Zaha Hadid Architecture ve ODESA EXPO 2030

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Zaha Hadid Architects, ODESA EXPO 2030 teklif teklifini sunmak üzere Paris'te düzenlenen Bureau International des Expositions'ın (BIE) 171. Genel Kurulu'nda Odessa, Ukrayna'yı temsil eden heyete katıldı. 

Ukrayna'nın gelecekteki gelişimi, ülke ekonomisinin enerji verimliliği ve düşük karbon teknolojilerine yönelik radikal bir dönüşümünü içerecek. Zaha Hadid Architects tarafından ODESA EXPO 2030'un tasarımı, sergiden sonra tüm tesisleri etkili bir şekilde yeniden kullanmayı amaçlıyor. Hiçbir şeyin boşa gitmediği bir gelecek fuarı yaratılacak.

ODESA EXPO 2030

Doğu Avrupa'da düzenlenecek ilk fuar olan ODESA EXPO 2030, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirliği teşvik etmek için Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni takip ediyor. Eğitimi iyileştirirken ve bölge genelinde ekonomik büyümeyi teşvik ederken, enerji verimliliğini artırmak ve kaynak tüketimini azaltmak için stratejiler uygulanacak. ODESA EXPO 2030'un yeri, daha önce Khadzhibey bölgesinde biyoçeşitliliğin olmadığı yoğun şekilde tarım yapılan bir arazide yer alacak.

Şehir merkezine yakın bu eşsiz konum, EXPO 2030'a erişimi kolaylaştırırken, şehrin ulaşım altyapısı, sosyal ve kültürel yaşamı ile tam entegre olmasını sağlar. Odessa ziyaretçileri fuar alanına şehrin havaalanından veya tren istasyonundan 25 dakikada, feribot iskelesinden ise sadece 15 dakikada ulaşabilirler. Odessa'nın tarihi eski kenti ve müzeleri, komplekse sadece 20 dakika uzaklıktadır ve şehrin birçok plajı 15-30 dakika uzaklıktadır.

ODESA EXPO 2030

EXPO 2030 mekanı temel olarak beş unsurdan oluşur. Bulvar fuarın tüm alanlarını, bulvarın güneyindeki doğal pavyonları ve kuzeyindeki Khadzhibey bölgesini yeni bir kıyı ekoparkı ile bir dizi meydanla birbirine bağlıyor. Ziyaretçiler, katılımcılar ve personel için hizmetler, lojistik ve konaklama ana bulvarın her iki ucunda yer alır. ODESA EXPO 2030, öncelikle kentin mirası düşünülerek tasarlandı. Ana plan, dört merkezi pavyondan oluşan bir kümeye odaklanıyor.

Fuardan sonra bu büyük pavyonlar, güney Ukrayna'nın ilk fuar sergi merkezi olacak. EXPO 2030'un ardından, ulusal pavyonlar sökülüp Ukrayna genelinde yeni sivil binalar olarak yeniden konumlandırılmak üzere tasarlandı. Yeni konferans merkezini ve sergi salonlarını çevreleyen tüm fuar alanları doğaya döndürülebilir. Şehir merkezinin yakınındaki bu yeni kıyı ekoparkına yenilenmiş bir sulak alan dahil edilmiş.

ODESA EXPO 2030

Önceki fuarlarda ulusal pavyonların tasarımına ve inşasına yönelik yaklaşım, genellikle inşaat maliyetlerini ve süresini büyük ölçüde artırdı. Bu konuları ele alan ODESA EXPO 2030, katılımcı ülkelere pavyonlarını inşa etmeleri için bir parça seti seçeneği sunacak. Bu esnek modüler sistem, katılımcı ülkelere pavyonlarını pratik, yaratıcı ve ziyaretçi dostu ilkeler kullanarak tasarlamaları için birçok farklı seçenek sunacak. Her ülke EXPO 2030'un kapsayıcı temasını kendi kültürel ifadesi aracılığıyla bağımsız olarak yeniden yorumlamasına izin verecek.

Her bir modüler bileşen, standart bir pavyonun 1.600 metrekarelik ayak izinin yaklaşık %25'inden oluşacak. Her ülke yaratmak istediği sergi alanını diğer modüler ögelerle birleştirilebilir. Katılımcı ülkeler pavyonlar oluşturmak için bileşenleri seçmek ve bağlamak, cephe tasarımlarını özelleştirmek ve mümkün olan en düşük karbon ayak izine sahip çeşitli malzeme seçenekleri arasından seçim yapmak için bir dijital yapılandırma aracı kullanabilir.

EXPO 2030'dan sonra, bireysel katılımcılar modülleri kendi ülkelerine geri gönderme veya pavyon bileşenlerini mavna ile gönderme seçeneğine sahip olacaklar. Ukrayna'nın yaratıcı ve dijital endüstrileri için anaokullar, okullar, tıbbi klinikler, sübvansiyonlu stüdyolar ve çalışma alanları olarak yeniden kullanılmak üzere Ukrayna genelinde yeniden bir araya getirildi.

ODESA EXPO 2030

Karadeniz, Azak Denizi ve Dnipro Nehri mal taşımak için özel olarak tasarlanan modül, büyük Ukrayna şehirlerine kolayca teslim edilebilir ve ülke genelindeki topluluklar için kentsel ve sosyal altyapı olarak yeniden kullanılabilir. Dijital tasarım ve üretim yöntemleriyle modülerliği benimseyen bu sistem, EXPO 2030'un pavyonlarının Ukrayna'daki yerel tedarik zinciri tarafından saha dışında hızlı bir şekilde üretilebilmesini sağlayacak.

Bu sistem aynı zamanda her pavyonun hızlı ve verimli bir süreçte kurulabilmesini, sökülebilmesini, sevk edilebilmesini ve yeniden kurulabilmesini sağlar. Ukrayna'nın mevcut üretim ve dijital uzmanlığıyla birleşen bu modüler sistem, ülke çapında ileriye dönük yerel inşaat şirketleri oluşturmaya yardımcı olacak. ODESA EXPO 2030, güney Ukrayna'daki hasarlı ve yıkılmış binalardan geri dönüştürülmüş malzemelerin yoğun kullanımı yoluyla beton kullanımını en aza indirecek. 

Tüm çatılarda güneş enerjisi dahil olmak üzere pavyonun tasarımına yenilenebilir enerji entegre edilecek ve rüzgar türbinleri EXPO 2030 mikro şebekesine bağlanacak. Sadece kendi enerji ihtiyacını karşılamakla kalmayan, aynı zamanda topluma yenilenebilir enerji sağlayan mikro şebeke olacak. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)