ZGC Merkezi'nin Çevre Dostu Özellikleri

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
MAD Architects tarafından tasarlanan ve yeni tamamlanan ZGC Uluslararası İnovasyon Merkezi, inovasyon ve teknolojiye odaklanan uluslararası bir konferans olan yıllık Zhongguancun Forumu (ZGC Forum) için kalıcı bir mekan olarak hizmet verecek. Merkezin biyomorfik, yonca benzeri formu ve erişilebilir yeşil çatısının birleşimi, Zhongguancun'da yeni bir mimari dönüm noktası yaratıyor. Pekin'in Haidian Bölgesi'ndeki büyük bir teknoloji merkezi olan Zhongguancun, “Çin'in Silikon Vadisi” olarak anılıyor.

İnovasyon merkezi, yer üstünde ve altında yaklaşık 65.000 m2’lik (699.654 fit kare) toplam taban alanına sahip ve üzerinde 17.000 m2’lik (182.986 fit kare) geniş bir yeşil çatı bulunur. Tasarım 12 metre (39 fit) yükseklik sınırına uyuyor ve bina kuzeyden güneye doğru hafifçe uzanıyor.

ZGC Uluslararası İnovasyon Merkezi

MAD Architects, ZGC Uluslararası İnovasyon Merkezi tasarımında "insanlık, şehir ve çevre arasında derin bir bağ" kurmayı amaçladı. Merkezin geniş, erişilebilir yeşil çatısı bahçeleri, ağaçları ve patikaları içeriyor; yukarıdan bakıldığında çevredeki yeşilliklerin ve yakındaki dağların bir uzantısı gibi görünüyor. MAD, alanın kuzeydoğu tarafındaki tarihi bir ağacı koruyarak onu batık bir avluya entegre etti. Stüdyo, "Gömülü bahçe tasarımı, yer altındaki konferans salonlarının ve kamusal alanların doğal ışıkla dolmasını sağlıyor." dedi.

ZGC Uluslararası İnovasyon Merkezi

MAD şöyle açıklıyor: "Merkezin biyomorfik, yonca benzeri formu, yumuşak, akıcı şekillerle karakterize edilen destekli bir çatıya sahiptir." Tavanın üzerinde yüzen çatının dalgalı formu, güneşten gölge ve hava koşullarından korunma sağlıyor. Toplanılacak kamusal alanlar sunarak insanlar ile merkezin mimarisi arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor.

Hafifliği ve akışkanlığıyla öne çıkan şeffaf giydirme cephe, ZGC Uluslararası İnovasyon Merkezi'nin heykelsi formunun organik kıvrımlarını tasvir ediyor. Büyük cam panellere sahip şeffaf cephe, binanın iç ve dış mekanları arasında sürekli bir bağlantı sağlıyor. MAD, temiz, aydınlık ve ferah bir iç mekan tasarlayarak sohbeti ve bilgi paylaşımını teşvik edecek bir zemin yarattı. Zemin katta ziyaretçiler ana mekanı, ziyafet salonunu ve çok işlevli bir salonu bulacaklar; bodrum katında çok sayıda küçük toplantı odası ve VIP salonları bulunur.

ZGC Uluslararası İnovasyon Merkezi

MAD, mekanı doğal ışıkla dolduran iki büyük ETFE membranlı çatı penceresiyle kapladı. (ETFE membran çatı pencereleri cam yerine etilen tetrafloroetilen kullanır. ETFE hafif ve dayanıklı bir malzeme ve UV ışınlarına dayanıklı.) Merkezin entegre aydınlatma tasarımı, binanın kıvrımları boyunca akan ve merkezi bir ışıklı heykelde birleşen ayarlanabilir renk sıcaklığına sahip ışıklara sahip. İnovasyona ve teknolojiye odaklanan bir alanda, etki özellikle fütüristik.

İnovasyon merkezinin çatısı 2.769 adet florokarbon kaplı, çift kavisli petek alüminyum panelden oluşuyor. Çeşitli yoğunluk modellerinde düzenlenen paneller yapıyı kaplıyor ve yağmur suyunun toplanmasını kolaylaştırıyor. MAD, “Geceleri tavan panjurlarının içine gizlenmiş ışıklar tavan çizgileriyle senkronize oluyor, şehir yollarındaki sonsuz trafiği yansıtan ve şehir manzarasına daha da karışan bir hareket hissi yaratıyor.” dedi.  Üstelik harika yeşil çatı, hareketli şehir içinde sakin bir yeşil manzara yaratıyor.

ZGC Uluslararası İnovasyon Merkezi

MAD, inovasyon merkezinin havalandırma sistemini asma tavan ve yeşil çatının beton "damarlarının" altına gizleyerek binanın temiz ve sade görünümünü korumasını sağladı. Peyzaj maliyetlerini azaltmak ve çatı yükleme gereksinimlerini karşılamak için yeşil çatı, hafif topraklarla ve az bakım gerektiren bitki örtüsüyle kaplanıyor. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında fotovoltaik sistemler ve toprak kaynaklı ısı pompaları; enerji tasarruflu elektromekanik ekipman, sıfır enerjili bir konferans salonu oluşturmak için çalışıyor - MAD, "Karbon emisyonları çevredeki kamu binalarına kıyasla yüzde 50'nin üzerinde azaltıldı." dedi.

ZGC Uluslararası İnovasyon Merkezi

ZGC Forumu’nun 14. yıllık toplantısı 25-29 Nisan 2024 tarihleri ​​arasında yeni inovasyon merkezinde gerçekleştirildi.

Site alanı: 59.099 m2 (636.136 fit kare)

İnşaat alanı: 64.998 m2 (699.633 fit kare) — yer üstünde 20.000 m2 (215.278 fit kare) ve yer altında 44.998 m2 (484.354 fit kare)


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)