa edilen yeni Xi’an Uluslararası Futbol Merkezi, ulusal ve uluslararası maçlarla birlikte yerel lig oyunlarına ev sahipliği yapacak. Zaha Hadid Architects tarafından geliştirilen projenin 60 bin izleyici kapasitesine sahip böylesi bir sahanın yanı sıra bir gençlik eğitim akademisine, kültürel ve eğlence etkinliklerine sahne olması da bekleniyor.

Fengdong bölgesinde inşa edilecek olan spor tesisi, iş merkezlerinin yoğun olarak yer aldığı bir kısımda yer alacak. Güneye bakan cepheye doğru yerleştirilen teras bahçeleri, futbol maçları sırasında stadyumu ziyaret eden izleyicilerle birlikte kültürel etkinlik ve performanslara açık olacak.

Kuzeyden esen şiddetli rüzgarların akımını kolaylaştırmak ve yapıyı korumak için Zaha Hadid Architects tarafından bu cepheye yatay biçimde akıntı hatları eklenecek. Stadyumun çatısı için ise ultra hafif uzun kablolardan bir alan inşa edilmesi ve kabloların altına izleyicileri güneş ve yağmurdan koruyacak transparan bir yüzey eklenmesi öngörülüyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)